Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
S T A T U T
I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego
w Kozienicach
Spis treści:
Rozdział 1 Informacje o szkole.............................................................................................. 3
Rozdział 2 Cele i zadania szkoły............................................................................................. 4
Rozdział 3 Sposób realizacji zadań........................................................................................ 6
Zadania wychowawczo-profilaktyczne........................................................................... 6
Podtrzymywanie tożsamości.......................................................................................... 8
Wolontariat................................................................................................................... 8
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna............................................................................ 9
Organizacja kształcenia uczniów z orzeczeniami........................................................ 10
Wspólpraca z poradnią psychologiczno-pedagogiczną............................................... 11
Inna pomoc świadczona uczniom................................................................................ 11
Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego.................................................... 12
Współpraca z organizacjami, w tym innowacje.......................................................... 14
Bezpieczeństwo uczniów.............................................................................................. 14
Rozdział 4 Organy szkoły i ich kompetencje....................................................................... 16
Rozdział 5 Organizacja pracy szkoły, w tym nauczania...................................................... 22
Rozdział 6 Nauczyciele i inni pracownicy szkoły................................................................. 31
Rozdział 7 Uczniowie........................................................................................................... 40
Rozdział 8 Rodzice............................................................................................................... 47
Rozdział 9 Zasady wewnątrzszkolnego oceniania............................................................... 49
Rozdział 10 Ceremoniał szkolny............................................................................................ 67
Rozdział 11 Postanowienia końcowe.................................................................................... 70
Rozdział 1 Informacje o szkole
§ 1.
1. Szkoła nosi nazwę: I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach.
2. Siedziba szkoły znajduje się w Kozienicach przy ulicy Warszawskiej 25.
3. Organem prowadzącym jest Powiat Kozienicki.
4. Siedziba organu prowadzącego szkołę mieści się przy ulicy Jana Kochanowskiego 28 w Kozienicach.
5. Nadzór pedagogiczny nad szkołą sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty.
§ 2.
1. Liceum jest publiczną szkołą ponadpodstawową.
2. Nauka w szkole prowadzona jest w cyklu czteroletnim.
3. Szkoła kształci młodzież w zakresie określonym podstawą programową dla liceum ogólnokształcącego.
4. Liceum pozwala osiągnąć wykształcenie średnie, umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego.
5. Nabór do liceum odbywa się zgodnie z obowiązującymi zasadami rekrutacji.
6. Szkoła umożliwia naukę obcokrajowcom na zasadach określonych w polskim ustawodawstwie oświatowym.
7. Szkoła prowadzi i przechowuje dokumentację zgodną z obowiązującą instrukcją kancelaryjną i ustaleniami ministra właściwego ds. oświaty i wychowania.
8. Szkoła posiada własną obsługę administracyjno-finansową.
9. Zasady prowadzenia gospodarki finansowej i materiałowej określają odrębne przepisy.
10. Liceum posługuje się pieczątką o treści:
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Warszawska 25, 26-900 Kozienice
tel. (48) 614-26-08
Regon 000725163, NIP 812-10-55-659
11. Szkoła może prowadzić działalność eksperymentalną dotyczącą kształcenia, wychowania i opieki, stosownie do potrzeb psychofizycznych uczniów oraz możliwości bazowych, kadrowych i finansowych.
12. Liceum może przyjmować słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli oraz studentów szkół wyższych kształcących nauczycieli na praktyki pedagogiczne (nauczycielskie) na podstawie pisemnego porozumienia zawartego pomiędzy Dyrektorem szkoły lub – za jego zgodą – poszczególnymi nauczycielami a zakładem kształcenia nauczycieli lub szkołą wyższą.
13. W szkole mogą działać, zgodnie z obowiązującymi w tym względzie przepisami prawnymi związki zawodowe zrzeszające nauczycieli lub innych pracowników szkoły.
§ 3.
1. Statut jest opracowany na podstawie:
1) Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r – Karta Nauczyciela;
2) Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe;
3) Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
2. Ilekroć w statucie jest mowa o:
1) szkole, Liceum – należy przez to rozumieć I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach;
2) statucie – należy przez to rozumieć statut I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach;
3) dyrektorze, Dyrektorze szkoły – należy przez to rozumieć Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach;
4) rodzicach – należy przez to rozumieć również opiekunów prawnych oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą;
5) organie prowadzącym – należy przez to rozumieć Powiat Kozienicki;
6) organie sprawującym nadzór pedagogiczny – należy przez to rozumieć Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Rozdział 2
Cele i zadania szkoły
§ 4.
1. Szkoła realizuje cele i zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze ustanowione w przepisach prawa oraz wynikające ze szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.
2. Celem nauczania i wychowania jest dążenie do pełnego i wszechstronnego rozwoju intelektualnej, psychicznej, społecznej, estetycznej, moralnej i duchowej osobowości ucznia, przygotowanie go do dojrzałego życia i pełnienia określonej roli w społeczeństwie.
3. Podstawowym celem szkoły jest:
1) wszechstronny rozwój każdego ucznia pozwalający na podejmowanie decyzji w sprawie dalszej ścieżki edukacyjnej oraz kształcenia ustawicznego;
2) przygotowanie ucznia do egzaminu maturalnego;
3) rozwinięcie u uczniów szacunku dla wiedzy, wyrobienie pasji poznawania świata i zachęcenie do praktycznego zastosowania zdobytych wiadomości i umiejętności;
4) przygotowanie ucznia do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym poprzez rozwój cech osobowości koniecznych do aktywnego i etycznego uczestnictwa;
5) ukształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także poszanowania dla innych kultur i tradycji;
6) rozwinięcie kompetencji językowej i kompetencji komunikacyjnej, w tym w językach
obcych;
7) rozwinięcie wrażliwości umożliwiającej uczniom obcowanie z kulturą i jej rozumienie;
8) rozwinięcie osobistych zainteresowań i pasji ucznia;
9) przygotowanie ucznia do życia w społeczeństwie informatycznym;
10) przygotowanie uczniów do właściwego odbioru i wykorzystywania mediów poprzez prowadzenie edukacji medialnej;
11) rozwinięcie u uczniów wrażliwości społecznej, moralnej i estetycznej;
12) przygotowanie uczniów do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, w tym do angażowania się w wolontariat;
13) rozwinięcie u uczniów dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz kształcenia umiejętności tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu poprzez prowadzenie edukacji zdrowotnej.
4. W szczególności szkoła:
1) umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły i zdanie egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym;
2) umożliwia absolwentom dokonanie świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia, zawodu oraz planowanie kariery zawodowej, poprzez system doradztwa zawodowego;
3) kształtuje środowisko wychowawcze sprzyjające realizowaniu celów i zasad określonych w ustawie, stosownie do warunków szkoły i wieku uczniów;
4) sprawuje opiekę nad uczniami odpowiednio do ich potrzeb oraz możliwości szkoły;
5) umożliwia uczniom wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, regionalnej, językowej i religijnej;
6) uczy patriotyzmu i tolerancji;
7) w miarę swoich możliwości otacza opieką wychowawczą uczniów zagrożonych społecznie przy pełnej współpracy z rodzicami uczniów niepełnoletnich;
8) otacza uczniów pomocą psychologiczno-pedagogiczną;
9) zapewnia optymalne warunki pracy oraz otacza opieką uczniów niepełnosprawnych i będących w trudnych warunkach rodzinnych;
10) promuje edukację zdrowotną;
11) zachęca do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, w tym do angażowania się w wolontariat;
12) kształtuje postawę szacunku dla środowiska przyrodniczego, motywuje do działań na rzecz ochrony środowiska oraz rozwija zainteresowanie ekologią;
13) przygotowuje uczniów do dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów w trakcie korzystania z zasobów dostępnych w Internecie, krytycznej analizy informacji, bezpiecznego poruszania się w przestrzeni cyfrowej, w tym nawiązywania
i utrzymywania opartych na wzajemnym szacunku relacji z innymi użytkownikami
sieci;
14) umożliwia rozwijanie kompetencji językowej i kompetencji komunikacyjnej stanowiących kluczowe narzędzie poznawcze we wszystkich dyscyplinach wiedzy.
Rozdział 3
Sposób realizacji zadań
§ 5.
1. Działalność edukacyjna Liceum jest określona przez:
1) szkolny zestaw programów nauczania, który uwzględniając wymiar wychowawczy, obejmuje całą działalność szkoły z punktu widzenia dydaktycznego;
2) program wychowawczo-profilaktyczny szkoły obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i uwzględniającym zagadnienia z zakresu profilaktyki, stosownie do zdiagnozowanych zagrożeń i ryzyka wystąpienia poszczególnych zagrożeń w szkole, w środowisku przebywania uczniów.
2. Szkolny zestaw programów nauczania oraz program wychowawczo-profilaktyczny szkoły tworzą spójną całość i uwzględniają wszystkie wymagania opisane w podstawie programowej.
3. Szkoła i nauczyciele realizują cele i zadania określone w podstawach kształcenia ogólnego zgodnie z warunkami i zaleceniami wskazanymi dla poszczególnych edukacji przedmiotowych.
§ 6.
1. Proces wychowawczo-profilaktyczny prowadzony jest w szkole zgodnie z programem wychowawczo-profilaktycznym, który obejmuje:
1) treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów oraz
2) treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców.
2. Program wychowawczo-profilaktyczny zawiera działania, które w sposób systemowy angażują wszystkich uczniów i ich rodziców oraz całe środowisko szkolne (kadrę pedagogiczną, pracowników administracji i obsługę szkoły).
3. Zadaniem szkoły jest:
1) wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, przywiązania do historii i tradycji narodowych, przygotowanie do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, w tym angażowania się w wolontariat;
2) stwarzanie uczniom warunków do nabywania wiedzy i umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i technik wywodzących się z informatyki,
3) przygotowanie do dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów w trakcie korzystania z zasobów dostępnych w Internecie, krytycznej analizy informacji, bezpiecznego poruszania się w przestrzeni cyfrowej, w tym nawiązywania i utrzymywania opartych na wzajemnym szacunku relacji z innymi użytkownikami sieci;
4) profilaktyka zdrowotna, w tym profilaktyka uzależnień.
4. Program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów, pedagogiem, pedagogiem specjalnym, psychologiem i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
5. Program jest programem otwartym, którego treści mogą ulec zmianie, zależnie od aktualnych potrzeb.
6. Zadania wychowawcze realizowane przez każdego nauczyciela mają na celu wszechstronny rozwój ucznia, polegający na przygotowaniu do samodzielnego i jak najbardziej niezależnego funkcjonowania w społeczeństwie, poprzez:
1) integrację i tworzenie wspólnoty szkolnej;
2) wychowanie zmierzające do osiągnięcia dojrzałości przez młodych ludzi w oparciu o takie wartości jak prawda, dobro, piękno i uczciwość;
3) rozwijanie zainteresowań, świadomości i ekspresji kulturalnej oraz promowanie czytelnictwa;
4) budowanie świadomości i przynależności (Mała Ojczyzna, Naród) oraz wychowanie do wartości;
5) bezpieczeństwo w szkole, rodzinie i Internecie;
6) kształtowanie zachowań służących zdrowiu;
7) wdrożenie sposobów motywowania do pracy, doskonalenia umiejętności uczenia się;
8) wspieranie rozwoju umiejętności i potrzeby uczenia się przez całe życie, kształtowanie kompetencji miękkich;
9) dbanie o dobrostan psychiczny całej społeczności szkolnej;
10) walka z dyskryminacją;
11) wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w życiu rodziny, klasy i szkoły.
7. Szkoła prowadzi szeroką działalność z zakresu profilaktyki poprzez:
1) realizowanie wśród uczniów oraz ich rodziców programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych oraz realizowania celów profilaktycznych;
2) przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywnej, pozytywnej formy działalności zaspokajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej;
3) kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu środków i substancji toksycznych przez uczniów, a także norm przeciwnych podejmowaniu innych zachowań ryzykownych;
4) włączanie, w miarę potrzeb, do indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego, działań z zakresu przeciwdziałania używania środków i substancji;
5) rozpoznawanie i analizowanie indywidualnych potrzeb i problemów uczniów;
6) działania opiekuńcze wychowawcy oddziału, w tym rozpoznawanie relacji między
rówieśnikami;
7) promocję zdrowia, zasad poprawnego żywienia.
8. Działalność profilaktyczna ma na celu stworzenie zdrowej atmosfery wokół ucznia poprzez:
1) ochronę młodego człowieka przed negatywnymi wpływami środowiska;
2) rozwijanie w nim potencjałów chroniących go przed zagrożeniami;
3) wspomaganie wszechstronnego rozwoju uczniów, efektywności uczenia się, nabywania i rozwijania umiejętności rozwiązywania konfliktów i problemów oraz prawidłowej komunikacji społecznej;
4) stworzenie warunków pobytu ucznia w szkole, zapewniających bezpieczeństwo, ochronę przed przemocą, uzależnieniami i demoralizacją;
5) promocję aktywnego stylu życia i kształtowanie postaw dbałości o zdrowie swoje i innych.
§ 7.
1. Szkoła umożliwia uczniom podtrzymanie tożsamości narodowej, etnicznej, językowej, religijnej i kulturowej poprzez:
1) pomoc w rozumieniu istoty patriotyzmu, tolerancji i pokoju oraz kształtowanie postaw, w tym poprzez udział w uroczystościach i imprezach okolicznościowych, spotkaniach, wycieczkach;
2) podejmowanie działań związanych z ważnymi miejscami pamięci narodowej, formami upamiętniania postaci i wydarzeń z przeszłości, najważniejszymi świętami narodowymi i symbolami państwowymi.
2. Szkoła umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i religijnej również, m. in. poprzez:
1) uwzględnianie, w czasie realizacji różnych zajęć edukacyjnych, wartości wypracowanych przez różne narody, grupy etniczne i religijne, do których należą uczniowie szkoły;
2) umieszczenie w programie wychowawczo-profilaktycznym i wykorzystywanie, w czasie m.in. lekcji wychowawczych, tematów związanych z tolerancją i potrzebą każdego człowieka do podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej;
3) organizowanie w szkole imprez mających na celu możliwość zaprezentowania wartości kultury materialnej i pozamaterialnej uczniów innych niż polskiej narodowości, należących do różnych grup etnicznych oraz wyznających inną religię.
§ 8.
1. W celu zapewnienia kształtowania u uczniów postaw prospołecznych, szkoła stwarza możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym.
2. Szkolny wolontariat ma za zadanie organizować i świadczyć pomoc najbardziej
potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.
3. Dyrektor wyznacza nauczycieli-opiekunów, których zadaniem jest koordynować zadania z zakresu wolontariatu m.in. poprzez diagnozowanie potrzeb społecznych w środowisku szkolnym czy w otoczeniu szkoły, opiniowanie i decydowanie o działaniach do realizacji oraz prowadzenie dokumentacji.
4. Cele działania szkolnego wolontariatu:
1) zapoznawanie uczniów z ideą wolontariatu;
2) angażowanie uczniów w świadomą, dobrowolną i nieodpłatną pomoc innym;
3) promowanie wśród młodzieży postaw: wrażliwości na potrzeby innych, empatii, życzliwości, otwartości i bezinteresowności w podejmowanych działaniach;
4) pośredniczenie we włączaniu młodzieży do działań o charakterze wolontariatu w działania pozaszkolne, promowanie i komunikowanie o akcjach prowadzonych w środowisku lokalnym, akcjach ogólnopolskich i podejmowanych przez inne organizacje;
5) wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej;
6) promowanie idei wolontariatu;
7) prowadzenie warsztatów, szkoleń i cyklicznych spotkań wolontariuszy i chętnych do włączenia się do akcji niesienia pomocy;
8) angażowanie się w miarę potrzeb do pomocy w jednorazowych imprezach o charakterze charytatywnym.
5. Wolontariuszem może być każdy uczeń, który na ochotnika i bezinteresownie niesie pomoc, tam, gdzie jest ona potrzebna.
6. Formy działalności wolontariatu:
1) działania na rzecz środowiska szkolnego;
2) działania na rzecz środowiska lokalnego;
3) udział w akcjach ogólnopolskich w imieniu szkoły, za zgodą Dyrektora szkoły.
7. Uczniowie zaangażowani w działania z zakresu wolontariatu systematycznie przez cały rok szkolny lub cały etap kształcenia mogą otrzymać odpowiedni wpis na świadectwie szkolnym, w porozumieniu z nauczycielami-opiekunami, wychowawcą klasowym oraz Dyrektorem szkoły.
§ 9.
1. W celu wspierania potencjału rozwojowego uczniów i stwarzania im warunków do aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły i środowisku lokalnym szkoła organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
2. Szkoła, we współpracy z rodzicami/pełnoletnim uczniem, poradnią psychologiczno-pedagogiczną i innymi instytucjami działającymi na rzecz dzieci, młodzieży i rodziców, prowadzi działania zmierzające do wieloaspektowego rozpoznania potrzeb uczniów
i buduje wspólną strategię działań wspierających ucznia objętego pomocą psycholo-giczno-pedagogiczną, realizowanych w szkole i w domu.
3. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniom w szkole polega na rozpoznawaniu i zaspakajaniu ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, a także na rozpoznawaniu czynników środowiskowych wpływających na ich funkcjonowanie w szkole.
4. Nauczyciele w toku bieżącej pracy prowadzą obserwację pedagogiczną, w celu rozpoznania u uczniów uzdolnień oraz przyczyn trudności w uczeniu się.
5. Koordynatorem organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniów danego oddziału jest wychowawca.
6. Nauczyciele w toku bieżącej pracy udzielają uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, która polega na dostosowaniu wymagań edukacyjnych do rozpoznanych potrzeb i możliwości psychofizycznych ucznia oraz indywidualizacji procesu nauczania.
7. Na wniosek lub za zgodą rodziców/pełnoletniego ucznia Dyrektor szkoły kwalifikuje uczniów do udziału w specjalistycznych zajęciach z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
8. Szkoła dwa razy w danym roku szkolnym we współpracy z rodzicami dokonuje oceny efektywności wsparcia udzielanego uczniom objętym pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
9. W przypadku niezadowalających efektów wsparcia udzielanego w szkole, Dyrektor szkoły w porozumieniu z rodzicami niepełnoletniego ucznia zwraca się do poradni psychologiczno-pedagogicznej o dokonanie diagnozy specjalistycznej i uzupełnienie dotychczasowych form wsparcia.
10. Rodzicom przysługuje prawo dostępu do dokumentacji dotyczącej ich dziecka, zgromadzonej w wyniku prowadzonych obserwacji pedagogicznych i udzielanego wsparcia. Uczeń pełnoletni ma prawo dostępu do dokumentacji zgromadzonej w wyniku udzielania mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
11. Szkoła organizuje i udziela rodzicom uczniów i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej polegającej na wspieraniu ich w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych
i wychowawczych oraz rozwijaniu ich umiejętności metodycznych i wychowawczych, w szczególności w formie porad i konsultacji oraz warsztatów i szkoleń.
§ 10.
1. Szkoła organizuje naukę i opiekę dla uczniów z niepełnosprawnością, niedostosowaniem społecznym i zagrożeniem niedostosowaniem społecznym w klasach ogólnodostępnych w formie kształcenia specjalnego w integracji ze środowiskiem szkolnym.
2. Podstawą organizacji kształcenia specjalnego jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dostarczone do szkoły.
3. Dyrektor szkoły dla każdego ucznia objętego kształceniem specjalnym powołuje zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego odpowiedzialnych za opracowanie, wdrożenie i ocenę efektywności indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego.
