Osiągnięcia szkoły

Konferencja pt. „Transplantacja darem życia”

W dniu 11 marca młodzież oraz nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez I LO i ZS Nr 1 w Kozienicach oraz Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Spotkanie odbyło się w Centrum Kulturalno – Artystycznym w Kozienicach i było skierowane do pełnoletnich uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Kozienicach. Wykładowców oraz uczestników przywitali dyrektorzy I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego pani Ewa Malec oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Legionów Polskich pan Ryszard Zając. W konferencji uczestniczył także Burmistrz Miasta Kozienice pan Piotr Kozłowski i naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kozienicach pan Janusz Patkowski. Wykłady odbywają się w ramach programu „Partnerstwo dla transplantacji”.

Uczestnicy konferencji mieli szansę wysłuchać wystąpień: pracownika naukowego Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Warszawie, przedstawiciela Centrum Organizacyjno –Koordynacyjnego ds. Transplantacji „POLTRANSPLANT” oraz dwóch osób żyjących z przeszczepem. Uczniowie mogli dowiedzieć się czym jest transplantologia, poznać jej początki  i historię przeszczepiania narządów. Prof. dr hab. n. med. Ireneusz Nawrot zapoznał uczestników z zasadami dializowania pacjentów z niewydolnością nerek i oczekujących na przeszczep nerki. Osoby po przeszczepie mogą mieć w organizmie trzy nerki, o czym nie wszystkim wiadomo. Analiza prezentowanych danych statystycznych odnośnie liczby dokonywanych przeszczepów nerek w Polsce pokazała, że jest to niewielki odsetek w porównaniu z potrzebami. Trochę lepiej prezentuje się sytuacja dotycząca przeszczepiania komórek krwiotwórczych, a liczba zarejestrowanych potencjalnych i rzeczywistych  dawców szpiku kostnego stale wzrasta. Pani Anna Durska przedstawiciel „Poltransplantu” przedstawiła liczbę zarejestrowanych, potencjalnych dawców szpiku kostnego w Polsce, ten stan na koniec 2018 roku wynosił 1 579 809 osób.  Biorcy przeszczepów narządów, którzy mieli swoje wystąpienia podczas konferencji bardzo chętnie opowiadali i prezentowali materiały o swoim życiu przed i po przeszczepie nerki i serca. Udzielili wiele praktycznych informacji o tym, jak zmagali się z chorobą i jak doszło do transplantacji narządów. Postawa i aktywność biorcy nerki i biorcy serca spowodowały napływ optymizmu wśród uczestników konferencji i jednocześnie podziw dla pracowników ośrodków transplantacyjnych. Droga, która prowadzi od rejestracji dawców, poprzez badania zgodności tkankowej komórek, przygotowania dawców i biorców, a następnie przeszczepiania narządu: nerki, serca, fragmentu wątroby, trzustki, szpiku kostnego jest bardzo długa, ale przy tego typu operacjach ważny jest krótki czas i sprawność transplantologów.  Konferencja dostarczyła wiele cennych informacji, pogłębiła naszą wiedzę i świadomość w zakresie przeszczepów narządów. Na zakończenie konferencji oprócz materiałów informacyjnych można było zabrać ze sobą kartę będącą „Oświadczeniem woli” i wyrażeniem zgody na pobranie tkanek i narządów po śmierci, którą po podpisaniu można nosić zawsze przy sobie. Uczestnicy licznie pobrali kartę, co napawa optymizmem na przyszłość.