Liceum Roku
2012
Liceum Roku
2013
Liceum Roku
2014
Liceum Roku
2015
Liceum Roku
2016
Patronat Politechniki
Warszawskiej
Porozumienie z WSH
w Radomiu
Porozumienie z WSR
w Warszawie
Certyfikat
"Mamy Prawa"
Działalność na rzecz
społeczności lokalnej
Certyfikat
"Szkoła Nadziei"
Wiarygodna Szkoła Szkoła Dialogu Góra Grosza Certyfikat
IT Szkoła 2013
Certyfikat
IT Szkoła 2014
Certyfikat
IT Szkoła 2015
Certyfikat
IT Szkoła 2016
Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu Projekt PEACE 2015 Miejsce Wolne od Nienawiści I Liceum Ogólnokształcące w gronie szkół olimpijskich
 

Osiągnięcia szkoły

Informacje bieżące

Bliźniak genetyczny

Jest nam bardzo miło podzielić się informacją, jaka dotarła do naszej szkoły.

Dnia 18 listopada 2015 roku w naszej szkole organizowany był Dzień Dawcy Szpiku przy współpracy z Fundacją DKMS Polska. Tego dnia dokonywaliśmy rejestracji chętnych osób w bazie potencjalnych dawców szpiku. Zarejestrowało się wtedy 29 ochotników. Od tego czasu cztery z zarejestrowanych wtedy osób dostało informacje o możliwości pomocy i przeszło proces weryfikacji, ostatecznie dwie zostały bliźniakiem genetycznym i oddały szpik ratując życie chorej osobie.

 

To nie była jedyna akcja DKMS, w którą się zaangażowaliśmy.  W dniach 15-18 lutego 2019 roku w Centrum Kulturalno – Artystycznym w Kozienicach prowadzona była Akcja „Dzień Dawcy Szpiku dla Joanny i dla Innych”. Uczestniczyło w niej 120 wolontariuszy z kozienickich szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie tego przedsięwzięcia zarejestrowało się 154 potencjalnych dawców szpiku. Akcja „Dzień Dawcy Szpiku dla Joanny i dla Innych” zakończyła się znalezieniem bliźniaka genetycznego dla Joanny.

Przypominamy:

Jako potencjalni dawcy szpiku mogą zarejestrować się osoby w wieku 18 – 55 lat. Minimalna waga osoby, to 50 kg, maksymalną wagę określa 40 BMI dla danego wzrostu. Przeziębienie nie wyklucza możliwości rejestracji. Jeżeli osoba zainteresowana rejestracją cierpi na jakąś chorobę przewlekłą musi porozmawiać o tym z pracownikiem Fundacji DKMS.

Kiedy podejmie się świadomą decyzję można dokonać rejestracji. Podczas tego procesu pobierany jest wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Za pośrednictwem Fundacji DKMS informacja komórkowa z wymazu trafia w sposób anonimowy o dawcy do ogólnoświatowego rejestru. Od tego momentu dawca może zostać znaleziony jako zgodny „bliźniak genetyczny” dla chorego pacjenta.

 

 

WARTO POMAGAĆ!!