4. Koordynatorem kształcenia specjalnego w szkole jest pedagog specjalny.
5. Uczniom objętym kształceniem specjalnym szkoła zapewnia:
1) realizację indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego, opracowanego na podstawie wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia, który zawiera informacje o dostosowaniu programów nauczania oraz organizacji zajęć szkolnych do rozpoznanych i zdiagnozowanych potrzeb ucznia;
2) dostosowanie przestrzeni szkolnej i stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia;
3) zajęcia rewalidacyjne, socjoterapeutyczne lub resocjalizacyjne oraz inne zajęcia specjalistyczne;
4) zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
6. Rodzicom ucznia objętego kształceniem specjalnym, a także pełnoletnim uczniom objętym kształceniem specjalnym przysługuje prawo uczestniczenia w organizacji kształcenia specjalnego, w tym do czynnego udziału w posiedzeniach zespołu.
7. Szkoła we współpracy z rodzicami/pełnoletnim uczniem, poradnią psychologiczno-pedagogiczną i innymi instytucjami buduje wspólną strategię działań wspierających ucznia objętego kształceniem specjalnym, realizowanych w szkole i w domu.
8. Szczegółowe zasady działania zespołu, o którym mowa w ust. 3, zakres informacji zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym oraz tryb oceny jego efektywności i modyfikacji określają procedury działania zespołu nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
§ 11.
1. Szkoła współpracuje z poradnią psychologiczno-pedagogiczną w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
2. Współpraca szkoły z poradnią polega na:
1) opiniowaniu przez Radę Pedagogiczną wniosku do poradni psychologiczno-pedagogicznej o zdiagnozowanie przyczyn trudności w nauce;
2) rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych młodzieży;
3) uwzględnianiu przez nauczycieli, wychowawców i specjalistów pracujących z uczniem zaleceń poradni zawartych w opiniach i orzeczeniach;
4) pomocy poradni w udzielaniu i organizowaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz opracowywaniu i realizowaniu indywidualnych programów edukacyjno- terapeutycznych;
5) realizowaniu przez poradnię zadań profilaktycznych oraz wspierających
wychowawczą i edukacyjną funkcję szkoły, w tym wspieraniu nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych.
§ 12.
1. Szkoła sprawuje indywidualną opiekę wychowawczą, pedagogiczno-psychologiczną:
1) nad uczniami rozpoczynającymi naukę w szkole poprzez:
a) organizowanie spotkań Dyrektora szkoły z nowo przyjętymi uczniami i ich rodzicami;
b) rozmowy indywidualne wychowawcy z uczniami i rodzicami na początku roku szkolnego w celu rozpoznania cech osobowościowych ucznia, stanu jego zdrowia, warunków rodzinnych i materialnych;
c) pomoc w adaptacji ucznia w nowym środowisku organizowaną przez pedagoga lub psychologa szkolnego;
2) udzielanie niezbędnej – doraźnej pomocy przez pielęgniarkę szkolną, wychowawcę lub przedstawiciela dyrekcji;
3) współpracę z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, w tym specjalistyczną;
4) respektowanie zaleceń lekarza specjalisty oraz orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznej;
5) nad uczniami znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej z powodu warunków rodzinnych i losowych poprzez pomoc materialną.
2. Pomoc materialna, o której mowa w ust. 1 pkt 5 jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia, a także wspierania edukacji uczniów zdolnych.
3. Uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
4. Pomoc materialna ma charakter socjalny albo motywacyjny.
1) świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:
a) stypendium szkolne;
b) zasiłek szkolny;
2) świadczeniami pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym są:
a) stypendium za wyniki w nauce, za osiągnięcia sportowe lub artystyczne;
b) stypendium Prezesa Rady Ministrów;
c) stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
5. Uczniowi może być przyznana jednocześnie pomoc materialna o charakterze socjalnym i motywacyjnym.
6. Szkoła zapewnia uczniom dostęp do gabinetu pomocy przedlekarskiej, w której opiekę zdrowotną organizuje pielęgniarka, która:
1) prowadzi czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi;
2) sprawuje opiekę medyczną nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością;
3) udziela pomocy uczniowi uskarżającemu się na dolegliwości zdrowotne, a pod jej nieobecność pierwszej pomocy udzielają przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy pracownicy szkoły.
§ 13.
1. Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego ma na celu koordynację działań podejmowanych w szkole w celu przygotowania uczniów do wyboru kierunku kształcenia
i zawodu.
2. Podejmowane działania mają pomóc uczniom w rozpoznawaniu zainteresowań i zdolności, zdobywaniu informacji o zawodach i pogłębianiu wiedzy na temat otaczającej ich rzeczywistości społecznej.
3. System określa zadania osób uczestniczących w jego realizacji, czas i miejsce realizacji, oczekiwane efekty i metody pracy.
4. Głównym celem doradztwa zawodowego jest pomoc w rozpoznawaniu indywidualnych możliwości, zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji uczniów ważnych przy dokonywaniu
w przyszłości wyborów edukacyjnych i zawodowych.
5. Główne zadania szkoły w zakresie doradztwa zawodowego:
1) wspieranie uczniów w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej poprzez:
a) poznawanie samego siebie;
b) analizę informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy;
c) poszerzanie własnej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych;
d) kształtowanie gotowości do wejścia na rynek pracy;
e) rozwijanie umiejętności uczenia się przez całe życie;
2) wspieranie rodziców i nauczycieli w działaniach doradczych na rzecz młodzieży;
3) rozpoznawanie zapotrzebowania uczniów na informacje dotyczące edukacji i kariery;
4) gromadzenie, aktualizowanie i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych;
5) udzielanie indywidualnych porad uczniom i rodzicom;
6) wspieranie działań szkoły mających na celu optymalny rozwój edukacyjny i zawodowy uczniów;
7) współpraca z instytucjami wspierającymi realizację wewnętrznego systemu doradztwa zawodowego;
8) w zakresie współpracy z rodzicami:
a) podnoszenie umiejętności komunikowania się ze swoimi dziećmi;
b) doskonalenie umiejętności wychowawczych;
c) indywidualne spotkania z rodzicami, którzy zgłaszają potrzebę doradztwa zawodowego.
6. Działania z zakresu doradztwa zawodowego realizowane są w formach:
1) zajęć grupowych w klasach ze szkolnym doradcą w wymiarze 10 godzin w cyklu
edukacyjnym;
2) zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
3) zajęć z wychowawcą.
7. Na każdy rok szkolny w szkole opracowuje się program realizacji doradztwa zawodowego, uwzględniający wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego, który opracowuje doradca zawodowy.
§ 14.
1. Szkoła prowadzi działalność innowacyjną dotyczącą kształcenia, wychowania i opieki, stosownie do potrzeb psychofizycznych uczniów oraz możliwości bazowych, kadrowych i finansowych.
2. Innowacją pedagogiczną są nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne.
3. Realizacja innowacji ma służyć poprawie istniejących lub wdrożeniu nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu nowatorskich działań, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów oraz nauczycieli.
4. Innowacja może obejmować wszystkie lub wybrane zajęcia edukacyjne i być wprowadzona w całej szkole, w oddziale lub grupie.
5. Szkoła realizuje działalność innowacyjną, która jest integralnym elementem nauczania i wychowania, w ramach działań własnych oraz we współpracy z innymi podmiotami.
6. W szkole mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje działające w środowisku lokalnym, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły.
7. Zgodę na działalność stowarzyszeń i organizacji wyraża Dyrektor szkoły, po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców.
8. Współpraca szkoły ze stowarzyszeniem:
1) pomaga w realizacji inicjatyw na rzecz uczniów;
2) wzbogaca ofertę wychowawczą i opiekuńczą szkoły;
3) umożliwia rozwijanie i doskonalenie uzdolnień i talentów uczniowskich;
4) wpływa na integrację uczniów;
5) wpływa na podniesienie jakości pracy;
6) wpływa na wzajemny rozwój oraz na rozwój uczniów.
9. Zakres współpracy z innym podmiotem wynika z bieżących oraz przewidywanych potrzeb szkoły i może on dotyczyć działań o charakterze doraźnym lub ciągłym.
§ 15.
1. Szkoła określa sposób wykonywania zadań opiekuńczych odpowiednio do wieku uczniów
i potrzeb środowiskowych z uwzględnieniem obowiązujących w szkole przepisów bezpieczeństwa i higieny.
2. Szkoła zapewnia uczniom pełne bezpieczeństwo w czasie zajęć organizowanych przez szkołę i poza nimi, poprzez:
1) pełnienie dyżurów nauczycieli;
2) opracowanie planu lekcji, który uwzględnia równomierne rozłożenie zajęć w poszczególnych dniach, różnorodność zajęć w każdym dniu;
3) przestrzeganie liczebności grup uczniowskich na zajęciach, w pracowniach i innych przedmiotach wymagających podziału na grupy;
4) obciążanie uczniów pracą domową zgodnie z zasadami higieny;
5) odpowiednie oświetlenie, wentylację i ogrzewanie pomieszczeń;
6) oznakowanie ciągów komunikacyjnych zgodnie z przepisami;
7) kontrolę obiektów budowlanych należących do szkoły pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z tych obiektów. Kontrolę obiektów dokonuje Dyrektor szkoły co najmniej raz w roku;
8) umieszczenie w widocznym miejscu planu ewakuacji oraz instrukcji bhp i p/poż.;
9) przygotowanie uczniów do sprawnej ewakuacji w sytuacji zagrożenia poprzez przeprowadzanie ćwiczeń ewakuacyjnych;
10) opracowanie i zapoznawanie uczniów z instrukcjami postępowania w sytuacjach zagrożenia;
11) oznaczenie dróg ewakuacyjnych w sposób wyraźny i trwały;
12) zabezpieczenie szlaków komunikacyjnych wychodzących poza teren szkoły w sposób uniemożliwiający bezpośrednie wyjście na jezdnię;
13) zabezpieczenie przed swobodnym dostępem uczniów do miejsc prowadzenia, w czasie funkcjonowania szkoły, prac remontowych, naprawczych i instalacyjnych;
14) wyposażenie szkoły w apteczki zaopatrzone w niezbędne środki do udzielenia pierwszej pomocy i instrukcję o zasadach udzielania tej pomocy;
15) zapewnianie odpowiedniej liczby opiekunów nad uczniami uczestniczącymi imprezach i wycieczkach poza terenem szkoły;
16) przeszkolenie nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły w zakresie udzielania pierwszej pomocy;
17) zapewnienie bezpiecznych warunków prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego poprzez mocowanie na stałe bramek i koszy do gry oraz innych urządzeń, których przemieszczanie się może stanowić zagrożenie dla zdrowia ćwiczących;
18) objęcie budynków i terenu szkolnego nadzorem kamer CCTV (monitoring wizyjny) w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i pracownikom oraz ochrony mienia zgodnie z regulaminem monitoringu.
3. Zasady sprawowania opieki podczas zajęć poza terenem szkoły oraz w trakcie wycieczek organizowanych przez nauczycieli określa regulamin wycieczek.
4. Szkoła zapewnia dostęp do Internetu poprzez program, który chroni użytkowników przed szkodliwym oprogramowaniem, wykrywa i blokuje wirusy komputerowe oraz ataki sieciowe, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju uczniów.
5. Nauczyciele oraz inne osoby pełniące funkcje w szkole lub wykonujące pracę w szkole są obowiązani do zachowania w poufności informacji uzyskanych w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą dotyczących danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii przetwarzania.
6. W szkole stasowane są procedury postępowania w sytuacjach zagrożenia uczniów, w tym realizowana jest polityka ochrony małoletnich przed przemocą zgodnie z przyjętymi standardami.
7. Każdy rodzic ma prawo skorzystać z dobrowolnego grupowego ubezpieczenia swojego dziecka, a w przypadku uczniów pełnoletnich sam uczeń, od następstw nieszczęśliwych wypadków.
1. Organami szkoły są:
1) Dyrektor szkoły;
2) Rada Pedagogiczna;
3) Rada Rodziców;
Rozdział 4
Organy szkoły i ich kompetencje
§ 16.
4) Samorząd Uczniowski.
2. Organy kolegialne działają zgodnie z regulaminami, którą są spójne z zapisami statutu.
§ 17.
1. Dyrektor Liceum kieruje jego działalnością oraz reprezentuje je na zewnątrz.
2. Dyrektor szkoły jest organem administracji oświatowej:
1) zezwala na spełnianie przez ucznia obowiązku nauki poza szkołą;
2) zezwala na indywidualny program lub tok nauki;
3) zwalnia uczniów z realizacji zajęć wychowania fizycznego, informatyki i drugiego języka obcego lub z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych;
4) wydaje decyzje w sprawie skreślenia ucznia z listy Liceum.
3. Do zadań Dyrektora szkoły należy w szczególności:
1) sprawowanie nadzoru pedagogicznego;
2) sprawowanie opieki nad uczniami oraz stwarzanie warunków harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne;
3) zwoływanie i przewodniczenie zebraniom Rady Pedagogicznej;
4) realizowanie uchwał Rady Pedagogicznej podjętych w ramach jej kompetencji stanowiących;
5) dysponowanie środkami określonymi w planie finansowym Liceum i ponoszenie odpowiedzialności za ich prawidłowe wykorzystanie;
6) organizowanie administracyjnej, finansowej i gospodarczej obsługi Liceum;
7) współdziałanie ze szkołami wyższymi oraz zakładami kształcenia nauczycieli w organizacji praktyk pedagogicznych;
8) nadzór nad dokumentacją personalną, pedagogiczną i archiwalną;
9) kierowanie doskonaleniem zawodowym nauczycieli;
10) właściwa organizacja i przebieg egzaminu maturalnego;
11) współpraca z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim;
12) dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy i nauki w szkole, zgodnie z właściwymi przepisami;
13) stwarzanie warunków do działania w Liceum wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, których celem jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły;
14) utrzymywanie kontaktów z zakładowymi organizacjami związkowymi;
15) wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów szczególnych.
4. Dyrektor szkoły odpowiada za jakość pracy szkoły, m.in.:
1) co najmniej dwa razy w roku przedstawia Radzie Pedagogicznej wnioski z pełnionego nadzoru pedagogicznego;
2) dopuszcza do użytku programy nauczania;
3) podaje do publicznej wiadomości zestaw podręczników, który będzie obowiązywał w szkole w danym roku szkolnym;
4) ustala szkolny plan nauczania z uwzględnieniem godzin zajęć dodatkowych i pozalekcyjnych na podstawie ramowych planów nauczania;
5) może tworzyć zespoły przedmiotowe, wychowawcze lub inne zespoły problemowo-zadaniowe oraz powołuje przewodniczącego takiego zespołu;
6) inspiruje, motywuje i wspomaga nauczycieli w zakresie doskonalenia zawodowego, awansu zawodowego oraz podejmowania innowacji pedagogicznych.
5. Dyrektor ma prawo do:
1) przyjmowania uczniów do szkoły;
2) udzielania pomocy metodycznej i merytorycznej w sprawach wychowawczych;
3) decydowania o wewnętrznej organizacji pracy szkoły i jej funkcjonowania bieżącego;
4) podpisywania dokumentów i korespondencji;
5) wydawania zarządzeń w sprawach warunków pracy uczniów, nauczycieli, pracowników administracji oraz dotyczących ich bezpieczeństwa;
6) wstrzymania uchwał Rady Pedagogicznej niezgodnych z przepisami prawa;
7) ustalania dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych;
8) zawieszania zajęć w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia uczniów i pracowników szkoły.
6. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Decyduje w sprawach:
1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły;
2) powierzenia funkcji kierowniczych w szkole;
3) wydawania poleceń służbowych wszystkim pracownikom szkoły;
4) przyznawania nagród Dyrektora szkoły;
5) dokonywania oceny pracy nauczycieli i pracowników samorządowych;
6) wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom szkoły;
7) występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły.
7. Dyrektor szkoły ponosi pełną odpowiedzialność za rzetelne, celowe, oszczędne i efektywne gospodarowanie powierzonym mu w zarząd mieniem szkoły i prowadzenie prawidłowej gospodarki finansowej.
8. W wykonywaniu swoich zadań Dyrektor szkoły współpracuje z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim.
§ 18.
1. Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem Liceum w zakresie realizacji jego statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
2. Radę Pedagogiczną tworzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w Liceum.
3. Zebrania Rady Pedagogicznej odbywają się zgodnie z kalendarzem pracy rady:
1) przed rozpoczęciem roku szkolnego;
2) w każdym półroczu roku szkolnego, w związku z klasyfikowaniem i promowaniem uczniów;
3) po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych;
4) w miarę bieżących potrzeb.
4. Kompetencje Rady Pedagogicznej dotyczą wszystkich spraw dotyczących działalności szkoły.
5. Do kompetencji stanowiących Rady Pedagogicznej należy:
1) zatwierdzanie planów pracy szkoły;
2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów;
3) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych w szkole;
4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły;
5) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów;
6) ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły;
7) wprowadzenie zmian do statutu szkoły i jego przyjęcie.
6. Rada Pedagogiczna opiniuje w szczególności:
1) organizację pracy szkoły w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych;
2) projekt planu finansowego szkoły;
3) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień;
4) propozycje Dyrektora szkoły w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć
w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych;
5) kandydatów na stanowisko wicedyrektora lub inne pedagogiczne stanowiska kierownicze;
6) decyzję Dyrektora szkoły o podjęciu współpracy ze stowarzyszeniami i organizacjami;
7) program nauczania zaproponowany przez nauczyciela;
8) pracę Dyrektora szkoły w przypadku dokonywania oceny jego pracy;
9) dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych;
10) ustalenie dodatkowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
7. Rada Pedagogiczna ponadto wybiera przedstawicieli do komisji:
1) konkursowej na stanowisko Dyrektora szkoły;
2) odwoławczej od oceny pracy nauczyciela;
3) dyscyplinarnej dla nauczycieli przy Wojewodzie Mazowieckim.
8. Członkowie Rady Pedagogicznej są zobowiązani do nieujawniania poruszanych na zebraniach spraw, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły.
§ 19.
1. W Liceum działa Rada Rodziców, która jest kolegialnym organem szkoły.
2. Rada Rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa szczegółowo zasady swojej działalności.
3. W skład Rady Rodziców wchodzi jeden przedstawiciel rodziców uczniów, każdego oddziału, wybierany w tajnych wyborach na pierwszym zebraniu rodziców, w każdym roku szkolnym.
4. Rada Rodziców będąca reprezentacją ogółu rodziców uczniów wspiera działalność statutową szkoły poprzez:
1) inicjowanie i organizowanie pomocy rodziców dla Liceum;
2) gromadzenie funduszy z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł w celu wspierania działalności statutowej Liceum;
3) współpracę ze szkołą w sprawach wychowania i kształcenia dzieci.
5. Rada Rodziców może występować do Rady Pedagogicznej i Dyrektora szkoły z wnioskami
i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw szkoły, a w szczególności:
1) planu pracy szkoły;
2) pomocy w doskonaleniu organizacji i warunków pracy;
3) współudziału w realizacji zadań wychowawczych i opiekuńczych szkoły (organizacja wycieczek, rajdów, imprez i uroczystości szkolnych itp.);
4) organizowania działalności mającej na celu podnoszenie i szerzenie wiedzy w rodzinie, szkole i środowisku lokalnym.
