Liceum Roku
2012-2013
Liceum Roku
2014-2015
Liceum Roku
2016
Patronat Politechniki
Warszawskiej
Porozumienie z WSH
w Radomiu
Porozumienie z WSR
w Warszawie
Certyfikat
"Mamy Prawa"
  Działalność na rzecz
społeczności lokalnej
  Certyfikat
"Szkoła Nadziei"
  Wiarygodna Szkoła   Szkoła Dialogu   Góra Grosza
   
Certyfikat
IT Szkoła 2013-2014
Certyfikat
IT Szkoła 2015-2016
Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu   Projekt PEACE 2015   Miejsce Wolne od Nienawiści I Liceum Ogólnokształcące w gronie szkół olimpijskich Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie Certyfikat Wyższej Szkoły Handlowej Odznaka Honorowa PCK Zasłużony dla Mazowsza Certyfikat WSH w Radomiu Medal 100-lecia PCK
                           
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach - Kozienice I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach - Kozienice            
100 lat
szkoły
 Plebiscyt Orły Edukacji   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy   Wsparcie Kozienickiego Hospicjum Razem
dla Kultury
Olimpiada
Zwolnieni
z Teorii
 Edukreator na Mazowszu      
 

.

PATRON - STEFAN CZARNIECKI

Urodził się w 1599r. w Czarncy, oddalonej 5 km od Włoszczowej w Ziemi Kieleckiej, 30 km na zachód od Częstochowy. Ojciec Krzysztof starosta żywiecki, matka Krystyna z d. Rzeszowska. W rodzinie niezbyt zamożnej było dziesięciu synów. Stefan ,jako szósty, z trzema braćmi rozpoczął karierę wojskową w oddziałach Lisowczyków od 1621r.

W latach 1626 - 1629 brał udział w kampanii szwedzkiej, od 1629 do 1632 służył w wojsku cesarza Niemiec. Po powrocie do kraju uczestniczył w wyprawie smoleńskiej w randze porucznika. W 1638 był rotmistrzem husarii.

Bił się przeciw Kozakom i Tatarom. w latach 1648 - 1654 walczył przeciw powstaniu na Ukrainie. Podczas wojny ze Szwedami w 1655 został mianowany kasztelanem kijowskim. Jako regimentarz objął w 1656 przywództwo w kampanii przeciw Szwedom. Za zasługi położone w wojnie polsko szwedzkiej otrzymał w 1657 województwo ruskie.

W 1664 został mianowany wojewodą kijowskim. Tuż przed śmiercią, 2 lutego 1665r., otrzymał o wiele spóźniony tytuł hetmana polnego koronnego. Miał opinię wyjątkowego dowódcy stosującego w potrzebie wojnę partyzancką, zwaną też ,,szarpaną''. Był kilka razy ciężko ranny. Najdotkliwiej w bitwie pod Monasterzyskami w podniebienie od samopału kozackiego.

Zmarł 16.02.1665 w Sokołówce trapiony uciążliwą febrą. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Warszawie z udziałem pary królewskiej, rodziny i przyjaciół. Zwłoki przewieziono i pochowano w kościele w Czarncy.

Czy wiesz, że...

Pościg Stefana Czarnieckiego na Pomorze i do Danii za uciekającymi Szwedami, zwłaszcza jego przeprawa wpław z wojskiem na duńską wyspę Alsen, przeszedł do legendy upamiętniony w polskim hymnie narodowym - "Mazurku Dąbrowskiego" - słowami:

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze
Dla Ojczyzny ratowania
Rzucim się przez morze.

Józef Wybicki napisał "Mazurka Dąbrowskiego" we Włoszech w roku 1797, gdzie wraz ze swoim przyjacielem, Henrykiem Dąbrowskim, tworzył u boku Napoleona Legiony Polskie, które walczyć miały o niepodległość naszego, znajdującego się pod zaborami kraju.

 

Projekt "Patroni Szkół" zakończony

Ogólnopolski projekt, w którym 13 uczniów naszej szkoły wzięło udział oficjalnie dobiegł końca. Był on pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej - pt.: "Patroni Szkół".

Podczas tego projektu nasi uczniowie wykonali bardzo ładną, wirtualną wystawę na temat patrona szkoły - Stefana Czarnieckiego. Na potrzeby wystawy nakręcony został film, przedstawiający ostatnie dni z życia patrona. Została przeprowadzona również sonda uliczna na temat znajomości faktów z życia tej niezwykle barwnej postaci. Opiekunem projektu była pani Joanna Molenda.

Wystawa dostępna pod tym linkiem:
http://eduwystawy.pl/patroni/czarnieckiSZTANDAR SZKOŁY

Sztandar I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach został poddany renowacji w związku z obchodami 100 - lecia szkoły w 2018r.