Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Czarnieckiego w Kozienicach
Dnia 24.10. 2014r. uczniowie klas II i III, realizujący przedmiot wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym, brali udział w 4 – godzinnych warsztatach prawniczych, zorganizowanych w ramach projektu
„Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu” , pod patronatem Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości, współfinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz środków krajowych. Cel zajęć to upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat funkcjonowania instytucji prawa, a także wzrost ich świadomości odnośnie praw i obowiązków ofiar
i świadków przestępstw.
Treści poruszane w trakcie warsztatów na pewno głęboko zapadną w świadomości uczniów naszego liceum, dzięki czemu wykształcą w sobie właściwe , obywatelskie postawy wobec prawa i ułatwią poruszanie się
w świecie skomplikowanych aktów prawnych , jak również uchronią ich przed problemami wynikającymi
z nieznajomości przepisów prawa polskiego.
Zajęcia zakończyły się symulacją procesu sądowego, podczas którego uczestnicy warsztatów mogli w aktywny i twórczy sposób wykazać się zdobytą wiedzą, wcielając się w role: sędziego, adwokata, oskarżyciela, ławników, oskarżonego i świadków. W czasie pracy nad rozprawą wśród uczniów objawiło się nie tylko wiele talentów aktorskich, ale również prawniczych.