6. Rada Rodziców do końca września w porozumieniu z Radą Pedagogiczną uchwala program wychowawczo-profilaktyczny.
7. Rada Rodziców opiniuje w szczególności:
1) projekt planu finansowego szkoły przedkładany przez Dyrektora szkoły;
2) program i harmonogram poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły;
3) podjęcie w szkole działalności stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzenie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły;
4) pracę dyrektora i nauczycieli przy dokonywaniu oceny ich pracy;
5) organizację zajęć pozalekcyjnych i wprowadzenie przedmiotów dodatkowych;
6) eksperymenty pedagogiczne w szkole;
7) propozycję Dyrektora szkoły o dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym.
8. Rada Rodziców wybiera swoich przedstawicieli do komisji konkursowej na Dyrektora szkoły.
9. Rada Rodziców dokonuje wyboru przedstawiciela do komisji odwoławczej od oceny pracy nauczyciela.
10. Przedstawiciele Rady Rodziców na zaproszenie Dyrektora szkoły mogą uczestniczyć w zebraniach Rady Pedagogicznej.
§ 20.
1. Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie Liceum.
2. Samorząd Klasowy:
1) reprezentuje klasę na zewnątrz;
2) organizuje życie klasy (imprezy pozalekcyjne, dyżury w klasie);
3) wraz z wychowawcą rozwiązuje wewnętrzne problemy klasy;
4) organizuje pomoc koleżeńską przy udziale wychowawcy.
3. Rada Samorządu Uczniowskiego, złożona z Przewodniczących Samorządów Klasowych:
1) uchwala regulamin Samorządu Uczniowskiego;
2) podejmuje uchwały w sprawie dokonywania zmian w regulaminie Samorządu Uczniowskiego;
3) podejmuje uchwały w ramach kompetencji Samorządu Uczniowskiego;
4) ustala i zatwierdza plan pracy Samorządu Uczniowskiego na dany rok szkolny;
5) opiniuje wybór opiekuna Samorządu Uczniowskiego;
6) opiniuje dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych;
7) opiniuje skreślenie ucznia z listy Liceum;
8) opiniuje pracę nauczycieli na wniosek Dyrektora szkoły.
4. Zarząd Samorządu Uczniowskiego:
1) wykonuje uchwały Rady Samorządu Uczniowskiego;
2) dokonuje wyboru opiekuna Samorządu Uczniowskiego;
3) czuwa nad terminową realizacją planu pracy;
4) pomaga w przygotowaniu i przebiegu imprez i uroczystości szkolnych;
5) rozwiązuje sprawy sporne dotyczące uczniów;
6) występuje z wnioskami do Dyrektora szkoły, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców w ramach swoich kompetencji;
7) wydaje gazetkę szkolną.
5. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego:
1) kieruje pracą Zarządu Samorządu Uczniowskiego;
2) reprezentuje Zarząd przed organami szkoły;
3) reprezentuje szkołę na uroczystościach i imprezach pozaszkolnych;
4) zwołuje posiedzenia Zarządu i Rady Samorządu Uczniowskiego;
5) odpowiada za realizację uchwał Samorządu Uczniowskiego.
6. Samorząd może przedstawić Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców oraz Dyrektorowi szkoły wnioski i opinie we wszystkich sprawach dotyczących szkoły, w szczególności w sprawie realizacji podstawowych praw ucznia.
7. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, na zaproszenie Dyrektora szkoły, mogą uczestniczyć w określonych częściach zebrania Rady Pedagogicznej.
§ 21.
1. Każdy z organów szkoły ma możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w granicach swoich kompetencji.
2. Organy szkoły mają obowiązek informowania na bieżąco o podejmowanych i planowanych działaniach i decyzjach poprzez:
1) zebranie Rady Pedagogicznej;
2) zamieszczenie informacji w księdze zarządzeń, gdy ich charakter tego wymaga;
3) ogłoszenia na tablicy informacyjnej, gdy decyzje lub działania nie mają charakteru zarządzenia.
3. Organy szkoły planują swoją działalność na dany rok szkolny.
4. Przewodniczący organów szkoły informują się wzajemnie o projektach zmian w regulaminach ich działalności.
5. Dyrektor lub upoważniona przez niego osoba odpowiada za właściwy przepływ informacji na terenie szkoły przez:
1) referowanie ustaleń na zebraniach poszczególnych organów;
2) omawianie spraw istotnych dla całej szkolnej społeczności na zebraniach Rady Pedagogicznej, w których mogą uczestniczyć przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.
6. Koordynatorem współdziałania organów szkoły jest Dyrektor szkoły.
7. Wszystkie wnioski, opinie, uwagi formułowane przez organy szkoły, zgodnie z ich kompetencjami i kierowane pod adresem Dyrektora szkoły, organu prowadzącego lub sprawującego nadzór pedagogiczny i innych instytucji, wymagają formy pisemnej.
8. Wszystkie sprawy sporne między organami szkoły rozstrzyga Dyrektor szkoły, uwzględniając zakres kompetencji tych organów.
9. W przypadku sporu pomiędzy organami:
1) prowadzenie mediacji w sprawie spornej i podejmowanie ostatecznych decyzji należy do Dyrektora szkoły;
2) przed rozstrzygnięciem sporu dyrektor jest zobowiązany zapoznać się ze stanowiskiem każdej ze stron, zachowując bezstronność w ocenie tych stanowisk;
3) Dyrektor szkoły podejmuje działanie na pisemny wniosek któregoś z organów – strony sporu;
4) o swoim rozstrzygnięciu wraz z uzasadnieniem dyrektor informuje na piśmie zainteresowanych w ciągu 14 dni od złożenia informacji o sporze.
10. W przypadku sporu między organami szkoły, w których stroną jest dyrektor, powoływany jest zespół mediacyjny.
11. W skład zespołu mediacyjnego wchodzi po jednym przedstawicielu organów szkoły, z tym, że Dyrektor szkoły wyznacza swojego przedstawiciela do pracy w zespole.
12. Zespół mediacyjny w pierwszej kolejności powinien prowadzić postępowanie mediacyjne, a w przypadku niemożności rozwiązania sporu, podejmuje decyzję w drodze głosowania.
13. Strony sporu są zobowiązane przyjąć rozstrzygnięcie zespołu mediacyjnego jako rozwiązanie ostateczne.
14. W sprawach pracowniczych, tak indywidualnych, jak i zbiorowych, rozwiązywanie sporów odbywać się może przy pomocy zakładowych organizacji związkowych.
Rozdział 5
Organizacja pracy szkoły, w tym nauczania
§ 22.
1. Terminy rozpoczynania i kończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, przerw świątecznych, ferii zimowych i letnich oraz innych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych określają przepisy w sprawie organizacji roku szkolnego.
2. Termin zakończenia I półrocza ustala się na 31 stycznia każdego roku szkolnego, z zastrzeżeniem, że jeśli ferie zimowe rozpoczynają się przed tą datą i kończą po tej dacie – I półrocze kończy się w ostatnim dniu przed feriami zimowymi; jeśli ferie zimowe rozpoczynają się przed tą datą i kończą przed tą datą – półrocze I kończy się 31 stycznia.
3. Dyrektor szkoły może w danym roku szkolnym ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w wymiarze 10 dni, po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.
4. Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora i zatwierdzony przez organ prowadzący.
5. Na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji Liceum dyrektor ustala tygodniowy rozkład zajęć określający organizację zajęć edukacyjnych.
§ 23.
1. Do realizacji celów statutowych szkoła posiada odpowiednie pomieszczenia:
1) bibliotekę;
2) czytelnię internetową;
3) 16 sal lekcyjnych;
4) pracownię informatyczną;
5) gabinet psychologiczno-pedagogiczny;
6) szatnię przy sali gimnastycznej;
7) salę gimnastyczną;
8) salę o charakterze siłowni oraz siłownię plenerową;
9) boisko szkolne;
10) gabinet pielęgniarki;
11) archiwum;
12) sekretariat;
13) księgowość.
2. Podstawowymi formami działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły są:
1) obowiązkowe zajęcia edukacyjne;
2) dodatkowe zajęcia edukacyjne, do których zalicza się:
a) zajęcia z języka obcego nowożytnego innego niż język obcy nowożytny nauczany
w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych;
b) zajęcia, dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania;
3) zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych;
4) zajęcia prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
5) zajęcia prowadzone w ramach doradztwa zawodowego dla uczniów;
6) zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów;
7) religia/etyka;
8) edukacja zdrowotna.
3. Dyrektor szkoły w porozumieniu z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców i Samorządem
Uczniowskim, uwzględniając możliwości organizacyjne, kadrowe i finansowe szkoły, wyznacza na początku etapu edukacyjnego dla uczniów od dwóch do trzech przedmiotów ujętych w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym.
4. Organizację obowiązkowych i dodatkowych zajęć dydaktycznych i wychowawczych określa tygodniowy rozkład zajęć ustalony przez Dyrektora szkoły, na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy.
5. W szkole mogą odbywać się zajęcia pozalekcyjne przeznaczone na przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego.
6. Niektóre zajęcia w szkole mogą odbywać się z podziałem na grupy, którego dokonuje się corocznie uwzględniając specyfikę kierunku nauczania, obowiązujące przepisy prawa oświatowego, bezpieczeństwo uczniów oraz możliwości finansowe szkoły.
7. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze prowadzone w systemie klasowo-lekcyjnym:
1) rozpoczynają się o godzinie 8.00, a w razie potrzeby zajęcia mogą rozpoczynać się o godzinie 7.10;
2) godzina lekcyjna trwa 45 minut;
3) pomiędzy lekcjami organizuje się przerwy trwające: pięć lub dziesięć minut - przerwa zwykła, dwadzieścia minut - przerwa długa. Przerwa długa odbywa się po trzeciej godzinie lekcyjnej tj. od godz. 10.35 – 10.55.
§ 24.
1. Liceum organizuje nauczanie lekcji religii/etyki na życzenie rodziców uczniów niepełnoletnich lub życzenie uczniów pełnoletnich.
2. Życzenie, o którym mowa w ust. 1 jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak być zmienione.
3. Liceum organizuje zajęcia edukacji zdrowotnej dla uczniów danej klasy lub w systemie grup międzyoddziałowych.
4. Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach edukacji zdrowotnej, jeżeli jego rodzice zgłoszą Dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach.
5. Uczeń pełnoletni nie bierze udziału w zajęciach edukacji zdrowotnej, jeżeli zgłosi Dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację ze swojego udziału w zajęciach.
§ 25.
1. Podstawową jednostką organizacyjną szkoły jest oddział złożony z uczniów, którzy w danym roku szkolnym uczą się przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów w zakresie rozszerzonym, określonych planem nauczania zgodnym z odpowiednim ramowym
planem nauczania i programem wybranym z zestawu programów dla danej klasy lub autorskich - dopuszczonych do użytku szkolnego.
2. Szkoła stwarza uczniom o szczególnych uzdolnieniach sportowych odpowiednie warunki pozwalające na rozwijanie umiejętności sportowych.
3. W szkole zorganizowany jest oddział sportowy, w którym prowadzone jest szkolenie ukierunkowane w dyscyplinie sportu uzgodnionej i zaakceptowanej przez organ prowadzący szkołę.
4. Szkoła prowadzi w ramach cyklu nauki oddział sportowy o profilu pływanie.
5. O przyjęciu ucznia do oddziału sportowego decyduje Dyrektor szkoły na podstawie list komisji rekrutacyjnej.
6. Do oddziałów sportowych szkoły przyjmuje się kandydatów, którzy:
1) posiadają bardzo dobry stan zdrowia, potwierdzony orzeczeniem lekarskim o zdolności do uprawiania danego sportu, wydanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny sportowej lub innego uprawnionego lekarza;
2) posiadają pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie kandydata do oddziału sportowego;
3) uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej, na warunkach ustalonych przez polski związek sportowy właściwy dla danej dyscypliny, w której jest prowadzone szkolenie sportowe, zatwierdzonych przez organ prowadzący szkołę.
7. W celu zapewnienia właściwych warunków szkolenia, szkoła zapewnia:
1) dobór odpowiednio wykwalifikowanej kadry trenerskiej;
2) w miarę możliwości bazowych i lokalowych odpowiednią bazę treningową niezbędną do realizacji treningów i rozgrywek sportowych;
3) dostosowanie planów szkoleniowych odpowiednio do wieku uczniów;
4) dbałość o stałą kontrolę stanu zdrowia uczniów;
5) współpracę z klubem sportowym.
8. Uczeń klasy sportowej realizuje program szkolenia sportowego w oparciu o wymogi dyscypliny w zakresie ilości godzin i obciążeń treningowych.
9. Uczeń zobowiązany jest do uczestnictwa w zawodach oraz innych imprezach sportowych godnie reprezentując szkołę.
10. Za realizację procesu szkolenia odpowiedzialny jest trener opiekujący się daną grupą.
11. W przypadku opinii trenera lub instruktora prowadzącego zajęcia sportowe, lub opinii lekarza, uzasadniającej brak możliwości kontynuowania przez ucznia szkolenia sportowego, uczeń przechodzi od nowego roku szkolnego lub półrocza do oddziału szkolnego działającego na zasadach ogólnych.
§ 26.
1. Uczniów, którym stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły obejmuje się indywidualnym nauczaniem.
2. Indywidualne nauczanie organizuje Dyrektor szkoły na wniosek rodziców i na podstawie orzeczenia wydanego przez zespół orzekający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.
3. Dyrektor organizuje indywidualne nauczanie w sposób zapewniający wykonanie określonych w orzeczeniu zaleceń dotyczących warunków realizacji potrzeb edukacyjnych ucznia oraz form pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
4. Zajęcia indywidualnego nauczania prowadzą nauczyciele poszczególnych przedmiotów.
5. Zajęcia indywidualnego nauczania prowadzi się odpowiednio:
1) w miejscu pobytu ucznia, w domu rodzinnym;
2) na wniosek rodzica ucznia niepełnoletniego lub ucznia pełnoletniego w pomieszczeniu w szkole, za zgodą Dyrektora szkoły i po zasięgnięciu opinii nauczycieli;
3) na wniosek rodzica w trybie online.
6. W indywidualnym nauczaniu realizuje się treści wynikające z podstawy kształcenia ogólnego oraz obowiązkowe zajęcia edukacyjne, wynikające z ramowego planu nauczania danej klasy, dostosowane do potrzeb i możliwości psychofizycznych ucznia.
7. Uczniom objętym indywidualnym nauczaniem, których stan zdrowia znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły, w celu ich integracji ze środowiskiem i zapewnienia im pełnego osobowego rozwoju, Dyrektor szkoły w miarę posiadanych możliwości, uwzględniając zalecenia zawarte w orzeczeniu oraz aktualny stan zdrowia, organizuje różne formy uczestniczenia w życiu szkoły.
§ 27.
1. Szkoła wspiera uczniów uzdolnionych m.in. przez organizowanie indywidualnego programu lub toku nauczania, zajęć pozalekcyjnych dla uczniów uzdolnionych, a także umożliwianie uczniom udziału w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych oraz innych spotkaniach i wydarzeniach ważnych ze względu na wsparcie dla rozwoju uzdolnień ucznia.
2. Szkoła zapewnia uczniowi realizującemu indywidualny program nauki kształcenie się w zakresie jednego, kilku lub wszystkich obowiązujących zajęć edukacyjnych, przewidzianych w tygodniowym rozkładzie zajęć dla danej klasy, według programu dostosowanego do jego uzdolnień, zainteresowań i możliwości edukacyjnych.
3. Uczeń realizujący indywidualny tok nauki kształci się według systemu innego niż udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, w zakresie jednego, kilku lub wszystkich obowiązujących zajęć edukacyjnych, przewidzianych w tygodniowym rozkładzie zajęć dla danej klasy.
4. Uczeń objęty indywidualnym tokiem nauki może realizować w ciągu jednego roku szkolnego program nauczania z zakresu dwóch lub więcej klas i może być klasyfikowany i promowany w czasie całego roku szkolnego.
5. Indywidualny tok nauki może być realizowany według programu nauczania objętego szkolnym zestawem programów nauczania lub indywidualnego programu nauki.
6. Uczeń może realizować indywidualny program lub tok nauki na każdym etapie edukacyjnym w szkole.
7. Jeżeli uczeń o wybitnych uzdolnieniach jednokierunkowych nie może sprostać wymaganiom z zajęć edukacyjnych nieobjętych indywidualnym programem lub tokiem nauki, nauczyciel prowadzący zajęcia może, na wniosek wychowawcy lub innego nauczyciela uczącego ucznia, dostosować wymagania edukacyjne z tych zajęć do indywidualnych potrzeb i możliwości ucznia, z zachowaniem wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej.
§ 28.
1. Dyrektor szkoły zawiesza zajęcia po dwóch dniach od wystąpienia nadzwyczajnej sytuacji na czas oznaczony, w przypadku:
1) zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych;
2) temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej ich zdrowiu;
3) zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną;
4) innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.
2. Dyrektor szkoły odpowiada za całokształt działań szkoły i bieżący kontakt z nauczycielami, pracownikami administracji i obsługi, organem prowadzącym i nadzoru pedagogicznego oraz innymi instytucjami. Monitoruje ciągłość realizacji zadań szkoły.
3. Na czas zawieszenia zajęć, Dyrektor szkoły organizuje dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy przy komputerze.
4. Uczniowie, którzy nie posiadają sprzętu komputerowego w miarę możliwości mogą go wypożyczyć ze szkoły na czas nauczania zdalnego.
5. Dyrektor przekazuje uczniom, rodzicom i nauczycielom informację o sposobie i trybie realizacji zadań w zakresie organizacji kształcenia specjalnego, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, indywidualnego nauczania.
6. W przypadku ucznia, który z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub na trudną sytuację rodzinną nie może realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania, dyrektor, na wniosek rodziców ucznia, organizuje dla tego ucznia zajęcia na terenie szkoły, zapewniając bezpieczne i higieniczne warunki nauki.
7. Dyrektor zapewnia każdemu uczniowi i rodzicom możliwość indywidualnych konsultacji, w przypadku organizowania zajęć zdalnych przez okres powyżej 30 dni, z nauczycielem prowadzącym zajęcia, pedagogiem, psychologiem lub innym specjalistą oraz przekazuje uczniom i rodzicom informację o formie i terminach tych konsultacji. W miarę
możliwości konsultacje te odbywają się w bezpośrednim kontakcie ucznia z nauczycielem.
8. Szkoła korzysta z komunikatorów elektronicznych, w tym dziennika elektronicznego, poczty elektronicznej, do przekazywania bieżących informacji uczniom i rodzicom o osiągnięciach edukacyjnych uczniów oraz w celu systematycznej wymiany informacji.
9. Dyrektor sprawuje kontrolę zarządczą oraz bezpośredni nadzór nad nauczycielami pedagogami, psychologiem i innymi specjalistami, informując ich o formie sprawowania nadzoru.
10. Wicedyrektor sprawuje nadzór i rozwiązuje problemy zgodnie z przydzielonymi obowiązkami, wynikającymi z zakresu obowiązków.
11. Nauczanie zdalne odbywa się poprzez:
1) podstawowy kontakt poprzez dziennik elektroniczny Vulcan;
2) platformę Teams, Microsoft Office 365, do prowadzenia i przekazywania materiałów niezbędnych do realizacji nauczania, pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz zajęć specjalistycznych;
3) aplikację do prowadzenia lekcji on-line;
4) ustalone w porozumieniu z rodzicami, za ich zgodą, formy przesyłania i odbierania zadań, w tym materiałów drukowanych, jeżeli zachodzi taka potrzeba;
5) środki komunikacji elektronicznej zapewniające wymianę informacji pomiędzy nauczycielami, rodzicami i uczniami.
12. Nauczanie zdalne może być realizowane przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem lub wykonanie określonych działań.
13. Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość to aktywność nauczyciela i ucznia, która może odbywać się z użyciem monitorów ekranowych, ale także bez ich użycia – w formie ustalonej przez Dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami danej szkoły i po poinformowaniu rodziców ucznia o sposobie realizacji zajęć.
14. Działania w ramach nauczania zdalnego mogą być prowadzone w oparciu m.in. o:
1) materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych wybranych instytucji kultury i urzędów;
2) zintegrowaną platformę edukacyjną;
3) media społecznościowe, komunikatory, programy do telekonferencji przy zachowaniu bezpiecznych warunków korzystania z Internetu;
4) programy telewizji publicznej i audycje radiowe;
5) zamieszczanie informacji i materiałów edukacyjnych na stronie internetowej szkoły;
6) podręczniki, ćwiczenia, karty pracy, które uczeń już posiada;
7) kontakt telefoniczny z nauczycielem;
8) wydrukowanie przez szkołę materiałów dla uczniów i wyłożenie ich we wskazanym miejscu do odbioru;
9) inne sposoby wskazane przez Dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami i przy wsparciu organu prowadzącego.
15. Nauczanie zdalne odbywa się według ustalonego planu lekcji.
16. Godzina lekcyjna zajęć edukacyjnych trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dyrektor może dopuścić prowadzenie tych zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut.
17. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów przygotowując materiały edukacyjne do nauki zdalnej, mogą dokonywać weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.
18. Nauczyciele zobowiązani są do:
1) dokumentowania pracy własnej;
2) systematycznej realizacji treści programowych;
3) poinformowania uczniów i ich rodziców o sposobach oceniania, sprawdzania frekwencji, wymagań w odniesieniu do pracy własnej uczniów;
4) przygotowywania materiałów, scenariuszy lekcji, w miarę możliwości prowadzenia wideokonferencji, publikowania filmików metodycznych, odsyłania do sprawdzonych wiarygodnych stron internetowych, które oferują bezpłatny dostęp;
5) zachowania wszelkich zasad związanych z ochroną danych osobowych, zwłaszcza w pracy zdalnej poza szkołą;
6) przekazywania uczniom odpowiednich wskazówek oraz instrukcji;
7) kierowania procesem kształcenia, stwarzając uczniom warunki do pracy indywidualnej, grupowej i zespołowej;
8) przestrzegania zasad korzystania z urządzeń prywatnych w celach służbowych.
19. Nauczyciel pracuje z uczniami bądź pozostaje do ich dyspozycji, zgodnie z dotychczasowym planem lekcji określonym dla każdej klasy na każdy dzień tygodnia.
20. Nauczyciel ma możliwość indywidualnego ustalenia form komunikowania się z uczniem wraz z ustaleniem godzin poza planem lekcji z zachowaniem prywatności ucznia
i rodziców.
21. Nauczyciel jest obowiązany indywidualizować pracę z uczniem podczas nauczania zdalnego stosownie do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
22. Sposoby potwierdzenia uczestnictwa uczniów na zajęciach:
1) sprawdzenie przez nauczyciela obecności uczniów na zajęciach on-line;
2) potwierdzenie otrzymania zadań w danym dniu poprzez wskazane technologie komunikacyjno-informacyjne;
3) potwierdzenie obecności poprzez wysłanie drogą elektroniczną wykonanych zadań w danym dniu w postaci skanów, plików.
23. Sposób i termin usprawiedliwiania nieobecności uczniów jest zgodny z zasadami określonymi w statucie szkoły i odbywa się za pomocą dziennika elektronicznego.
24. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące podczas nauki zdalnej:
1) szkoła może wymagać od ucznia jedynie danych niezbędnych do założenia przez niego konta w systemie zdalnego nauczania oraz w celu realizacji obowiązku nauki w formie zdalnej;
2) konieczność zachowania bezpieczeństwa wszystkich stron związana z cyberbezpieczeństwem;
3) konieczność dostosowania ilości zadań do możliwości uczniów, z uwzględnieniem czasu na naukę indywidualną i odpoczynek;
4) zadania od jednego nauczyciela (z jednego przedmiotu) powinny być przekazywane z zachowaniem równomiernego obciążenia ucznia w korelacji z innymi otrzymywanymi zadaniami z pozostałych przedmiotów;
5) w sytuacji, gdy nauczyciele korzystają ze swojego prywatnego sprzętu komputerowego, ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych osobowych uczniów, rodziców, innych nauczycieli oraz pracowników szkoły, które gromadzą i są zobowiązani do przestrzegania procedur określonych w polityce ochrony danych osobowych.
§ 29.
1. W szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny. Oprogramowanie oraz usługi dziennika dostarczane są przez firmę zewnętrzną, współpracującą ze szkołą.
2. Podstawą działania dziennika elektronicznego jest umowa podpisana przez Dyrektora szkoły lub organ prowadzący i uprawnionego przedstawiciela firmy dostarczającej i obsługującej system dziennika elektronicznego Vulcan.
3. Rodzicom na pierwszym zebraniu w nowym roku szkolnym i uczniom na początkowych godzinach wychowawczych, zapewnia się możliwość zapoznania się ze sposobem działania i funkcjonowania dziennika elektronicznego Vulcan.
4. Wszystkie moduły składające się na dziennik elektroniczny, zapewniają realizację zapisów, które zamieszczone są w statucie szkoły.
5. Każdy użytkownik (nauczyciel/rodzic/uczeń/pracownik szkoły) posiada własne konto w systemie dziennika elektronicznego, za które osobiście odpowiada.
6. W dzienniku elektronicznym do przekazywania i wymiany informacji służą między innymi moduły Wiadomości, Uwagi i Informacje.
7. Przesłanie informacji poprzez moduł Wiadomości innemu użytkownikowi (rodzicowi, nauczycielowi, uczniowi) jest uważane za wystarczające i nie wymaga powtarzania w innej postaci.
8. Odczytanie informacji przez użytkownika (także rodzica), zawartej w module Wiadomości, jest równoznaczne z przyjęciem do wiadomości treści komunikatu. Zostaje to potwierdzone automatycznie adnotacją systemu przy wiadomości. Adnotację potwierdzającą odczytanie wiadomości w systemie uważa się za równoważną skutecznemu dostarczeniu jej do rodzica ucznia.
9. Rodzice, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły są zobowiązani do systematycznego, bieżącego odczytywania wiadomości przez e-dziennik.
§ 30.
1. Biblioteka szkolna jest pracownią szkolną, która:
1) pełni rolę szkolnego centrum edukacji i informacji;
2) rozwija zamiłowania i zainteresowania czytelnicze uczniów;
3) uczy młodzież aktywnego odbioru kultury lokalnej, regionalnej i państwowej;
4) kultywuje tradycje narodowe kraju, regionu, miasta i szkoły;
5) kształtuje umiejętności uczniów w zakresie poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł i umiejętnego korzystania z technologii informacyjnej i mediów;
6) wyrabia nawyki samokształcenia na dalszych etapach edukacji szkolnej;
7) służy nauczycielom w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej, wspiera ich dokształcanie, doskonalenie zawodowe i pracę twórczą.
2. Pomieszczenie biblioteki umożliwia:
1) gromadzenie i opracowanie zbiorów, wypożyczanie ich poza bibliotekę;
2) korzystanie ze zbiorów w czytelni;
3) korzystanie z zasobów Internetu.
3. Z biblioteki mogą korzystać: uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
4. Godziny pracy biblioteki umożliwiają dostęp do jej zbiorów podczas zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu.
5. Biblioteka w ramach swoich zadań współpracuje z:
1) uczniami, poprzez:
a) wybór i zakup szczególnie poszukiwanych książek;
b) tworzenie aktywu bibliotecznego;
c) informowanie o aktywności czytelniczej;
d) udzielanie pomocy w korzystaniu z różnych źródeł informacji, a także w doborze literatury i kształtowaniu nawyków czytelniczych;
e) umożliwienie korzystania z zasobów cyfrowych i programów multimedialnych;
2) nauczycielami i innymi pracownikami szkoły, poprzez:
a) wybór i zakup literatury pedagogicznej, przedmiotu, poradników metodycznych i czasopism pedagogicznych;
b) organizowanie wystaw tematycznych;
c) informowanie o nowościach wydawniczych;
d) prowadzenie zajęć czytelniczych;
e) udostępnianie czasopism pedagogicznych i zbiorów gromadzonych w bibliotece;
f) działania mające na celu poprawę czytelnictwa;
g) umożliwienie korzystania z programów multimedialnych;
3) rodzicami, poprzez:
a) udostępnianie zbiorów gromadzonych w bibliotece;
b) umożliwienie korzystania z encyklopedii i programów multimedialnych;
c) działania na rzecz podniesienia aktywności czytelniczej uczniów;
d) udostępnianie statutu szkoły, programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły oraz innych dokumentów prawa szkolnego;
4) innymi bibliotekami, poprzez:
a) udział w konkursach poetyckich, plastycznych, wystawach itp.;
b) udział w konferencjach, sesjach i szkoleniach organizowanych przez instytucje działające na rzecz bibliotek;
c) udział w innych oferowanych formach współpracy, np. warsztatach, prelekcjach, spotkaniach autorskich.
6. Szczegółowa organizacja biblioteki zawarta jest w regulaminie biblioteki szkolnej.
Rozdział 6
Nauczyciele i inni pracownicy szkoły
§ 31.
1. W szkole zatrudnia się nauczycieli przedmiotów oraz następujących pracowników pedagogicznych:
1) psychologa;
2) pedagoga;
3) pedagoga specjalnego, w tym współorganizującego kształcenie uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego;
4) logopedę;
5) bibliotekarza;
6) doradcę zawodowego.
2. W celu realizacji zadań statutowych w szkole zatrudnia się pracowników administracyjnych i pracowników obsługi, a także innych specjalistów i pracowników w miarę potrzeb.
3. Dyrektor szkoły w celu wspomaganie dyrektora w kierowaniu Liceum zatrudnia:
1) głównego księgowego;
2) samodzielnego referenta do prowadzenia sekretariatu;
3) kierownika administracyjno-gospodarczego;
4) opiekuna sieci informatycznej.
4. Podczas wszystkich zajęć edukacyjnych – szkolnych i pozaszkolnych, spotkań, zebrań i narad, telefony i urządzenia elektroniczne pracowników powinny być wyciszone i używane jedynie w uzasadnionych sytuacjach.
§ 32.
1. W szkole powołuje się stanowisko wicedyrektora zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. Powierzenia stanowiska wicedyrektora oraz odwołania z tego stanowiska dokonuje Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego oraz Rady Pedagogicznej.
3. Dyrektor szkoły ustala zakres obowiązków, czynności, odpowiedzialności i uprawnień wicedyrektora, do którego należy:
1) opracowywanie rocznych planów pracy dydaktycznej i opiekuńczo-wychowawczej;
2) planowanie przydziału czynności dla nauczycieli;
3) planowanie doraźnych zastępstw zajęć lekcyjnych;
4) obserwacja lekcji, zajęć pozalekcyjnych oraz wypełnianie obowiązków, w tym związanych z pełnionym nadzorem, tj. omówienie lekcji, sporządzenie notatki po obserwacji lekcji, a także wydanie zaleceń;
5) nadzorowanie dokumentacji pedagogicznej (dzienniki lekcyjne, arkusze ocen, dokumentacja egzaminów poprawkowych, klasyfikacyjnych);
6) nadzór nad przebiegiem i prowadzeniem dokumentacji egzaminu maturalnego;
7) nadzorowanie dokumentacji dotyczącej naboru uczniów;
8) zastępowanie Dyrektora szkoły podczas jego nieobecności;
9) wspomaganie wszystkich pracowników w realizacji powierzonych zadań;
10) wykonywanie prac zleconych przez Dyrektora szkoły;
11) współpraca z organizacjami młodzieżowymi i uczniowskimi, z instytucjami kultury i stowarzyszeniami w regionie;
12) wnioskowanie o udzielanie kar porządkowych i nagród dla pracowników oraz uczniów;
13) wykonywanie na bieżąco prac zleconych przez dyrektora.
4. Uprawnienia wicedyrektora:
1) zastępowanie Dyrektora szkoły w czasie jego nieobecności i podejmowanie decyzji w jego imieniu, zgodnie z przyjętymi kierunkami działania szkoły;
2) wnioskowanie do Dyrektora szkoły o nagrody i odznaczenia dla nauczycieli i uczniów,
3) opiniowanie zatrudnienia i przenoszenia nauczycieli;
4) opracowanie propozycji przydziału czynności dla nauczycieli;
5) prowadzenie zebrań Rad Pedagogicznych i szkoleniowych pod nieobecność dyrektora;
6) prawo (pełniąc nadzór pedagogiczny) do formułowania projektu oceny pracy podległych bezpośrednio nauczycieli;
7) obniżenie pensum dydaktycznego.
5. Wicedyrektor ponosi odpowiedzialność służbową za:
1) wykonanie w przepisowym terminie tygodniowego rozkładu zajęć lekcyjnych;
2) organizowanie zastępstw za nieobecnych nauczycieli zgodnie z obowiązującymi przepisami;
3) rozliczanie kart pracy nauczycieli zgodnie z obowiązującymi przepisami;
4) realizację planu dydaktyczno-wychowawczego;
5) posiadanie aktualnych programów nauczania do wszystkich przedmiotów;
6) dokumentację przebiegu nauczania i egzaminów;
7) inne prace zlecone przez dyrektora.
§ 33.
1. Zadania nauczyciela:
1) realizacja programu kształcenia w zakresie nauczanych przedmiotów, wychowania i opieki w oddziałach i zespołach osiągając w stopniu optymalnym cele szkoły;
2) opracowanie wymagań edukacyjnych na poszczególne śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne i dostosowanie tych wymagań do potrzeb uczniów;
3) informowanie na początku każdego roku szkolnego uczniów oraz rodziców o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania oraz sposobach sprawdzania osiągnięć uczniów;
4) wzbogacanie własnego warsztatu pracy dydaktycznej i wychowawczej, wnioskowanie
o zakup wyposażenia do pomieszczeń lekcyjnych lub ich modernizację do Dyrektora szkoły;
5) pełnienie funkcji mentora zgodnie z odrębnymi przepisami;
6) wspieranie swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwoju psychofizycznego uczniów, ich zdolności i zainteresowań;
7) udzielanie pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznanie potrzeb uczniów;
8) obiektywne i systematyczne oraz sprawiedliwe ocenianie i traktowanie wszystkich uczniów;
9) informowanie rodziców uczniów oraz wychowawcę klasy, a także Radę Pedagogiczną
o wynikach dydaktyczno-wychowawczych swoich uczniów;
10) uczestniczenie w różnych formach doskonalenia zawodowego organizowanych w szkole i przez instytucje wspomagające szkołę;
11) prawidłowe i systematyczne prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym e-dziennika;
12) prowadzenie działalności innowacyjnej;
13) przestrzeganie zapisów statutu szkoły oraz regulaminów i dokumentów regulujących pracę szkoły;
14) obowiązkowe sprawdzanie wiadomości i ogłoszeń w e-dzienniku oraz harmonogramu zastępstw doraźnych (przynajmniej raz dziennie);
15) przestrzeganie procedur organizacji i realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
16) przestrzeganie procedur i regulaminów obwiązujących w szkole;
17) wykonywanie prac oraz zadań bieżących zleconych przez Dyrektora szkoły i jego zastępcę;
18) terminowe i sumienne wywiązywanie się z poleceń dyrektora i jego zastępcy.
2. Odpowiedzialność nauczyciela:
1) decydowanie w sprawie doboru metod nauczania i środków dydaktycznych w nauczaniu swojego przedmiotu;
2) przestrzeganie zasad dotyczących zestawu podręczników i programów nauczania obowiązujących w szkole;
3) decydowanie o treści programu koła zainteresowań, zajęć dodatkowych lub pozalekcyjnych;
4) decydowanie o ocenie bieżącej, śródrocznej i rocznej postępów swoich uczniów;
5) prawo wnioskowania w sprawie nagród i wyróżnień oraz kar regulaminowych dla uczniów;
6) przestrzeganie zaleceń dotyczących wymagań z ustalonej dla ucznia pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz zapisów w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym.
3. Odpowiedzialność służbowa:
1) przed Dyrektorem szkoły, organem prowadzącym i organem nadzorującym szkołę za:
a) poziom wyników dydaktyczno-wychowawczych w swoim przedmiocie oraz oddziałach i zespołach stosownie do realizowanego programu i warunków w jakich działał;
b) stan warsztatu pracy, sprzętu i urządzeń oraz środków dydaktycznych mu przydzielonych;
c) poprawne i terminowe prowadzenie dokumentacji szkolnej;
d) sumienne i terminowe wykonywanie bieżących zadań zleconych.
2) ewentualnie cywilna lub karna za:
a) tragiczne skutki wynikłe z braku nadzoru nad bezpieczeństwem uczniów podczas zajęć szkolnych, pozaszkolnych, w czasie przydzielonych mu dyżurów;
b) nieprzestrzeganie procedury postępowania, po zaistnieniu wypadku uczniowskiego lub na wypadek pożaru;
c) zniszczenia lub stratę elementów majątku i wyposażenia szkoły przydzielonych mu przez Dyrektora szkoły, a wynikające z niewłaściwego nadzoru i zabezpieczenia;
d) rażące nieprzestrzeganie przepisów BHP w pracy dydaktyczno-wychowawczej z uczniami w szkole i poza szkołą;
e) nieprzestrzeganie przepisów zawartych w statucie szkoły, regulaminach i innych dokumentach regulujących pracę szkoły.
4. Nauczyciel organizuje prawidłowy przebieg procesu dydaktyczno-wychowawczego poprzez:
1) systematyczną realizację programu;
2) systematyczne i różnorodne ocenianie wiedzy i edukacji uczniów;
3) wspieranie rozwoju psychofizycznego uczniów, ich zdolności i zainteresowań;
4) bezstronne i obiektywnie ocenianie uczniów i sprawiedliwe ich traktowanie;
5) powtarzanie i utrwalane materiału programowego;
6) doskonalenie swoich umiejętności dydaktycznych i podnoszenie wiedzy merytorycznej;
7) w razie niepowodzeń udzielanie uczniom pomocy w ich przezwyciężeniu w oparciu o rozpoznanie potrzeb;
8) angażowanie uczniów do tworzenia zaplecza pomocy dydaktycznych;
9) dbanie o powierzony sprzęt i pomoce dydaktyczne.
5. Nauczyciel ma prawo do pełnej autonomii w zakresie:
1) wyboru i autoryzowania obowiązującej wersji programowej;
2) doboru metod nauczania zgodnych z obowiązującymi zasadami dydaktyki.
§ 34.
1. Nauczyciel jest odpowiedzialny za życie, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów, nad którymi sprawuje opiekę podczas organizowanych zajęć.
2. Nauczyciel jest zobowiązany przestrzegać i stosować przepisy bhp i ppoż. oraz odbywać wymagane szkolenia z tego zakresu.
3. W trakcie prowadzonych zajęć nauczyciel:
1) ma obowiązek sprawdzić czy warunki do prowadzenia zajęć nie zagrażają bezpieczeństwu uczniów i nauczyciela;
2) ma obowiązek zgłosić Dyrektorowi szkoły, jeżeli pomieszczenie nie odpowiada warunkom bezpieczeństwa;
3) nie może pozostawić uczniów bez żadnej opieki;
4) ustala zasady korzystania z sali, w której odbywają się zajęcia.
4. Nauczyciel organizujący wyjście uczniów lub wycieczkę ma obowiązek przestrzegać zasad ujętych w obowiązującym regulaminie.
