Liceum Roku
2012-2013
Liceum Roku
2014-2015
Liceum Roku
2016
Patronat Politechniki
Warszawskiej
Porozumienie z WSH
w Radomiu
Porozumienie z WSR
w Warszawie
Certyfikat
"Mamy Prawa"
  Działalność na rzecz
społeczności lokalnej
  Certyfikat
"Szkoła Nadziei"
  Wiarygodna Szkoła   Szkoła Dialogu   Góra Grosza




   
Certyfikat
IT Szkoła 2013-2014
Certyfikat
IT Szkoła 2015-2016
Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu   Projekt PEACE 2015   Miejsce Wolne od Nienawiści I Liceum Ogólnokształcące w gronie szkół olimpijskich Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie Certyfikat Wyższej Szkoły Handlowej Odznaka Honorowa PCK Zasłużony dla Mazowsza Certyfikat WSH w Radomiu Medal 100-lecia PCK
                           
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach - Kozienice I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach - Kozienice            
100 lat
szkoły
 Plebiscyt Orły Edukacji   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy   Wsparcie Kozienickiego Hospicjum Razem
dla Kultury
Olimpiada
Zwolnieni
z Teorii
 Edukreator na Mazowszu      
 

.

BIBLIOTEKA

Godziny pracy:

Poniedziałek - 7:45 - 13:45
Wtorek - 7:45 - 14:45
Środa - 9:45 - 14:45
Czwartek - 7:45 - 13:45
Piątek  7:45 - 13:15


REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

  • Z księgozbioru biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie  i pracownicy szkoły.
  • Godziny urzędowania biblioteki podane są na drzwiach wejściowych.
  • W bibliotece i czytelni obowiązuje cisza , nie wolno wnosić do biblioteki jedzenia i picia.
  • Uczniowie mogą wypożyczyć 3 książki na 2 tygodnie, większą ilość należy uzgodnić z bibliotekarzem.
  • Uczniom, którzy nie oddają książek w terminie ogranicza się liczbę książek do 1 egzemplarza.
  • Po upływie terminu czytelnik jest zobowiązany zgłosić się po prolongatę, należy to uzgodnić z bibliotekarzem
  • Przy wypożyczaniu należy zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia książek i poinformować o nich bibliotekarza.
  • W razie zagubienia książki należy fakt ten zgłosić bibliotekarzowi i uzgodnić jaką książkę zakupić w zamian.
  • Korzystający z czytelni zapisują swoje imię i nazwisko w zeszycie odwiedzin czytelni.
  • Należy starannie obchodzić się z księgozbiorem i wyposażeniem biblioteki.
  • Na 2 tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego książki należy oddać do biblioteki.

 

REGULAMIN KORZYSTANIA ZE STANOWISK KOMPUTEROWYCH

 

  • Stanowiska komputerowe w bibliotece zostały zainstalowane do poszukiwań źródłowych za pomocą sieci Internet
  • Wszyscy użytkownicy powinni wpisać się do zeszytu odwiedzin.
  • Użytkownicy komputerów zobowiązani są do korzystania z nich zgodnie z ich przeznaczeniem, to znaczy w celach edukacyjnych. Nie można wykorzystywać komputerów do prowadzenia prywatnej korespondencji (e-mail) lub do gier i zabaw.
  • Zabronione jest korzystanie z komputerów w celach zarobkowych, wykonywania czynności naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania i danych.
  • Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.
  • U dyżurnego bibliotekarza można dokonywać rezerwacji stanowiska komputerowego osobiście. Pierwszeństwo mają nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
  • Jeżeli czytelnik opuści stanowisko na dłużej niż 15 minut bez zgłoszenia dyżurnemu bibliotekarzowi, zostanie ono udostępnione innemu użytkownikowi bez zabezpieczenia wyszukanych wcześniej danych.
  • Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputerów należy zgłaszać natychmiast dyżurnemu bibliotekarzowi.
  • Dla komfortu pracy wszystkich użytkowników w czytelni należy zachować ciszę. Okrycia wierzchnie, torby, teczki itp. należy zostawiać w szatni. Nie wolno wnosić napojów ani artykułów spożywczych.
  • W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad, dyżurny bibliotekarz administrator sieci ma prawo do natychmiastowego przerwania sesji użytkownika.

