Profilaktyka raka

2 kwietnia 2014r. w I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach odbyło się pierwsze z serii spotkań dotyczące profilaktyki chorób raka. Prelekcja, wraz z prezentacją multimedialną, dotyczyła problemu profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz raka piersi. Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z  kozienickim SANEPIDEM. Gości przywitała dyrektor szkoły, pani Ewa Malec oraz dyrektor SANEPIDU w Kozienicach, pani Krystyna Wilkowska. Następnie głos zabrały panie, które przybyły z Centrum Onkologii w Warszawie i licznie zgromadzonej młodzieży przybliży bardzo ważny problem profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób raka. W czasie, przeszło godzinnej prelekcji, uczniowie liceum mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami, które dotyczą każdego człowieka, a mogą zdecydowanie ograniczyć ilość zachorowań na tę ciężką i często jeszcze nieuleczalną chorobę.

Kolejna część prelekcji dotyczyła profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Panie prelegentki uświadomiły słuchaczom, że, w przypadku raka piersi nie jest znana jedna przyczyna, co znacznie utrudnia leczenie, a zachorować może każdy (także mężczyźni). Dlatego ważne jest, aby świadomość  młodych kobiet i kobiet w każdym wieku nieustannie rosła.

W kolejnym punkcie prelekcji uczniowie zostali zapoznani z czynnikami ryzyka w przypadku raka szyjki macicy.

Panie prelegentki na zakończenie spotkania z młodzieżą zaapelowały do ich zdrowego rozsądku w dokonywanych wyborach codziennego życia oraz przekonywały, że rak to nie wyrok, a przede wszystkim świadomość, regularne kontrole, samobadanie i zdrowy tryb życia. Rak jest i może być wyleczalny, ale można go także uniknąć, stosując się do zaprezentowanych zaleceń.