5. Nauczyciel w szkole jest zobowiązany pełnić dyżur w godzinach i miejscach wyznaczonych przez dyrektora, podczas którego jest zobowiązany do:
1) punktualnego rozpoczynania dyżuru i ciągłej obecności w miejscu podlegającym jego nadzorowi;
2) reagowania na wszelkie zachowania niebezpieczne, zagrażające bezpieczeństwu uczniów, odbiegające od przyjętych norm;
3) dbania, by uczniowie nie śmiecili, nie brudzili, nie dewastowali mienia szkolnego;
4) zwracania uwagi na przestrzeganie przez uczniów ustalonych zasad;
5) natychmiastowego zgłoszenia dyrektorowi faktu zaistnienia wypadku i podjęcia działań zmierzających do udzielenia pierwszej pomocy i zapewnienia dalszej opieki oraz zabezpieczenia miejsca wypadku.
6. Ponadto nauczyciele w szkole są obowiązani:
1) zapewnić właściwy nadzór i bezpieczeństwo uczniom biorącym udział w pracach na rzecz szkoły i środowiska, prace mogą być wykonywane po zaopatrzeniu uczniów w odpowiedni do ich wykonywania sprzęt, urządzenia i środki ochrony indywidualnej;
2) zaznajamiania uczniów, przed dopuszczeniem do zajęć przy urządzeniach i w pracowniach, z zasadami i metodami pracy zapewniającymi bezpieczeństwo i higienę pracy przy wykonywaniu czynności;
3) przestrzegania ustalonych godzin rozpoczynania i kończenia zajęć edukacyjnych oraz respektowania prawa uczniów do pełnych przerw międzylekcyjnych.
7. Nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
§ 35.
1. Dyrektor Liceum powierza każdy oddział opiece wychowawczej jednemu z nauczycieli, zwanemu wychowawcą.
2. Funkcję wychowawcy Dyrektor szkoły powierza nauczycielowi, który, jeśli nie zajdą szczególne okoliczności, prowadzi oddział w całym cyklu nauczania.
3. Zadaniem wychowawcy jest sprawowanie opieki wychowawczej nad uczniami, w szczególności poprzez:
1) tworzenie warunków wspomagających rozwój ucznia, proces jego uczenia się oraz przygotowania do życia w rodzinie i społeczeństwie;
2) inspirowanie i wspomaganie działań zespołowych uczniów;
3) podejmowanie działań umożliwiających rozwiązywanie konfliktów w zespole uczniów oraz pomiędzy uczniami a innymi członkami społeczności szkolnej.
4. Wychowawca w celu realizacji działań:
1) otacza indywidualną opieką każdego ucznia,
2) planuje i organizuje wspólnie z uczniami i ich rodzicami różne formy życia zespołowego rozwijające jednostkę i integrujące zespół uczniowski oraz ustala tematykę zajęć na godziny do dyspozycji wychowawcy;
3) współdziała z nauczycielami uczącymi w jego oddziale, uzgadniając z nimi wspólne działania wychowawcze wobec ogółu uczniów, a także wobec tych, którym potrzebna jest indywidualna opieka (dotyczy to uczniów uzdolnionych jak i tych z różnymi trudnościami i niepowodzeniami);
4) utrzymuje kontakt z rodzicami uczniów w celu:
a) udzielania informacji o postępach ich dzieci w nauce i zachowaniu;
b) poznania i ustalania potrzeb opiekuńczo-wychowawczych ich dzieci;
c) udzielania pomocy w ich działaniach wychowawczych wobec dzieci;
d) włączania ich w sprawy życia klasy i szkoły.
5) współpracuje ze specjalistami świadczącymi uczniowi wykwalifikowaną pomoc w rozpoznawaniu potrzeb i trudności (pedagog, psycholog).
6) prowadzi dziennik elektroniczny oraz inną dokumentację.
5. Wychowawca spełnia swe zadania poprzez różne formy działania z uwzględnieniem wieku uczniów, potrzeb szkoły i warunków środowiskowych, w szczególności poprzez:
1) godziny do dyspozycji wychowawcy;
2) organizowanie wycieczek;
3) spotkania z rodzicami;
4) uroczystości szkolne;
5) inne formy przyjęte w praktyce szkolnej, a służące wspomaganiu w wychowaniu ucznia.
6. Wychowawca:
1) ma prawo korzystać w swej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrekcji, właściwych placówek i instytucji oświatowych;
2) wychowawca powinien zapoznać się ze stanem zdrowotnym swoich uczniów i współdziałać z pielęgniarką szkolną;
3) powinien uczestniczyć w wycieczkach lub imprezach szkolnych odbywanych przez przydzieloną mu klasę (zastępstwo należy ustalać w miarę możliwości z grona nauczycieli uczących w klasie).
§ 36.
1. Do zadań pedagoga szkolnego/psychologa należą:
1) sprawowanie funkcji opiekuńczo-wychowawczych;
2) współpraca z Dyrektorem szkoły, wychowawcami, nauczycielami, służbą zdrowia, rodzicami w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i opiekuńczych;
3) współdziałanie z instytucjami właściwymi w sprawach opieki i wychowania;
4) prowadzenie badań diagnostycznych uczniów;
5) planowanie, prowadzenie i ewaluacja działań wynikających z programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;
6) podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów młodzieży;
7) wspieranie wychowawców klas i innych zespołów problemowo-zadaniowych w działaniach wynikających z realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego;
8) opracowanie planu pracy na dany rok szkolny, wynikającego z konkretnych potrzeb opiekuńczo-wychowawczych szkoły i przestrzeganie jego realizacji;
9) pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych predyspozycji i uzdolnień uczniów;
10) udzielanie uczniom pomocy w eliminowaniu napięć psychicznych na tle niepowodzeń szkolnych;
11) przeciwdziałanie skrajnym formom niedostosowania społecznego uczniów;
12) organizowanie różnych form terapii dla uczniów z objawami niedostosowania społecznego;
13) rozpoznawanie warunków życia i nauki uczniów z trudnościami dydaktycznymi w ścisłej współpracy z wychowawcami klas;
14) udzielanie uczniom pomocy w wyborze zawodu i kierunku dalszego kształcenia;
15) udzielanie porad rodzicom w rozwiązywaniu trudności wychowawczych;
16) zapewnienie uczniom doradztwa w zakresie wyboru kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej w oparciu o zdiagnozowane zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe;
17) udzielanie uczniom indywidualnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do zdiagnozowanych potrzeb i problemów;
18) koordynowanie działań wychowawców i nauczycieli podejmowanych w ramach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
19) inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych lub konfliktowych;
20) dokonywanie okresowych analiz sytuacji wychowawczej w Liceum;
21) systematyczne prowadzenie dokumentacji swojej działalności oraz ewidencję uczniów wymagających szczególnej opieki.
2. Ponadto pedagog szkolny:
1) organizuje opiekę i pomoc materialną uczniom;
2) wnioskuje o kierowanie uczniów z rodzin zaniedbanych środowiskowo do placówek opieki społecznej i właściwych kompetencyjnie organizacji pozarządowych;
3) koordynuje zadania związane z polityką ochrony małoletnich.
§ 37.
1. W Liceum zatrudniony jest pedagog specjalny.
2. Do zadań pedagoga specjalnego należy:
1) współpraca z nauczycielami, wychowawcami i innymi specjalistami, rodzicami oraz uczniami w zakresie:
a) rekomendowania działań zapewniających aktywne i pełne uczestnictwo uczniów w życiu szkoły;
b) prowadzenia badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów;
c) rozwiązywania problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów;
d) określania niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia;
2) współpraca z zespołem, w zakresie opracowania i realizacji indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym zapewnienia mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
3) współpraca z zespołem przy dokonywaniu wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
4) prowadzenie wspólnie z innymi nauczycielami zajęć edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych, wg planów pracy szkoły z uwzględnieniem indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych uczniów objętych kształceniem specjalnym;
5) wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w:
a) rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych uczniów lub trudności w ich funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły;
b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniem;
c) dostosowaniu sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych;
d) doborze metod, form kształcenia i środków dydaktycznych do potrzeb uczniów;
6) udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom uczniów i nauczycielom;
7) prowadzeniem zajęć rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych;
8) współpraca, w zależności od potrzeb, z innymi podmiotami;
9) przedstawianie Radzie Pedagogicznej propozycji w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły;
10) prowadzenie zajęć zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami.
3. Do zadań logopedy w szkole należy w szczególności:
1) diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów;
2) prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców
i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy dzieci i eliminowania jej zaburzeń;
3) podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów;
4) wspieranie nauczycieli i innych specjalistów w:
a) rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów;
b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
§ 38.
1. Zadania nauczyciela bibliotekarza:
1) gromadzenie, opracowanie, konserwacja i selekcja zbiorów;
2) tworzenie i modernizacja warsztatu informacyjno-wyszukiwawczego biblioteki;
3) udostępnianie zbiorów (do domu i na lekcje) oraz podejmowanie innych działań na rzecz rozwijania zamiłowań i zainteresowań czytelniczych uczniów dbając o ich indywidualizację;
4) planowanie, organizowanie i przeprowadzanie zajęć z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej;
5) doskonalenie warsztatu swojej pracy;
6) umożliwienie czytelnikom korzystania ze zbiorów multimedialnych;
7) dostosowanie biblioteki do nowoczesnych wzorców;
8) prowadzenie kroniki szkolnej i kroniki artykułów prasowych.
2. W Liceum zatrudniony jest doradca zawodowy.
3. Do zadań doradcy zawodowego należy w szczególności:
1) systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej;
2) gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia;
3) prowadzenie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu z uwzględnieniem rozpoznanych mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów;
4) koordynowanie działalności informacyjno-doradczej prowadzonej przez szkołę;
5) współpraca z innymi nauczycielami w tworzeniu i zapewnieniu ciągłości działań w zakresie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu;
6) wspieranie nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
7) współpraca z innymi podmiotami świadczącymi pomoc doradczą przy wyborze dalszego kierunku kształcenia lub zawodu;
8) współpraca z uczelniami wyższymi.
§ 39.
1. Dyrektor szkoły powołuje zespoły i komisje do wykonywania zadań statutowych.
2. Na terenie szkoły działają następujące komisje stałe:
1) zespoły przedmiotowe;
2) zespół wychowawczy;
3) komisja socjalna (członków komisji socjalnej wybiera Rada Pedagogiczna);
4) inne komisje problemowo-zadaniowe powoływane w zależności od potrzeb.
3. Dopuszcza się doraźne powoływanie komisji do wykonania określonego zadania.
Rozdział 7 Uczniowie
§ 40.
1. Do klasy pierwszej I Liceum przyjmuje się kandydatów w postępowaniu rekrutacyjnym.
2. Wykaz dokumentów i terminy ich składania są określone corocznie w zarządzeniach Mazowieckiego Kuratora Oświaty w sprawie przyjmowania do szkół publicznych.
3. Dyrektor szkoły powołuje corocznie szkolną komisję rekrutacyjną, która w ramach posiadanych uprawnień i zastosowaniu przepisów prawa ustala listę osób przyjętych do szkoły.
§ 41.
1. Wszyscy uczniowie szkoły są równi w swoich prawach i obowiązkach.
2. Uczeń ma prawo do:
1) wiedzy o przysługujących mu prawach oraz sposobie postępowania w przypadku ich naruszenia;
2) informacji związanych z funkcjonowaniem szkoły;
3) zdobywania wiedzy i właściwie zorganizowanego procesu kształcenia, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej;
4) uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych;
5) zapoznania się z programami nauczania poszczególnych przedmiotów, stawianymi mu wymaganiami edukacyjnymi na pierwszych zajęciach w danym roku szkolnym;
6) znajomości kryteriów oceniania i uzasadniania ocen z zajęć edukacyjnych i zachowania;
7) rozwijania swoich zainteresowań, uzdolnień i talentów na zajęciach obowiązkowych, pozalekcyjnych oraz pozaszkolnych;
8) udziału w kołach zainteresowań prowadzonych w szkole;
9) sprawiedliwej, umotywowanej i jawnej oceny postępów w nauce;
10) opieki wychowawczej i zapewnienia warunków bezpieczeństwa w szkole, ochrony przed wszelkimi przejawami przemocy fizycznej i psychicznej;
11) przedstawiania wychowawcy i innym pracownikom pedagogicznym swoich problemów oraz uzyskania od nich pomocy, odpowiedzi i wyjaśnień;
12) odpoczynku w czasie przerw międzylekcyjnych oraz w czasie przerw świątecznych i ferii;
13) wniesienia zastrzeżeń do rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i zachowania;
14) powiadomienia o terminie i zakresie pracy klasowej, sprawdzianu;
15) poprawy oceny z pracy klasowej, sprawdzianu;
16) wykorzystania godziny wychowawczej na problemy dotyczące spraw klasowych;
17) swobody wyrażania myśli, przekonań i zachowania według swego światopoglądu i religii, jeśli nie narusza to godności innego człowieka;
18) życzliwego, podmiotowego traktowania i poszanowania godności;
19) reprezentowania szkoły w konkursach, olimpiadach i innych imprezach zgodnie ze swoimi zainteresowaniami;
20) dodatkowej pomocy nauczyciela w uzasadnionych przypadkach;
21) korzystania z zasobów szkoły na zasadach opisanych przepisami szczegółowymi (regulaminy pracowni lekcyjnych);
22) korzystania z wszelkich form dostępnej opieki medycznej;
23) korzystania z pomocy stypendialnej oraz doraźnej na zasadach określonych w szkole;
24) korzystania z różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
25) uczestniczenia w działalności Samorządu Uczniowskiego;
26) zachowania prywatności w sprawach osobistych, rodzinnych i koleżeńskich;
27) inicjowania i prowadzenia różnorodnej działalności na rzecz szkolnej społeczności kulturalnej, gospodarczej, sportowej, itp.
3. Tryb wnoszenia skargi w przypadku naruszenia prawa ucznia:
1) w terminie jednego tygodnia od dnia, w którym uczeń uznał, że jego prawa zostały naruszone kieruje skargę do Dyrektora szkoły, za pośrednictwem wychowawcy lub innego nauczyciela;
2) skarga może być wniesiona indywidualnie przez ucznia, grupę uczniów, w tym za pośrednictwem Samorządu Uczniowskiego lub rodziców ucznia niepełnoletniego;
3) skargi mogą być wnoszone pisemnie i ustnie;
4) skargi pisemne, nie zawierające imienia i nazwiska wnoszącego pozostawia się bez rozpatrzenia;
5) w zależności od wagi sprawy Dyrektor szkoły samodzielnie rozpatruje skargę lub konsultuje z innymi organami szkoły, wychowawcą klasy, pedagogiem/psychologiem.
4. Dyrektor szkoły jest zobowiązany do:
1) rzetelnego ustalenia faktów;
2) rozpatrzenia skargi w możliwie najszybszym terminie;
3) udzielenia pisemnej odpowiedzi o sposobie rozstrzygnięcia skargi w ciągu 14 dni od jej wpływu.
§ 42.
1. Uczeń Liceum ma obowiązek:
1) szanować godność i własność osobistą wszystkich osób oraz szkolną, społeczną i państwową;
2) przestrzegać ustalonych przez nauczyciela zasad i porządku w czasie lekcji;
3) uczęszczać na zajęcia edukacyjne, należycie się do nich przygotowywać i aktywnie brać w nich udział, a także nie zakłócać ich przebiegu przez niewłaściwe zachowanie;
4) starannie i samodzielnie wykonywać prace domowe;
5) chodzić w szkole w obuwiu zamiennym;
6) przestrzegać poleceń i zarządzeń Dyrektora szkoły;
7) przestrzegać ustalonych zasad funkcjonowania szatni;
8) właściwie i uprzejmie zwracać się do nauczycieli, innych pracowników oraz uczniów;
9) zgłaszać zagrożenia wynikające z niewłaściwego zabezpieczenia urządzeń, wyposażenia lub stanu technicznego sal i pracowni szkolnych, w których odbywają się zajęcia lekcyjne;
10) bezwzględnego podporządkowania się planowi ewakuacji szkoły (w razie potrzeby);
11) kulturalnie zachowywać się na terenie szkoły i poza nią;
12) nie łamać obowiązujących i uznanych norm współżycia;
13) okazywać szacunek wszystkim pracownikom szkoły, uczniom, rodzicom i innym osobom;
14) na imprezach szkolnych przestrzegać statutu szkoły;
15) ponosić odpowiedzialność za właściwy przebieg organizowanej przez siebie imprezy szkolnej;
16) ponosić odpowiedzialność za zniszczenia wynikłe w czasie imprezy;
17) sprzątać pomieszczenia, w których odbywała się impreza;
18) przestrzegać postanowień zawartych w statucie;
19) podporządkować się wszystkim regulaminom określającym sposób korzystania z mienia i pomieszczeń szkolnych, w których odbywają się zajęcia edukacyjne, w tym: pracowni, sali gimnastycznej, biblioteki;
20) dbać o honor i dobre imię szkoły, godnie ją reprezentować, szanować i wzbogacać dobre tradycje szkoły;
21) pracować nad własnym rozwojem;
22) aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły;
23) przestrzegać zasad współżycia społecznego, m.in. przeciwstawiać się przejawom brutalności i wulgarności, szanować poglądy i przekonania oraz wolność i godność osobistą drugiego człowieka, zachować tajemnicę korespondencji i dyskusji w sprawach osobistych.
2. Zabrania się uczniom:
1) palenia tytoniu i używania papierosów elektronicznych;
2) spożywania napojów alkoholowych i energetycznych, zażywania i rozprowadzania narkotyków, innych środków psychoaktywnych (oraz nakłaniania do tego innych) na terenie i w otoczeniu szkoły oraz na organizowanych przez szkołę imprezach pozaszkolnych;
3) posiadania na terenie szkoły oraz w czasie zajęć organizowanych przez szkołę niebezpiecznych narzędzi, m.in. noży, kastetów, pałek, wszystkich rodzajów broni;
4) stosowania przemocy fizycznej i psychicznej;
5) wymuszania, szantażowania, zastraszania;
6) pogróżek, pomówień, wulgaryzmów wobec nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów lub ich rodziców oraz umieszczania ich w Internecie;
7) wykonywania zdjęć bez zgody zainteresowanej osoby (nauczyciela, ucznia, rodzica, pracownika szkoły), tworzenie fotomontaży i ich rozpowszechnianie;
8) korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych w czasie zajęć dydaktycznych i wychowawczych bez zgody nauczyciela;
9) naruszania dóbr osobistych nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów lub ich rodziców;
10) wprowadzania na imprezy szkolne osób trzecich bez zgody organizatora imprezy lub odpowiedzialnego za nią nauczyciela.
§ 43.
1. Z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych uczniowie mogą korzystać wyłącznie w takich miejscach, w których nie zakłócają spokoju innym uczniom i pracownikom szkoły.
2. W czasie zajęć edukacyjnych obowiązuje zakaz używania przez uczniów telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych np. dyktafonów, odtwarzaczy MP3, tabletów (schowanie lub odłożone w przeznaczonym do tego miejscu w pomieszczeniu.)
bez wyraźnej zgody nauczyciela prowadzącego zajęcia. Nie dotyczy to sytuacji, gdy urządzenie to stanowi pomoc dydaktyczną na wyraźną prośbę lub wskazanie nauczyciela.
3. Nagrywanie dźwięku i obrazu za pomocą telefonu komórkowego, kamery, dyktafonu lub innego urządzenia elektronicznego jest możliwie jedynie za zgodą osoby nagrywanej lub fotografowanej.