 

PRACOWNICY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

Justyna Kwaśnik-bibliotekarz, nauczycielka języka polskiego

Joanna Molenda –bibliotekarz, nauczycielka informatyki

Izabela Barcikowska- Poździk –bibliotekarz, nauczycielka języka niemieckiego

 

 

PODSTAWOWE ZADANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

Biblioteka szkolna poza wypożyczaniem i zwrotem książek oraz dbałością o bogaty księgozbiór zajmuje się również częścią gablot i antyram szkolnych. Dodatkowo nauczyciele – bibliotekarze sprawują opiekę nad czytelnią internetową oraz udzielają wszelkiego wsparcia technicznego podczas pracy z urządzeniami biurowymi. Ponadto nauczyciele-bibliotekarze tworzą księgi szkolne relacjonujące wydarzenia szkolne oraz zawierające wycinki z lokalnej prasy opisujące działania i osiągnięcia liceum.

Ciekawostką na temat biblioteki jest fakt posiadania kącika czytelniczego oraz miejsca, w którym prezentowane są nowości, bądź tematyczne pozycje książkowe.


 DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

Biblioteka szkolna organizuje oraz współdziała w cyklicznych wydarzeniach szkolnych, lokalnych oraz ogólnopolskich. Przykładami z ostatnich lat mogą być:

 

  • OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

W 2022 roku nasze liceum świętowało Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, tworząc Galę wzorowaną na Gali Oskarowej pod nazwą „Książkary polują na Oskary”. Podczas wydarzenia prezentowane były filmy przygotowane przez każdy oddział mające za zadanie promocję czytelnictwa. Wszyscy biorący udział w imprezie otrzymali dyplomy uczestnictwa, a nagrodzone filmy mogły poszczycić się pięknymi statuetkami. Statuetka i czek za najlepszą grę aktorską powędrowały do klasy 1C, za najlepszy montaż do klasy 1A, a za najlepszy scenariusz do klasy 2C.

Uroczystość uświetniła prezentacją swoich książek nauczycielka naszego liceum, pani Beata Smykiewicz-Różycka, która zapoznała zebranych z fragmentami swoich prac. Cała Gala przebiegła w „Oskarowej” i wesołej atmosferze. Na zakończenie każdy mógł sfotografować się na tle przepięknych barwnych skrzydeł, namalowanych na ścianie biblioteki szkolnej przez uzdolnione: Kingę Żórawską z kl. 2C i Julię Muchę z kl. 1C.

 

RELACJA Z WYDARZENIA: https://www.youtube.com/watch?v=cCzlm37uKb

 

 

Natomiast w 2021 roku, w poprzedniej edycji święta bibliotek, nasza szkoła zorganizowała wydarzenie „Baśnie i legendy z całego świata”. W związku z przewodnim motywem tej edycji wszystkie klasy wspólnie czytały fragmenty baśni lub legend polskich i światowych, a następnie kreatywnie je zakończyły. Jesteśmy przekonani, że z pomysłowością naszych uczniów, ich wersje, w niczym nie ustępowały oryginałom. Stworzyliśmy także „Baśniowe Przebieranki”, czyli konkurs polegający na udziale całej klasy lub wybranych reprezentantów, którzy wystąpili w stroju bądź strojach nawiązujących do wybranego przez siebie motywu. Cieszymy się, że mogliśmy w tym miejscu wyróżnić zwycięską klasę 2A wraz z wychowawczynią panią Joanną Piwońską, która w humorystyczny sposób zaprezentowała znanego wszystkim Shreka, a ich występ przeszedł do historii szkolnych wydarzeń. Od teraz biblioteka już długo będzie kojarzona z zielonym ogrem z bagien. Cieszymy się z tego, że to wydarzenie wywołało tyle uśmiechu i zapraszamy do szkolnej biblioteki.

