Szkoła Nadziei

Lumen Caritas znaczy Światło Miłości. Taką nazwę przybrało Stowarzyszenie Oblacka Pomoc Misjom z Wrocławia. Jest to organizacja pozarządowa, założona przez młodych ludzi, którzy nie są obojętni na niedolę drugiego człowieka. Działalność Stowarzyszenia obejmuje cały świat i skupia się na pomocy ludziom, którzy powierzeni są trosce polskich misjonarzy Oblatów.
W roku szkolnym 2010/2011 Stowarzyszenie Lumen Caritasis ogłosiło konkurs połączony z kampanią społeczną pod hasłem „Budujemy szkoły nadziei”. Misją tego przedsięwzięcia jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy ludzi żyjących w Afryce. Celem I edycji konkursu jest pozyskiwanie środków na budowę szkół, studni oraz dożywanie dzieci na Madagaskarze.
Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach przystąpiła do udziału w tej kampanii. Opracowany został program działań, w którego realizację włączyła się zarówno młodzież jak i nauczyciele. Tematyka Madagaskaru towarzyszyła wielu imprezom odbywającym się w szkolę.
14 lutego 2011 roku zostały ogłoszone wyniki I Edycji Konkursu. Nasze liceum znalazło się wśród 10 zwycięskich szkół, otrzymując tytuł "Szkoły Nadziei".