4. W przypadku łamania przez ucznia ustalonych zasad nauczyciel odnotowuje ten fakt w dzienniku elektronicznym.
5. Strój ucznia ma być czysty, odpowiednio dobrany stosownie do okazji (bez ekstrawagancji
i odsłaniania ciała).
6. Strój ucznia nie może posiadać aplikacji, naszywek, nadruków zawierających treści agresywne, terrorystyczne, związane z nałogami, sugerujące przynależność do subkultur, urażające uczucia religijne i prawa mniejszości, również w językach obcych.
7. W czasie uroczystości szkolnych i egzaminów obowiązuje strój galowy:
1) Uczennice: w białej o klasycznym kroju bluzce i ciemnej spódnicy/wizytowych spodniach;
2) uczniowie: w ciemnych garniturach (ewentualnie ciemne spodnie) i białych o klasycznym kroju koszulach;
3) stosowne obuwie.
6. Na lekcjach wychowania fizycznego ucznia obowiązuje strój sportowy, składający się z podkoszulka, spodenek lub dresu oraz obuwia sportowego.
§ 44.
1. Wobec uczniów Liceum stosowane są nagrody i kary wynikające z ustaleń wewnętrznych przyjętych przez wszystkie organy szkoły.
2. Informację o przyznanej nagrodzie i zastosowanej karze uczeń pełnoletni lub rodzice ucznia niepełnoletniego otrzymują na piśmie lub w formie widomości przez e-dziennik.
3. Społeczność szkolna nagradza ucznia za:
1) bardzo dobre wyniki w nauce;
2) wzorową postawę uczniowską;
3) wybitne osiągnięcia;
4) 100% frekwencję w ciągu roku szkolnego.
4. W szkole ustalone są następujące nagrody:
1) pochwała Dyrektora szkoły;
2) dyplom uznania;
3) nagroda rzeczowa;
4) nagroda pieniężna;
5) stypendium - zgodnie z regulaminami;
6) list gratulacyjny dla rodziców.
5. Uczeń lub rodzice ucznia niepełnoletniego mogą złożyć, w terminie do 7 dni od przyznania nagrody, zastrzeżenia w formie pisemnej do przyznanej nagrody do Dyrektora szkoły, uzasadniając swoje zastrzeżenia.
6. Dyrektor szkoły wraz z wychowawcą i opiekunem Samorządu Uczniowskiego rozpatruje zastrzeżenie w ciągu 3 dni od jego wpłynięcia i udziela odpowiedzi na piśmie. Decyzja Dyrektora szkoły jest ostateczna.
§ 45.
1. W szkole stosuje się różnorodne formy oddziaływań wychowawczych mających na celu zmianę niewłaściwego zachowania uczniów.
2. Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich w przypadku aktów przejawu demoralizacji lub dokonania przez ucznia szkoły czynu karalnego, z wyjątkiem przestępstw ściganych
z urzędu lub przestępstw skarbowych, pozwala Dyrektorowi szkoły zadecydować o formie działań wychowawczych wobec danego ucznia, bez konieczności zawiadamiania sądu rodzinnego lub policji.
3. Dyrektor szkoły może, za zgodą rodziców ucznia niepełnoletniego oraz ucznia, zastosować środek oddziaływania wychowawczego w postaci:
1) pouczenia;
2) ostrzeżenia ustnego albo ostrzeżenia na piśmie;
3) przeproszenia pokrzywdzonego;
4) przywrócenia stanu poprzedniego;
5) wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły.
4. Zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego nie wyłącza zastosowania kary określonej w statucie szkoły.
5. W przypadku braku zgody rodziców ucznia niepełnoletniego i ucznia, Dyrektor szkoły ma obowiązek zawiadomienia sądu rodzinnego o demoralizacji lub czynie karalnym.
§ 46.
1. Za nieprzestrzeganie postanowień zawartych w statucie szkoły i łamanie regulaminów, w tym za niespełnianie obowiązku nauki, zostają ustalone następujące kary:
1) upomnienie wychowawcy klasy z adnotacją w dzienniku elektronicznym;
2) nagana wychowawcy klasy udzielona w obecności rodziców ucznia z adnotacją w dzienniku elektronicznym;
3) upomnienie Dyrektora szkoły w obecności rodziców ucznia;
4) nagana Dyrektora szkoły z pisemnym powiadomieniem ucznia i jego rodziców o udzielonej karze;
5) przeniesienie do innego oddziału;
6) skreślenie z listy uczniów szkoły.
2. Ukaranie ucznia którąkolwiek z kar może skutkować obniżeniem oceny śródrocznej lub rocznej zachowania.
3. Kary i nagrody nie muszą być stosowane według wyżej wymienionego porządku, gdyż powinny być adekwatne do osiągnięcia lub popełnionego czynu. Gradacji kar można nie zachowywać w przypadku rażącego naruszenia obowiązków szkolnych i zasad współżycia.
4. Uczniowi lub rodzicom niepełnoletniego ucznia przysługuje prawo pisemnego odwołania się od ustalonej kary w terminie 7 dni roboczych od powiadomienia go o karze:
1) do Dyrektora szkoły – w przypadku kary nałożonej przez wychowawcę lub innego nauczyciela;
2) do Dyrektora szkoły – w przypadku kary nałożonej przez Dyrektora szkoły w celu ponownego rozpatrzenia kary;
3) do Mazowieckiego Kuratora Oświaty, za pośrednictwem Dyrektora szkoły, w przypadku otrzymania decyzji o skreśleniu ucznia z listy uczniów.
5. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od kary w terminie 14 dni od daty jego wpłynięcia i udziela pisemnej odpowiedzi o utrzymaniu lub odwołaniu kary.
6. Przy rozpatrywaniu odwołania od kary, Dyrektor szkoły może zasięgnąć opinii Samorządu Uczniowskiego oraz wychowawcy klasy, pedagoga lub psychologa szkolnego.
§ 47.
1. Dyrektor Liceum może, w drodze decyzji administracyjnej, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadku, gdy:
1) uczeń nagminnie opuszcza bez usprawiedliwienia zajęcia;
2) stwierdzono używanie środków odurzających (alkohol, narkotyki), zmuszanie innych do ich używania lub rozpowszechniania;
3) stwierdzono nietrzeźwość ucznia lub stan po zażyciu narkotyków w szkole;
4) uczeń zachowuje się szczególnie brutalnie w stosunku do kolegów i innych osób (np. pobicie, napad) narażając ich zdrowie lub życie;
5) uczeń dopuszcza się kradzieży;
6) uczeń dopuszcza się nagminnego palenia tytoniu i papierosów elektronicznych na terenie szkoły i w czasie organizowanych przez szkołę zajęć pozaszkolnych;
7) uczeń umyślnie spowodował uszkodzenia ciała uczniów, nauczycieli lub innych pracowników szkoły;
8) uczeń dopuścił się fałszowania dokumentacji szkolnej lub jakiejkolwiek ingerencji w stan dokumentacji szkolnej;
9) w sytuacjach innych – szczególnie rażąco i nagminnie narusza postanowienia statutu.
2. Skreślenie następuje na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii Samorządu Uczniowskiego.
3. Decyzję o skreśleniu uczeń lub rodzice ucznia niepełnoletniego otrzymują na piśmie.
4. Uczniowi lub rodzicom ucznia niepełnoletniego przysługuje prawo pisemnego odwołania do organu wskazanego w decyzji w ciągu 14 dni od jej otrzymania.
5. Uczeń pełnoletni lub rodzice ucznia niepełnoletniego mogą zwrócić się do Dyrektora szkoły z prośbą o warunkowe zawieszenie wykonania uchwały, po uzyskaniu poręczenia Samorządu Uczniowskiego lub innego organu szkoły.
6. W czasie toczącego się postępowania uczeń ma prawo chodzić do szkoły, jeśli decyzji nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności.
7. Skreślenie ucznia z listy uczniów Liceum, na pisemny wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców ucznia niepełnoletniego, nie wymaga wydania decyzji administracyjnej przez Dyrektora Liceum.
Rozdział 8 Rodzice
§ 48.
1. Szkoła współdziała z rodzicami ucznia we wszystkich sferach działalności, a w szczególności w zakresie nauczania, wychowania i profilaktyki oraz udzielania informacji dotyczących zadań szkoły i przepisów prawa.
2. Rodzice mają prawo uzyskać szczegółowe bieżące informacje na temat swojego dziecka, jego zachowania, postępów i trudności w nauce poprzez kontakt z wychowawcą, nauczycielem prowadzącym dane zajęcia edukacyjne, pedagogiem szkolnym i Dyrektorem szkoły w przypadkach wykraczających poza kompetencje wychowawcy, nauczyciela prowadzącego dane zajęcia edukacyjne, pedagoga lub w przypadku rozwiązywania kwestii spornych między rodzicem a nauczycielem lub wychowawcą.
3. Dla zapewnienia warunków osiągania jak najlepszych wyników kształcenia i wychowania uczniów konieczna jest współpraca rodziców z Liceum. W ramach tej współpracy rodzice mają prawo do:
1) kontaktów z wychowawcą klasy i nauczycielami;
2) porad pedagoga szkolnego, pedagoga specjalnego, psychologa szkolnego i innych specjalistów;
3) zgłaszania wniosków i propozycji do Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców;
4) wyrażania opinii dotyczących pracy Liceum i poszczególnych nauczycieli Dyrektorowi Liceum bezpośrednio lub za pośrednictwem swoich reprezentantów.
4. Do podstawowych obowiązków rodziców niepełnoletniego ucznia należą:
1) zapewnienie regularnego uczęszczania ucznia na zajęcia szkolne oraz warunków umożliwiających przygotowanie się ucznia do zajęć szkolnych;
informowanie wychowawcy o nieobecności na zajęciach i wnoszenie o usprawiedliwianie nieobecności swojego dziecka;
2) informowanie wychowawcy i psychologa szkolnego o posiadaniu przez dzieci opinii, orzeczeń wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne lub inne instytucje, mogące mieć wpływ na proces dydaktyczny i wychowawczy;
3) informowanie wychowawcy o sprawach mogących mieć wpływ na naukę i zachowanie swojego dziecka;
4) wspieranie procesu nauczania i wychowania;
5) uczestniczenie w spotkaniach wychowawców z rodzicami;
6) występowanie z inicjatywami wzbogacającymi życie Liceum;
7) udzielanie, w miarę swoich możliwości, pomocy organizacyjnej i materialnej Liceum;
8) systematyczne i bieżące logowanie się do dziennika elektronicznego i odczytywanie informacji zawartych w e-dzienniku.
5. W celu zapewnienia uczniom podczas pobytu w szkole odpowiedniej opieki, rodzic ucznia klasy pierwszej lub nowo przyjętego, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, ma obowiązek poinformować wychowawcę klasy lub Dyrektora szkoły o wszelkich przeciwwskazaniach zdrowotnych swojego dziecka i innych, uznanych przez niego za istotne, danych o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka, a następnie informować każdorazowo w przypadku zmiany stanu jego zdrowia.
§ 49.
1. Dyrektor szkoły wraz z wychowawcami zapoznają rodziców uczniów klas pierwszych ze szczególnymi zadaniami i zamierzeniami dydaktyczno-wychowawczymi szkoły na zebraniach zorganizowanych we wrześniu.
2. Wychowawcy klas na pierwszym zebraniu w danym roku szkolnym informują rodziców o zamierzeniach dydaktycznych i wychowawczych w danej klasie w bieżącym roku szkolnym.
3. Wychowawcy mają obowiązek zapoznać rodziców i uczniów z aktualnymi przepisami w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz egzaminach.
4. Rodzice mogą wyrazić i przekazać organowi prowadzącemu lub nadzorującego szkołę opinię na temat pracy szkoły, za pośrednictwem swojej reprezentacji – Rady Rodziców.
5. Rodzice otrzymują informacje o uczniu w terminie wyznaczonym przez szkołę, wychowawcę lub nauczyciela przedmiotu i w każdej innej sytuacji, kiedy zachodzi taka potrzeba.
6. Szkoła organizuje spotkania z rodzicami według harmonogramu opracowanego przez dyrektora na każdy rok szkolny (nie rzadziej niż 2 razy w roku szkolnym) i podanego do wiadomości rodziców.
7. W wyznaczone wtorki miesiąca od godz. 1700 do 1800 wszyscy nauczyciele udzielają w szkole informacji rodzicom na temat uczniów.
8. Wychowawca, na życzenie rodziców może poprosić na zebranie nauczycieli innych przedmiotów, a także wskazanych pracowników szkoły.
§ 50.
1. Uczniowie pełnoletni lub rodzice ucznia niepełnoletniego mogą zwrócić się do wychowawcy z prośbą o usprawiedliwienie jego nieobecności w szkole.
2. Dopuszczone są następujące formy wnioskowania o usprawiedliwienie nieobecności uczniów na zajęciach:
1) pisemna prośba rodzica ucznia niepełnoletniego zawierająca termin nieobecności oraz własnoręczny podpis, prośba może być przesłana za pośrednictwem komunikatora dziennika elektronicznego;
2) ustna prośba rodzica ucznia niepełnoletniego – bezpośrednia rozmowa z wychowawcą klasy;
3) pismo urzędowe;
4) zaświadczenie wystawione przez służby medyczne.
3. Prośba, o której mowa w ust. 2 pkt 1 musi być przedstawiona najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych od powrotu ucznia do szkoły i zawierać czytelny podpis osoby wnoszącej o usprawiedliwienie nieobecności.
4. W uzasadnionych przypadkach wychowawca może przyjąć usprawiedliwienie po wyznaczonym terminie.
5. Usprawiedliwienia wymaga każda nieobecność ucznia na każdej godzinie obowiązkowych zajęć lekcyjnych.
6. Rodzic ucznia niepełnoletniego jest zobowiązany poinformować wychowawcę klasy o nieobecności ucznia przekraczającej tydzień, w przypadku braku takiej informacji wychowawca zobowiązany jest do podjęcia działań mających na celu wyjaśnienie braku obecności ucznia na zajęciach.
7. Uczeń niepełnoletni może być zwolniony z lekcji na podstawie pisemnej prośby rodziców zawierającej oświadczenie, iż ponoszą odpowiedzialność za swoje dziecko w tym czasie.
8. Prośba o zwolnienie ucznia z zajęć edukacyjnych wystosowana przez instytucje kulturalne, sportowe i inne, w przypadku ucznia niepełnoletniego musi zawierać akceptację rodziców. Decyzję o zwolnieniu ucznia podejmuje wychowawca (a w razie jego nieobecności – wicedyrektor szkoły).
9. Przyjmuje się, że uczniowie oddelegowani przez szkołę i uczestniczący w uroczystościach, konkursach, zawodach, warsztatach itp. są obecni na zajęciach. Fakt ten wychowawca odnotowuje w dzienniku (zwolniony/obecny/ns).
10. Uczeń pełnoletni może osobiście dokonywać usprawiedliwienia nieobecności oraz wnioskować o zwolnienie z zajęć edukacyjnych.
11. Dokumenty będące podstawą usprawiedliwienia nieobecności uczniów wychowawca przechowuje do dnia zakończenia roku szkolnego.
Rozdział 9
Zasady wewnątrzszkolnego oceniania
§ 51.
1. W Liceum obowiązują zasady wewnątrzszkolnego oceniania i zachowania uczniów w szkole oraz ich postępów w nauce.
2. Zasadom wewnątrzszkolnego oceniania, które zawierają informacje o wymaganiach i kryteriach, stosowanych w trakcie oceniania przedmiotowego, są podporządkowane i spójne z podstawą programową w zakresie nauczania danego przedmiotu oraz przyjętym do realizacji programem nauczania.
3. Zasady oceniania w oddziałach sportowych są podporządkowane zasadom wewnątrzszkolnego oceniania i wynikają z odnośnych przepisów.
4. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego, które ma na celu:
1) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz
o postępach w tym zakresie;
2) udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć;
3) udzielanie wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju;
4) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
5) dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach i trudnościach w nauce
i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia;
6) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.
5. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych;
2) ustalanie kryteriów oceniania zachowania;
3) ustalanie bieżących, śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych
i dodatkowych zajęć edukacyjnych, a także bieżących, śródrocznych i rocznych ocen zachowania;
4) przeprowadzanie egzaminów;
5) ustalanie warunków i trybu otrzymania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
6) ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia.
6. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów na początku każdego roku szkolnego informują uczniów podczas zajęć oraz rodziców uczniów niepełnoletnich poprzez dziennik elektroniczny o wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych ocen klasyfikacyjnych oraz warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych.
7. Wychowawcy informują uczniów na pierwszej lekcji wychowawczej oraz rodziców uczniów niepełnoletnich podczas pierwszego zebrania we wrześniu o warunkach, sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
8. Informacje do zapoznania, o których mowa w ust. 6 i 7 są zamieszczone na stronie internetowej szkoły.
§ 52.
1. Nauczyciel ma obowiązek dostosować wymagania edukacyjne, metody i formy pracy oraz kryteria oceniania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:
1) posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym;
2) posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania – na podstawie tego orzeczenia;
3) posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub wskazującą na potrzebę takiego dostosowania – na podstawie tej opinii;
4) objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole – na podstawie rozpoznania
indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia – na podstawie tego rozpoznania;
5) posiadającego opinię lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych – na podstawie tej opinii.
2. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, muzyki, plastyki nauczyciel bierze pod uwagę w szczególności wysiłek wkładany przez ucznia oraz obowiązkowość w wywiązywaniu się z zadań wynikających ze specyfiki przedmiotu.
§ 53.
1. W uzasadnionych przypadkach, na pisemny wniosek rodziców, poparty wydaną przez lekarza opinią na określony czas o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia ćwiczeń lub o braku możliwości uczestniczenia ucznia w zajęciach przez określony czas, dyrektor szkoły podejmuje decyzję o zwolnieniu ucznia ze wskazanych przez lekarza ćwiczeń na zajęciach w-f lub o całkowitym zwolnieniu z realizacji zajęć w-f. Opinia lekarska musi być dostarczona, wraz z wnioskiem o zwolnienie, do dyrektora szkoły w terminie dwóch tygodni od momentu wystawienia. Dokumentacja pozostaje w szkole.
2. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć informatyki, na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
3. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć, o którym mowa w ust. 1 i 2, uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
4. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców oraz na podstawie orzeczenia lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, zwalnia do końca danego etapu edukacyjnego ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub ze spektrum autyzmu, w tym z Zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony" albo „zwolniona".
§ 54.
1. Uczeń w trakcie nauki w szkole otrzymuje oceny:
1) bieżące, które ustala się w procesie oceniania bieżącego, określającego aktualny poziom wiadomości i umiejętności ucznia;
2) klasyfikacyjne śródroczne, które określają ogólny poziom wiadomości i umiejętności ucznia, przewidziane w programie nauczania w pierwszym półroczu;
3) klasyfikacyjne roczne, które określają ogólny poziom wiadomości i umiejętności ucznia, przewidziane w programie nauczania w całym roku szkolnym;
4) końcowe, które określają ogólny poziom wiadomości i umiejętności ucznia, przewidziane w całym cyklu kształcenia w szkole.
2. Ocenianiu podlegają:
1) osiągnięcia edukacyjne ucznia;
2) zachowanie ucznia.
§ 55.
1. Oceny bieżące i klasyfikacyjne wystawiane są według skali:
1) stopień celujący - 6,
2) stopień bardzo dobry - 5,
3) stopień dobry - 4,
4) stopień dostateczny - 3,
5) stopień dopuszczający - 2,
6) stopień niedostateczny - 1.
2. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny:
1) celujący otrzymuje uczeń, który:
a) opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania;
b) biegle posługuje się terminologią fachową, proponuje rozwiązania nietypowe i/lub
c) osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i innych;
d) wykazuje dużą samodzielność w oryginalnym i twórczym rozwijaniu własnych uzdolnień;
2) bardzo dobry otrzymuje uczeń, który:
a) opanował bardzo dobrze zakres wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania;
b) sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, terminologią fachową, samodzielnie rozwiązuje problemy;
c) potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązania zadań i problemów;
d) posiada umiejętność korzystania z pozaszkolnych źródeł informacji;
3) dobry otrzymuje uczeń, który:
a) opanował nie w pełni wiadomości i umiejętności określonych w programie nauczania w danej klasie, ale nie prognozuje żadnych kłopotów w opanowaniu kolejnych treści kształcenia;
b) stosuje zdobyte wiadomości i umiejętności w sytuacjach typowych i nietypowych
z pomocą nauczyciela;
c) korzysta ze źródeł informacji wskazanych przez nauczyciela;
4) dostateczny otrzymuje uczeń, który:
a) opanował jedynie w podstawowym zakresie wiedzę i umiejętności przewidziane w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania;
b) rozwiązuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne o średnim stopniu trudności;
c) czyni postępy w toku realizacji procesu kształcenia;
d) potrafi korzystać z podstawowych źródeł informacji;
5) dopuszczający otrzymuje uczeń, który:
a) opanował w minimalnym zakresie wiadomości i umiejętności przewidziane w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania;
b) rozwiązuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne przy pomocy nauczyciela;
c) ma trudności w kojarzeniu pokrewnych treści kształcenia;
6) niedostateczny otrzymuje uczeń, który:
a) nie opanował wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania, co uniemożliwia mu bezpośrednią kontynuację opanowania kolejnych treści danego przedmiotu;
b) nie wykazuje zainteresowania nauką;
c) nie jest w stanie rozwiązać zadań o elementarnym stopniu trudności nawet przy pomocy nauczyciela.
3. Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie mu informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.
4. Ocena bieżąca poziomu wiadomości i umiejętności ucznia dokonywana jest systematycz-nie w odniesieniu do wymagań edukacyjnych.
5. Przy ocenach bieżących i śródrocznych dopuszcza się stosowanie oznaczeń: „+” i „ - ” od 1+ do 5+ od 2- do 6-.
§ 56.
1. Wiadomości i umiejętności ucznia sprawdzane są w formie:
1) wypowiedzi ustnej na lekcjach, polegającej na sprawdzeniu wiedzy w zakresie rozumienia problemu i związków przyczynowo – skutkowych i jej zastosowania;
2) aktywności rozumianej jako uczestnictwo ucznia we wszystkich formach zajęć szkolnych;
3) pisemnych prac kontrolnych:
a) prac klasowych;
b) sprawdzianów;
c) kartkówek;
4) sprawdzianów umiejętności praktycznych;
5) prac wykonanych przez ucznia samodzielnie lub zespołowo;
6) prac domowych.
2. Zasady przeprowadzania prac kontrolnych:
1) praca klasowa i sprawdzian:
a) traktowane są jak taka sama forma kontroli wiedzy ucznia;
b) zapowiedziana z tygodniowym wyprzedzeniem;
c) przed pracą klasową uczniowie zostają zapoznani z rodzajem sprawdzanych wiadomości i umiejętności oraz kryteriami oceniania;
d) poprzedzone lekcją powtórzeniową;
e) jednego dnia mogą się odbyć tylko dwa;
f) liczba w tygodniu nie może przekroczyć czterech (nie dotyczy sytuacji przełożenia na prośbę uczniów);
g) sprawdzone i omówione na lekcji w terminie trzech tygodni od przeprowadzenia;
2) kartkówka:
a) z trzech ostatnich lekcji;
b) może być niezapowiedziana;
c) sprawdzone i omówione na lekcji w terminie dwóch tygodni od przeprowadzenia.
3. Uczeń ma obowiązek obecności na każdym zapowiedzianym sprawdzianie/pracy klasowej.
4. Uczeń, który nie uczestniczył w określonej formie sprawdzania osiągnięć z powodu nieobecności, może zostać zobowiązany do zaprezentowania wiadomości i umiejętności we wskazanej formie i terminie ustalonym przez nauczyciela, nieprzekraczającym dwóch tygodni od dnia obecności ucznia na zajęciach.
5. W razie nieobecności nieusprawiedliwionej nauczyciel ma bezwzględne prawo, na najbliższej kolejnej lekcji, ocenić wiedzę ucznia z materiału obejmującego zakres pracy klasowej/sprawdzianu.
6. Uczeń ma prawo do zgłoszenia przed lekcją nieprzygotowania się, według zasad podanych przez nauczyciela uczącego danego przedmiotu.
7. Przekładanie terminów sprawdzianów/prac klasowych przez nauczycieli lub uczniów jest dopuszczalne wyłącznie w uzasadnionych, wyjątkowych sytuacjach.
8. Nauczyciel zobowiązany jest do:
1) wskazania tych sfer aktywności ucznia, które będą podlegały sprawdzaniu i ocenianiu;
2) wskazania, które spośród kilku ocenianych rodzajów osiągnięć ucznia są obowiązkowe dla wszystkich uczniów, a które uczeń może podejmować dobrowolnie, zgodnie z poziomem swego zaangażowania w realizację przedmiotu;
3) przechowywania prac pisemnych do końca danego roku szkolnego.
9. Kryteria oceniania prac klasowych/sprawdzianów pisemnych obowiązujące w Liceum ze wszystkich nauczanych przedmiotów:
1)
0% - 35%
uzyskanych punktów – ocena
ndst
(1),
2)
36% - 49%
uzyskanych punktów – ocena
dps
(2),
3)
50% - 69%
uzyskanych punktów – ocena
dst
(3),
4)
70% - 89%
uzyskanych punktów – ocena
db
(4),
5)
90% - 95%
uzyskanych punktów – ocena
bdb
(5),
6)
96% - 100%
uzyskanych punktów – ocena
cel
(6).
10. Nauczyciel ma prawo ustalić i wpisać do dziennika wynik procentowy z przeprowadzonej matury próbnej.
§ 57.
1. Uczeń ma prawo do poprawy ocen bieżących na warunkach ustalonych przez nauczyciela, który ustalił ocenę, w terminie nieprzekraczającym dwóch tygodni od dnia jej wystawienia.
2. W przypadku otrzymania ze sprawdzianu/pracy klasowej oceny niedostatecznej uczeń ma prawo do jej poprawy w terminie nieprzekraczającym dwóch tygodni od dnia jej otrzymania. Uczeń ma obowiązek obecności na każdym zapowiedzianym sprawdzianie. W razie nieobecności nieusprawiedliwionej nauczyciel ma bezwzględne prawo, na najbliższej kolejnej lekcji, ocenić wiedzę ucznia z materiału obejmującego zakres sprawdzianu. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej brana jest pod uwagę ocena tylko z poprawy.
3. Oceny są jawne zarówno dla ucznia jak i rodziców ucznia niepełnoletniego:
1) oceny bieżące, przewidywane i klasyfikacyjne są wpisywane do dziennika elektronicznego;
2) informacje o osiągnięciach ucznia przekazywane są podczas zebrań, konsultacji, poprzez e-dziennik lub w inny sposób, po uzgodnieniu z nauczycielem lub wychowawcą;
3) sprawdzone i ocenione pisemne prace uczeń otrzymuje do wglądu na lekcji;
4) rodzice mogą otrzymać do wglądu prace i uzyskać ustne uzasadnienie oceny w czasie rozmowy z nauczycielem podczas zebrań ogólnych, konsultacji lub w terminie wskazanym przez nauczyciela, na terenie szkoły;
5) na życzenie rodziców lub ucznia nauczyciel uczący danego przedmiotu przekazuje sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne w formie kserokopii pracy ucznia;
6) osoby zainteresowane mają prawo złożyć (w terminie do 3 dni od wystawienia oceny) na ręce Dyrektora szkoły pisemny wniosek o pisemne uzasadnienie oceny ze wskazaniem powodów wątpliwości co do słuszności wystawienia oceny przez nauczyciela. Dyrektor szkoły po uznaniu zasadności prośby ucznia lub jego rodziców zobowiązuje nauczyciela do pisemnego uzasadnienia wystawionej oceny;
7) na wniosek ucznia lub rodziców ucznia niepełnoletniego udostępniana jest do wglądu dokumentacja dotycząca egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia, na terenie szkoły w obecności Dyrektora szkoły lub wicedyrektora.
§ 58.
1. Ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:
1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
2) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;
3) dbałość o honor i tradycje szkoły;
4) dbałość o piękno mowy ojczystej;
5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
6) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;
7) okazywanie szacunku innym osobom.
2. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę oddziału, nauczycieli oraz uczniów danego oddziału stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków określonych w statucie szkoły.
3. Ocena zachowania daje obiektywną informację uczniowi i jego rodzicom o zachowaniu ucznia w środowisku szkolnym i poza nim.
4. Ocenę zachowania ucznia ustala wychowawca klasy wg następującej skali ocen:
1) ocena wzorowa;
2) ocena bardzo dobra;
3) ocena dobra;
4) ocena poprawna;
5) ocena nieodpowiednia;
6) ocena naganna.
5. Ocena zachowania ustalana jest na podstawie ujednoliconych kryteriów, co stanowi gwarancję obiektywnej oceny:
1) ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
a) systematycznie uczęszcza na zajęcia szkolne;
b) sumiennie przygotowuje się do zajęć lekcyjnych;
c) usprawiedliwia wszystkie nieobecności szkolne i spóźnienia;
d) bierze udział w olimpiadach, konkursach, zawodach sportowych;
e) wzorowo wywiązuje się z obowiązków ucznia, przestrzega regulaminów szkolnych i statutu;
f) wzorowo zachowuje się w szkole i poza szkołą;
g) wykazuje życzliwość wobec kolegów i innych osób;
h) wyróżnia się kulturą języka i wysoką kulturą osobistą;
i) szanuje mienie szkoły;
j) bardzo aktywnie uczestniczy w życiu klasy, szkoły i środowiska;
k) służy pomocą potrzebującym;
l) bardzo aktywnie działa w organizacjach szkolnych;
2) ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
a) wyróżnia się w wypełnianiu obowiązków szkolnych;
b) usprawiedliwia wszystkie nieobecności szkolne i spóźnienia;
c) przestrzega regulaminów szkolnych i statutu szkoły;
d) sumiennie przygotowuje się do zajęć lekcyjnych;
e) wykazuje życzliwość wobec kolegów i pracowników szkoły;
f) dba o kulturę języka i wyróżnia się kulturą osobistą;
g) szanuje mienie szkoły;
h) aktywnie uczestniczy w życiu szkoły;
3) ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
a) przestrzega regulaminów i statutu szkoły;
b) ma nie więcej niż 7 godzin nieusprawiedliwionych i nie więcej niż 4 spóźnienia (niedopuszczalne są pojedyncze nieusprawiedliwione godziny w ciągu dnia);
c) kultura osobista nie budzi zastrzeżeń;
d) cechuje go poprawność języka;
e) angażuje się w pracę społeczną na terenie szkoły;
f) wypełnia zadania powierzone przez nauczycieli;
4) ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:
a) wypełnia obowiązki szkolne niesystematycznie;
b) nie popełnia poważnych wykroczeń przeciwko statutowi i innym regulaminom;
c) opuścił nie więcej niż 25 godzin bez usprawiedliwienia w półroczu (w tym ma nie więcej niż 10 pojedynczych nieusprawiedliwionych godzin oraz nie więcej niż 10 spóźnień);
d) zachowanie ucznia wywołuje czasami krytyczne uwagi nauczycieli, ale są one niezwłocznie uwzględniane przez ucznia;
e) na polecenie nauczycieli bierze udział w pracach społecznych na rzecz szkoły;
5) ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:
a) wykazuje lekceważący stosunek do nauki;
b) wagaruje;
c) narusza zasady statutu i regulaminów szkolnych;
d) nie wypełnia obowiązków szkolnych;
e) swoim zachowaniem wywołuje krytyczne uwagi nauczycieli i innych pracowników szkoły;
f) opuścił zajęcia lekcyjne w wymiarze do 40 godzin bez usprawiedliwienia w półroczu;
g) budzi zastrzeżenia jego kultura osobista;
h) jest arogancki wobec pracowników i kolegów;
i) nie szanuje mienia społecznego;
j) utrudnia prowadzenie lekcji;
k) w rażący sposób naruszył zasady współżycia społecznego, co spotkało się z negatywną oceną nauczycieli;
l) nie wykonuje poleceń nauczycieli i pracowników szkoły;
6) ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:
a) nie wypełnia obowiązków szkolnych;
b) wchodzi w kolizję z prawem;
c) wykazuje lekceważący stosunek do nauki;
d) nagminnie wagaruje;
e) nie przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
f) ulega nałogom;
g) dewastuje mienie szkoły;
h) otrzymał naganę dyrektora lub wychowawcy;
i) ma negatywny wpływ na środowisko szkolne;
j) jest agresywny wobec otoczenia;
k) w rażący sposób naruszył zasady statutu lub współżycia społecznego;
l) ma lekceważący stosunek do pracowników szkoły;
m) nie wykazuje żadnej aktywności społecznej.
6. Uczniowi, który otrzymał w danym roku szkolnym upomnienie/ naganę dyrektora lub inną karę wychowawca nie może ustalić rocznej oceny zachowania wyższej niż poprawna.
7. Ostateczną ocenę zachowania ustala wychowawca klasy, który jest zobowiązany uwzględnić uwagi do zachowania ucznia zawarte w e-dzienniku.
8. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ tych zaburzeń lub dysfunkcji na jego zachowanie na postawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej,
w tym poradni specjalistycznej.
§ 59.
1. Terminy klasyfikacji:
1) każdy rok szkolny składa się z dwóch półroczy;
2) klasyfikacja uczniów odbywa się w ciągu roku szkolnego:
a) klasyfikacja śródroczna – na zakończenie I półrocza;
b) klasyfikacja roczna – na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych;
c) klasyfikacja końcowa – na zakończenie zajęć w klasie programowo najwyższej.
2. Terminy zebrań rad klasyfikacyjnych są planowane na początku każdego roku szkolnego i zapisane w harmonogramie zebrań Rad Pedagogicznych i podawane do publicznej wiadomości.
3. Klasyfikacja śródroczna i roczna polega na okresowym podsumowaniu zajęć określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych oraz śródrocznej oceny zachowania.
4. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne na podstawie ocen bieżących.
5. Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala wychowawca oddziału na podstawie obowiązujących w niniejszym statucie kryteriów oceniania zachowania, opinii nauczycieli, ocenianego ucznia oraz uczniów z danego oddziału.
6. Nauczyciel zobowiązany jest do wystawienia oceny klasyfikacyjnej śródrocznej na ostatniej godzinie lekcyjnej poprzedzającej termin Rady Pedagogicznej, ale nie później niż w dniu, ustalonym przez dyrektora w harmonogramie czynności.
7. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni mu kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła w miarę możliwości, stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków.
8. Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
9. Na klasyfikację końcową składają się:
1) roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, ustalone w klasie programowo najwyższej;
2) roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych;
3) roczna ocena klasyfikacyjna zachowania ustalona w klasie programowo najwyższej.
10. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
11. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych oraz promocję do klasy programowo wyższej oraz ukończenie szkoły.
§ 60.
1. Nauczyciel informuje ucznia oraz rodziców ucznia niepełnoletniego o przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej z danego przedmiotu, a wychowawca o przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, najpóźniej na trzy tygodnie przed terminem klasyfikacji rocznej.
2. Podstawową formą informowania uczniów i rodziców o ocenach jest dziennik elektroniczny.
3. O przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych rocznych i końcowych – nauczyciele
przedmiotów, a o ocenie zachowania – wychowawcy informują:
1) uczniów podczas zajęć oraz za pomocą dziennika elektronicznego poprzez wpis w odpowiednią rubrykę;
2) rodziców za pomocą dziennika elektronicznego poprzez wpis w odpowiednią rubrykę.
4. Roczne przewidywane oceny klasyfikacyjne z poszczególnych zajęć edukacyjnych i zajęć dodatkowych oraz przewidywana roczna ocena zachowania mogą być podwyższone lub obniżone.
5. Obniżenie oceny zachowania ucznia w stosunku do oceny przewidywanej, np. po poważnym wykroczeniu w okresie poprzedzającym ustalenie ostatecznych ocen klasyfikacyjnych, jest dopuszczalne. Informacja o przewidywanej ocenie nie zwalnia uczniów z obowiązku respektowania zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków określonych w statucie szkoły do końca roku szkolnego. Klasyfikacja roczna obejmuje także czas od poinformowania ucznia o ocenie przewidywanej do ustalenia oceny ostatecznej.
6. Dopuszczalne jest obniżenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z przedmiotu (nie niższej niż dopuszczająca) w sytuacji, gdy nauczyciel w wyniku bieżącego sprawdzania wiadomości lub umiejętności ucznia uzna, że uczeń nie spełnia wymagań na ocenę przewidywaną. Klasyfikacja roczna obejmuje także czas od poinformowania ucznia o ocenie przewidywanej do ustalenia oceny ostatecznej.
7. Uczeń i rodzice ucznia niepełnoletniego mogą wystąpić z wnioskiem do nauczyciela przedmiotu oraz do wychowawcy o ustalenie wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub oceny zachowania, w ciągu 3 dni od uzyskania informacji o przewidywanej ocenie.
8. Nauczyciel danych zajęć edukacyjnych rozpatruje wniosek na podstawie informacji dotyczących spełnienia przez ucznia następujących warunków:
1) uczestniczył w przynajmniej 75% zajęć edukacyjnych z przedmiotu;
2) przystąpił do wszystkich przeprowadzonych form sprawdzania wiedzy;
3) brał udział w życiu społecznym szkoły i środowiska, osiągał sukcesy w konkursach i olimpiadach (dotyczy oceny celującej i bardzo dobrej);
4) zaistniały inne ważne okoliczności uniemożliwiające uzyskanie wyższych ocen bieżących w ciągu roku szkolnego.
9. W wyjątkowych przypadkach, spowodowanych problemami zdrowotnymi lub losowymi o ustalenie wyższej oceny z zajęć edukacyjnych, niż przewidywana, może ubiegać się uczeń, który nie spełnia kryterium określonego w ust. 8 pkt 1.
10. W przypadku spełnienia warunków, o których mowa w ust. 8 uczeń przystępuje do sprawdzianu.
11. Sprawdzian obejmuje wiadomości i umiejętności uwzględnione w wymaganiach na daną ocenę, o którą ubiega się uczeń, określonych w wymaganiach edukacyjnych.
12. Sprawdzian przeprowadza się w formie pisemnej lub ustnej, a w przypadku sprawdzianu z informatyki, muzyki, plastyki lub wychowania fizycznego, w formie zadań praktycznych.
13. Sprawdzian przeprowadza nauczyciel przedmiotu, z którego uczeń ubiega się o zmianę oceny.
14. Ustalona przez nauczyciela ocena nie może być niższa od przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej i jest ostateczna.
15. Uczeń lub rodzic ucznia niepełnoletniego ma prawo do ubiegania się o ustalenie oceny klasyfikacyjnej zachowania wyższej niż przewidywana pod warunkiem, że:
1) wszystkie nieobecności ma usprawiedliwione;
2) w ciągu danego roku szkolnego nie zastosowano wobec niego upomnienia lub nagany;
3) nie stosował przemocy fizycznej;
4) nie wchodził w konflikt z prawem.
