Wyjątkowe warsztaty z wyjątkowymi ludźmi

Dnia 28 lutego 2024 roku, uczniowie zieLOnego brali udział w niezwykłych warsztatach zorganizowanych w ramach programu „Złote Szkoły NBP”.
Wydarzenie to odbyło się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowej Wsi, stanowiąc jedno z trzech zadań IV edycji konkursu.
Program „Złote Szkoły NBP” to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna, której celem jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i pewnego poruszania się w świecie finansów. Warsztaty skupiły się na historii polskiego złotego, wartości pieniądza oraz jego roli w życiu jednostki, a także przybliżyły istotę powiedzenia „Czas to pieniądz”.
Spotkanie składało się z dwóch etapów. W części teoretycznej, Zespół Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, złożony z dziewięciu uczniów, wprowadził uczestników w tematykę związaną z historią pieniądza i środków płatniczych. Szczególny nacisk położono na funkcję emisyjną Narodowego Banku Polskiego (NBP), prezentując proces produkcji i emisji pieniądza, rozmawiając o banku, lokatach i kredytach. Podczas prezentacji szczegółowo omówiono zabezpieczenia polskich banknotów obiegowych, podkreślając ich rolę w zapobieganiu fałszerstwom, a także przedstawiono konsekwencje fałszowania i posługiwania się sfałszowanymi znakami pieniężnymi.
Część praktyczna warsztatów obejmowała samodzielne tworzenie własnoręcznych banknotów, map myśli oraz wypełnianie kart pracy, które pozwoliły uczestnikom przetestować zdobytą wiedzę. Kulminacyjnym momentem było nauczenie się i wspólne wykonanie piosenki pt. „Historia złotego”, autorstwa uczennicy klasy 2a, Aleksandry Baryłki.
Warto zaznaczyć, że wszelkie narzędzia edukacyjne używane podczas zajęć zostały przygotowane przez uczniów, co dodatkowo podkreśliło ich zaangażowanie i kreatywność. Warsztaty „Co wiemy o polskim złotym…?” okazały się nie tylko źródłem cennej wiedzy finansowej, ale również wyrazem innowacyjności i zaangażowania młodych ludzi.
Opiekunem merytorycznym warsztatów był Filip Chrapek, natomiast opiekunami drużyny były nauczycielki Joanna Piwońska, Edyta Tarczyńska, Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek.