Wolontariusze Projektu PEACE po raz kolejny w I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach

Już po raz kolejny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach gościli wolontariusze międzynarodowego projektu PEACE, którzy przez tydzień, w dniach od 16.02.2015r. do 20.02.2015r., prowadzili warsztaty w języku angielskim dla uczniów naszej szkoły.

W tym roku w projekcie uczestniczyło troje studentów z: Gruzji – Kristine Gergaia, Algierii – Fayssal Ghemmour oraz Jose Albano z Brazylii, którzy, w ramach międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC, działającej przy SGH, propagują działania na rzecz międzykulturowego zrozumienia, zwalczania stereotypów i nietolerancji.

Cała akcja wspierana jest przez UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju), Amnesty  International oraz Rotary  International, a patronat nad projektem w Polsce sprawuje Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Studenci przybyli do Kozienic mieszkali w domach naszych uczniów, co  dało im możliwość bliższego poznania polskich obyczajów i codziennego życia polskiej rodziny, a także nawiązania nowych znajomości.

Tygodniowy pobyt studentów w naszym liceum rozpoczął apel, na którym zostały przedstawione główne założenia projektu. Społeczność szkolna poznała realizatorów, którzy krótko opowiedzieli o sobie i przedstawili cel swojej wizyty. Od poniedziałku do piątku odbywały się warsztaty międzykulturowe z naszymi gośćmi. Każda klasa wzięła udział w dwugodzinnych spotkaniach, podczas których w przyjaznej i nieformalnej atmosferze poszerzała swoją wiedzę na temat krajów, z których pochodzą wolontariusze.

Nasi uczniowie z klas trzecich – Artur Bębeńca i Marcin Śmietanka poprowadzili improwizacje  dla klasy  III c oraz III b z udziałem naszych gości. Rozegrany również został mecz piłki nożnej w międzynarodowym składzie. Ponadto studenci -  wolontariusze uczestniczyli w próbie naszego zespołu muzycznego, a Jose Albano, z nieukrywaną przyjemnością, zaangażował się w piątkowy koncert finałowy, przygotowany wspólnie z młodzieżą z naszego liceum, grając na gitarze.

Zajęcia prowadzone w języku angielskim dały możliwość sprawdzenia własnych umiejętności językowych, a przy tym były doskonałą okazją do konwersacji. Takie spotkania służą przede wszystkim zrozumieniu różnorodności kulturowej, uczą tolerancji, otwartości, przełamywania stereotypów i ciekawości świata.

W piątek 20 lutego 2015r. oficjalnie pożegnaliśmy studentów na uroczystym apelu – był to już ostatni dzień zajęć w szkole. Wolontariusze podzielili się wrażeniami z pobytu w naszym liceum i mieście. Pani dyrektor Ewa Malec, dziękując z współpracę, wręczyła studentom drobne upominki.  Na zakończenie miłą niespodziankę naszym gościom sprawiła młodzież, która udzieliła im gościny, organizując wycieczkę do Kazimierza.