16. W przypadku spełnienia warunków, o których mowa w ust. 13, wychowawca oddziału:
1) dokonuje ponownego ustalenia oceny zachowania analizując uzasadnienie w zgłoszonej prośbie oraz zasięgając opinii uczniów, innych nauczycieli i pracowników szkoły, w odniesieniu do stosowanych kryteriów ustalania oceny zachowania;
2) o ustalonej ostatecznej rocznej ocenie zachowania informuje ucznia i rodziców (bez wymogu zachowania formy pisemnej) najpóźniej na dwa dni przed zebraniem klasyfikacyjnym Rady Pedagogicznej.
§ 61.
1. Uczeń może być nieklasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach przekraczających połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach edukacyjnych, może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
3. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek rodziców ucznia niepełnoletniego Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
4. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
5. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej (część pisemna trwa 45 minut, część ustna - do 15 minut).
6. Egzamin klasyfikacyjny z informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
7. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieobecności oraz realizującego indywidualny tok nauki, przeprowadza nauczyciel danych zajęć
edukacyjnych w obecności wskazanego przez Dyrektora szkoły nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.
8. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia przyjętego z innej szkoły lub spełniającego obowiązek nauki poza szkołą, przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:
1) Dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego nauczyciel – jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel lub nauczyciele obowiązkowych zajęć edukacyjnych, z których jest przeprowadzany egzamin;
9. Pytania (ćwiczenia) egzaminacyjne ustala nauczyciel zajęć edukacyjnych.
10. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół, który zawiera w szczególności pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach.
11. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez Dyrektora szkoły.
12. Uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna ocena niedostateczna może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
§ 62.
1. Ustalona przez nauczyciela i zatwierdzona przez Radę Pedagogiczną roczna ocena niedostateczna, może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego.
2. Uczeń, który uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć.
3. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza Dyrektor szkoły do końca zajęć dydaktyczno-wychowawczych, na ostatni tydzień ferii letnich.
4. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej i ustnej (część pisemna trwa 45 minut, część ustna – do 15 minut), z wyjątkiem egzaminu z informatyki oraz wychowania fizycznego, który ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
5. Do przeprowadzenia egzaminu poprawkowego Dyrektor szkoły powołuje komisję, w której skład wchodzą:
1) Dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego nauczyciel – jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;
3) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.
6. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół, który zawiera w szczególności pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen.
7. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w terminie dodatkowym, ustalonym przez Dyrektora szkoły, nie później niż do 30 września.
8. Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w drugim terminie, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę.
9. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę.
10. Rada Pedagogiczna, uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, może jeden raz w ciągu etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej.
§ 63.
1. Jeżeli uczeń lub rodzice ucznia niepełnoletniego uznają, iż roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, mogą zgłosić zastrzeżenia do Dyrektora szkoły od dnia ustalenia tej oceny, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
2. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa, dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor powołuje odpowiednią komisję, która:
1) w przypadku rocznej oceny z zajęć edukacyjnych – przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej oraz ustala roczną ocenę z danych zajęć;
2) w przypadku rocznej oceny zachowania – ustala ocenę w drodze głosowania zwykłą większością głosów (w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji).
3. Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia przeprowadza się nie później niż w terminie
5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, w składzie komisji:
1) Dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego nauczyciel – jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;
3) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.
4. Z prac komisji sporządza się protokół, który zawiera w szczególności: skład komisji, termin sprawdzianu, zadania sprawdzające, wynik sprawdzianu i uzyskane oceny. Do
protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen.
5. Ocena ustalona przez komisję nie może być niższa od ustalonej wcześniej. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem oceny niedostatecznej, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
6. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w terminie dodatkowym, ustalonym przez Dyrektora szkoły.
7. W przypadku ustalania rocznej oceny zachowania w skład komisji wchodzą:
1) Dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego nauczyciel – jako przewodniczący komisji;
2) wychowawca oddziału;
3) wskazany przez dyrektora nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danym oddziale;
4) pedagog szkolny;
5) psycholog szkolny;
6) przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego;
7) przedstawiciel Rady Rodziców.
8. Z prac komisji sporządza się protokół, który zawiera w szczególności: skład komisji, termin posiedzenia, zadania sprawdzające, wynik głosowania i ustaloną ocenę zachowania wraz
z uzasadnieniem.
9. Ocena zachowania ustalona przez komisję nie może być niższa od ustalonej wcześniej i jest ostateczna.
10. Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio, jeżeli zastrzeżenia dotyczą trybu oceny ustalonej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym, że termin zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
§ 64.
1. Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskał roczne oceny wyższe od oceny niedostatecznej. Uczeń, który nie spełnił tych warunków nie otrzymuje promocji i powtarza klasę.
2. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
3. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną.
4. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne do średniej ocen wlicza się także oceny uzyskane z tych zajęć.
5. Uczeń, który tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej uzyskał po ustaleniu rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych celującą końcową ocenę klasyfikacyjną.
6. Uczeń kończy szkołę, jeżeli na zakończeniu klasy programowo najwyższej uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.
§ 65.
1. W trakcie nauczania z wykorzystaniem metod i środków kształcenia na odległość ocenianiu podlegają osiągnięcia edukacyjne ucznia oraz jego zachowanie.
2. Ocenianie bieżące podczas nauczania zdalnego ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających
w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.
3. Zasady oceniania muszą być dostosowane do przyjętych w szkole rozwiązań nauczania zdalnego.
4. Nauczyciel jest obowiązany indywidualizować pracę z uczniem podczas nauczania zdalnego do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
5. Monitorowanie postępów uczniów odbywa się poprzez:
1) obserwację pracy ucznia, w tym aktywność ucznia;
2) zaangażowanie ucznia w kontaktach z nauczycielem i kolegami w grupie;
3) rozwiązywanie zadań i wykonywanie prac wskazanych przez nauczyciela;
4) terminowe wykonywanie zadań;
5) wykazywanie własnej inicjatywy przez ucznia przy pojawiających się trudnościach;
6) wykorzystywanie przez ucznia wiedzy i umiejętności wcześniej nabytych do wykonywania kolejnych zadań.
6. Sposoby weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów zależą od specyfiki przedmiotu.
7. W zależności od formy komunikacji z uczniem, nauczyciele monitorują i sprawdzają wiedzę uczniów oraz ich postępy w nauce.
8. Podczas nauki zdalnej można stosować wszystkie narzędzia pomiaru dydaktycznego, pod warunkiem, że uda się je dostosować do nauki zdalnej oraz możliwości sprzętowych uczniów.
9. Dopuszcza się przeprowadzenie prac klasowych sprawdzianów, kartkówek oraz odpowiedzi ustnych w formie on-line. Ponadto uczeń może otrzymać oceny za:
1) aktywność i zaangażowanie ucznia podczas nauki zdalnej;
2) samodzielne opracowanie zagadnień;
3) testy i quizy przeprowadzane online;
4) sporządzanie raportu z aktywności fizycznej w formie pracy domowej lub projektu;
5) prezentacje multimedialne;
6) zdjęcia wykonanych prac;
7) projekty.
10. W ocenianiu zajęć zdalnych z wychowania fizycznego, nauczyciel bierze pod uwagę prace pisemne ucznia bądź przygotowaną prezentację lub projekt dotyczące tematyki kultury fizycznej i edukacji prozdrowotnej oraz teoretyczną znajomość zagadnień sportowych, np. poprzez opracowanie planu rozgrzewki, opis zasad danej gry zespołowej lub przygotowanie tygodniowego planu treningowego.
11. Nauczyciel wychowania fizycznego może rekomendować uczniom korzystanie ze sprawdzonych stron internetowych, na których zamieszczane są zestawy bezpiecznych ćwiczeń fizycznych i instruktaży tanecznych możliwych do wykonania w domu lub na świeżym powietrzu, np. na terenie dostępnych lasów i parków.
12. Nauczyciel wychowania fizycznego może oceniać ucznia także na podstawie odesłanych przez ucznia nagrań/ zdjęć z wykonania zleconych zadań.
13. Nauczyciel wychowania fizycznego może zachęcać uczniów do wypełniania dzienniczków aktywności fizycznej.
§ 66.
Ocena klasyfikacyjna zachowania w okresie kształcenia zdalnego uwzględnia w szczególności:
1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia rozumianym jako udział i aktywność na zajęciach prowadzonych zdalnie, systematyczne wykonywanie zadanych prac, wywiązywanie się z zadań zleconych przez nauczycieli;
2) przestrzeganie zasad ustalonych przez szkołę w ramach kształcenia zdalnego, w szczególności niezakłócanie zajęć prowadzonych online;
3) dbałość o piękno mowy ojczystej na zajęciach zdalnych i w komunikacji elektronicznej
z nauczycielami, kolegami i koleżankami;
4) dbałość o honor i tradycje szkoły poprzez uczestnictwo w kontynuowanych przez szkołę zwyczajach i tradycyjnych działaniach szkoły organizowanych na odległość;
5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób – przestrzeganie zasad zachowania w zakresie możliwym do weryfikacji przez nauczycieli np. podczas lekcji wychowawczych;
6) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią – np. przestrzeganie zasad zajęć lekcyjnych ustalonych przez szkołę, nie udostępnianie kodów i haseł do lekcji prowadzonych online;
7) pomoc kolegom w pokonywaniu trudności w posługiwaniu się technologią informatyczną.
§ 67.
1. O postępach w nauce, zachowaniu, sprawach dydaktycznych i wychowawczych uczniowie oraz ich rodzice są informowani za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
2. W przypadku prowadzenia zdalnego nauczania ocenione pisemne formy sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów, a także wykonane zlecone zadania domowe są oceniane wg skali określonej w statucie szkoły i omawiane lub odsyłane poprzez dziennik elektroniczny lub na konto e-mailowe ucznia. Na wniosek rodzica lub ucznia nauczyciel ma obowiązek uzasadnić ocenę.
3. Uzasadniając ocenę nauczyciel ma obowiązek:
1) odwoływać się do wymagań edukacyjnych;
2) przekazywać uczniowi informację o tym, co zrobił dobrze, co wymaga poprawienia lub dodatkowej pracy ze strony ucznia;
3) wskazać uczniowi, jak powinien się dalej uczyć.
4. Jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań ani przeszkód, egzamin klasyfikacyjny i poprawkowy oraz sprawdzian wiadomości i umiejętności może być przeprowadzony zdalnie (za pomocą środków komunikacji elektronicznej).
5. W przypadku egzaminów z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej protokół wypełnia się zdalnie, a jego wydruk wraz z pisemną pracą ucznia i informacją o ustnych odpowiedziach lub wykonaniu zadania praktycznego, załącza się do arkusza ocen ucznia.
Rozdział 10 Ceremoniał szkolny
§ 68.
1. Szkoła posiada własny sztandar oraz ceremoniał szkolny.
2. Ceremoniał pocztu sztandarowego to opis przeprowadzania uroczystości z udziałem pocztu sztandarowego i sztandaru szkolnego oraz samej celebracji sztandaru.
3. Sztandar szkoły jest symbolem oraz najwyższym dobrem szkoły i należny mu jest taki sam szacunek, jak symbolom narodowym.
4. Udział sztandaru oraz jego asysty stanowi ważny element oprawy ceremonialnej uroczystości szkolnych, państwowych, patriotycznych i patriotyczno-religijnych i ma na celu nadanie odpowiedniej rangi uroczystościom oraz podkreślenie ich podniosłego charakteru.
5. Sztandar został nadany I Liceum Ogólnokształcącemu im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach w 1970 r. W 1994 r. uczestnicy trzeciego zjazdu absolwentów szkoły ufundowali nowy sztandar będący wierną kopią zniszczonego poprzedniego sztandaru.
6. Sztandar szkoły przechowywany jest w oszklonej gablocie na ścianie przy głównym wejściu do szkoły.
§ 69.
1. Pełnienie służby pocztu sztandarowego i osób asystujących jest jedną z najzaszczytniejszych funkcji w karierze uczniowskiej.
2. W skład pocztu sztandarowego wchodzą uczniowie o nienagannej postawie, którzy godnie reprezentują szkołę.
3. Zasadniczo do pełnienia tej zaszczytnej funkcji powoływanych jest sześć osób (dwóch chłopców i cztery dziewczynki), którzy stanowią dwa składy pocztu.
4. Insygniami pocztu sztandarowego są:
1) biało-czerwona szarfa, szarfy przewieszone są przez prawe ramię. Biały kolor szarfy znajduje się u góry;
2) białe rękawiczki, chorąży ma rękawiczki z materiału zapobiegającego ślizganiu się ręki po drzewcu sztandaru.
5. W skład pocztu wchodzą: chorąży pocztu – uczeń, asysta – dwie uczennice.
6. Skład pocztu sztandarowego jest wybierany przez nauczycieli – opiekunów pocztu sztandarowego.
7. Wszystkich członków pocztu sztandarowego obowiązuje strój galowy:
1) uczniowie - granatowy lub czarny garnitur lub ciemne spodnie, biała koszula, krawat;
2) uczennice - biała bluzka i ciemne spódnice lub spodnie.
8. Na strój galowy przez prawe ramię do lewego biodra zakładana jest biało-czerwona szarfa białym kolorem do szyi. Na dłonie zakładane są białe rękawiczki.
9. Gdy uroczystości z udziałem pocztu sztandarowego odbywają się na zewnątrz budynku w trudnych warunkach pogodowych, dopuszczalny jest inny taktowny strój.
10. W przypadku, gdy poczet sztandarowy uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub gdy ogłoszono żałobę narodową, sztandar na szczycie drzewca pod orłem zostaje udekorowany czarnym kirem.
11. Poczet sztandarowy uczestniczy w ważnych uroczystościach szkolnych, państwowych i religijnych, do których zalicza się:
1) rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego;
2) uroczystości patriotyczne np. Narodowe Święto Niepodległości, Święto Konstytucji 3 Maja;
3) uroczystości pozaszkolne na zaproszenie innych szkół lub instytucji.
§ 70.
1. Postawy pocztu sztandarowego i sztandaru:
1) „zasadnicza" – sztandar ustawiony jest na trzewiku drzewca (na podstawie) przy prawej nodze na wysokości czubka buta. Drzewiec przytrzymywany jest prawą ręką powyżej pasa. Łokieć prawej ręki lekko przyciągnięty do ciała. Lewa ręka jest w pozycji „zasadniczej" – wyprostowana wzdłuż ciała, stopy członków pocztu są złączone;
2) „spocznij" – sztandar trzymany jest przy prawej nodze jak w postawie „zasadniczej". Chorąży i asysta w postawie „spocznij" – w lekkim rozkroku, swobodniej;
3) „na ramię" – chorąży kładzie drzewiec sztandaru prawą ręką (jednocześnie pomaga sobie lewą) na prawe ramię i trzyma sztandar pod kątem około 45 stopni. Wyprostowana prawa ręka znajduje się na drzewcu. Płat sztandaru musi być oddalony od barku przynajmniej o szerokość dłoni;
4) „prezentuj" – z postawy „zasadniczej” chorąży kładzie lewą rękę na drzewcu sztandaru poniżej końca zaczepu płachty, przy jednoczesnym maksymalnym opuszczeniu prawej dłoni po drzewcu, następnie unosi sztandar w pozycji pionowej;
5) „salutowanie sztandarem w miejscu" – wykonuje się z postawy prezentuj. Chorąży ustawia się lekko w skos cofając nieco prawą nogę, następnie pochyla sztandar pod kątem około 45 stopni;
6) „salutowanie sztandarem w marszu" – do postawy „salutowania w miejscu" należy dołączyć krok defiladowy.
2. Ceremoniał uroczystości szkolnych z udziałem pocztu sztandarowego:
1) wprowadzenie pocztu sztandarowego:
Lp.
Komendy
Opis zachowania
się uczestników
Poczet
sztandarowy
Sztandar
1.
Proszę o powstanie!
Uczestnicy powstają przed
wprowadzeniem
sztandaru
Przygotowanie do wejścia
Postawa „na ramię”
2.
Baczność! – Poczet sztandarowy - sztandar I
Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach -wprowadzić!
Postawa zasadnicza
1.
Wprowadzenie sztandaru
2. Zatrzymanie się w ustalonym miejscu
3. Marsz krokiem defiladowym
1. W postawie
„na ramię” w marszu
2. Salutowanie w marszu
3. Postawa
„prezentuj”
3.
Do hymnu państwowego!
Postawa zasadnicza
Postawa
„zasadnicza”
1. Postawa
„salutowanie” w miejscu
2. Chorąży pochyla sztandar pod kątem 45
stopni
4.
Po hymnie.
Postawa spocznij
Spocznij
1. Postawa
„prezentuj”
2. Postawa
„spocznij”
5.
Spocznij!
Uczestnicy
siadają
Spocznij
1. Postawa
„spocznij”
2) wyprowadzenie pocztu sztandarowego:
Lp.
Komendy
Opis zachowania się uczestników
Poczet Sztandarowy
Sztandar
1.
Proszę o powstanie!
Uczestnicy powstają przed
wyprowadzeniem
sztandaru
Spocznij
1.Postawa
„spocznij”
2.
Baczność! – Poczet sztandarowy - sztandar I
Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach -
wyprowadzić!
Postawa zasadnicza
1. Postawa zasadnicza 2.
Wyprowadzenie sztandaru
1. Postawa
„zasadnicza”
2. Postawa „na ramię” w marszu
3. Salutowanie
w marszu
3.
Spocznij!
Uczestnicy siadają
3. Ceremoniał uroczystości patriotycznych i kościelnych z udziałem pocztu sztandarowego:
1) w trakcie uroczystości kościelnych sztandar wprowadzony zostaje bez wydawania komend. Poczet sztandarowy wchodzi do kościoła trzymając sztandar w postawie "Na ramię";
2) po wejściu do kościoła poczet sztandarowy zajmuje miejsce po lewej lub prawej stronie, bokiem do ołtarza;
3) w trakcie wprowadzania sztandaru wszyscy zgromadzeni powinni wstać;
4) po wprowadzeniu sztandaru i zajęciu przez chorążego postawy zasadniczej wszyscy zgromadzeni mogą usiąść;
5) w trakcie Mszy Św. członkowie pocztu sztandarowego cały czas stoją w pozycji
„baczność" lub „spocznij", nie klęczą, nie przekazują sobie znaku pokoju, nie wykonują żadnych gestów;
6) pochylenie sztandaru pod kątem 45% do przodu w pozycji „baczność" następuje podczas:
a) zaśpiewania hymnu narodowego;
b) zaśpiewania hymnu kościelnego;
c) każdego podniesienia hostii;
d) podnoszenia flagi na maszt;
e) opuszczania trumny do grobu;
f) ogłoszenia minuty ciszy w celu uczczenia czyjejś pamięci;
g) składania wieńców i zniczy przez wyznaczone delegacje.
Rozdział 11
Postanowienia końcowe
§ 71.
1. Zmiany w statucie szkoły uchwala Rada Pedagogiczna zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy jej regulaminowego składu.
2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia lub w terminie z niej wynikającym.
3. Po nowelizacji statutu upoważnia się Dyrektora szkoły do wprowadzenia ujednoliconego tekstu statutu.
4. Statut szkoły jest udostępniony na stronie internetowej szkoły oraz Biuletynie Informacji Publicznej.
Zmiany w statucie zostały przyjęte przez Radę Pedagogiczną uchwałą nr 7/186/2025
z dn.24.06.2025r. i zapisano ten fakt w księdze protokołów Rady Pedagogicznej.