 

RELACJA Z WYDARZENIA: https://www.lo-kozienice.edu.pl/1057-mi%C4%99dzynarodowy-miesi%C4%85c-bibliotek-szkolnych-2021.html

 

 

  • AKCJA „NIE OCENIAJ KSIĄŻKI PO OKŁADCE” REALIZOWANA W RÓŻNYM WYDANIU

      Ileż to razy przy wyborze książki sugerujemy się przykuwającą wzrok okładką. Aby udowodnić, że hasło „Nie oceniaj książki po okładce” przytaczane jest tak często nie bez przyczyny, biblioteka szkolna organizuje co jakiś czas akcję, w której czytelnik wypożycza książkę, nie widząc jej okładki. Książka zapakowana jest w papier, na którym znajdują się jedynie pewne wskazówki dotyczące treści utworu. Taka „niespodziankowa” książka okazuje się być nie lada atrakcją dla naszych czytelników, co wielokrotnie dało się zauważyć przy takich akcjach organizowanych z okazji Mikołajek, Walentynek, czy też Dnia Kobiet.

 

  • UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKICH AKCJACH (NIE TYLKO) CZYTELNICZYCH

 

      W październiku 2022 roku biblioteka włączyła się w obchody Dnia Gier Planszowych. Planszówki to nie tylko relaks, ale też prawdziwy sport intelektualny dla naszego mózgu. A co najważniejsze – wspaniale spędzony czas z innymi ludźmi. Hasłem przewodnim akcji było zdanie „Zrób przerwę na planszówkę!”. Na każdej przerwie lekcyjnej można było przyjść do biblioteki i zagrać z przyjaciółmi w wybraną grę, np. ProjektMiasto, Omnibus, czy ekonoMistrz. Nie zabrakło również gier językowych. To były niezwykłe przerwy pełne zabawy i śmiechu przy wspólnych potyczkach planszowych.

  Każdego roku nasza szkolna biblioteka dołącza także do ogólnopolskiej akcji „Czytaj.pl”, dzięki której możemy na okres 30 dni udostępnić uczniom za darmo kilkanaście pozycji książkowych w formie elektronicznej. Jest to akcja, podczas której przez cały miesiąc listopad uczniowie mogą zeskanować sobie kod QR przenoszący ich do aplikacji na telefonie, dzięki czemu otrzymują bestsellery na wyciągnięcie ręki.

 

  • UDZIAŁ W NARODOWYM CZYTANIU

 

Biblioteka wraz z uczniami liceum i p. Moniką Lis od wielu lat bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, podczas której odbywa się wspólne czytanie powieści wybranych polskich pisarzy. Organizatorem wydarzenia w Kozienicach jest Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice. Publicznemu czytaniu towarzyszą różnego rodzaju imprezy m.in. inscenizacje, wystawy, konkursy, parady. Celem akcji jest poznanie najwybitniejszych dzieł rodzimej literatury, które jednoczą naród jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

 

  • KOŁO BIBLIOTECZNE

 

Koło biblioteczne oficjalnie rozpoczęło swoją działalność stosunkowo niedawno, a mianowicie w 2020 roku i było ono inicjatywą uczennic ówczesnej klasy pierwszej.

Do koła należą uczniowie zainteresowani książkami, czytelnictwem i działalnością biblioteki. Młodzież działająca w kole poszerza swoją wiedzę o książce, rozwija swoje różnorodne zdolności (plastyczne, graficzne, organizatorskie), pomaga nauczycielom-bibliotekarzom w organizacji wielu akcji czytelniczych. Działalność w kole to również nauka współdziałania w grupie, zdobywanie poczucia odpowiedzialności za przyjęte obowiązki.

A tak uczennice aktualnie należące do szkolnego koła bibliotecznego wypowiadają się na temat własnych działań i atmosfery:

 

„jest to bardzo komfortowe miejsce i bardzo lubię w nim to, że pokazujemy jednocześnie talenty uczniów. Poza tym miło spędzamy czas podczas tworzenia nowych projektów”

-Zosia

 

świetne miejsce, by poznać nowe osoby i podzielić się tym, co nam w głowie siedzi”

-Julia

 

dzięki niemu możemy zachęcać ludzi do wspaniałej przygody, jaką jest czytanie książek”

-Martyna

 

jest to bardzo ciekawe miejsce, gdzie można porozmawiać z innymi osobami o książkach, poznać nowych znajomych i ciekawie spędzić czas”

- Kinga