Szkoła Dialogu

11 stycznia 2012r. w Warszawie odbyła się Gala Szkoły Dialogu, programu edukacyjnego przygotowanego i realizowanego przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami. Jego celem jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Na uroczystości nie zabrakło młodzieży z I LO w Kozienicach.
W ramach programu nasi uczniowie pod kierunkiem trenerów Forum - Olgi Głowackiej i Małgorzaty Nowickiej poznawali żydowską przeszłość naszej miejscowości. Zapoznali się z najważniejszymi zagadnieniami kultury i tradycji żydowskiej oraz odbyli wycieczkę szlakiem żydowskich zabytków miasta. Trasa wycieczki została opracowana pod kierunkiem nauczycielki historii Małgorzaty Kuśmierczyk-Balcerek. Gala, na którą zaproszono młodzież z naszej szkoły, była zwieńczeniem prac nad projektem, a jednocześnie nagrodą, gdyż otrzymaliśmy zaszczytny tytuł "Szkoły Dialogu".
Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, dziękując uczniom, powiedział: "Wy jesteście awangardą. Wy możecie zmieniać przyszłość. Nie mam słów, by wyrazić, jak bardzo ważna jest wasza praca."