Osiągnięcia szkoły

Informacje bieżące

Szkolna Grupa Medyczna z I Liceum Ogólnokształcącego im.Stefana Czarnieckiego w Kozienicach

Szkolna Grupa Medyczna z I Liceum Ogólnokształcącego im.Stefana  Czarnieckiego w Kozienicach powstała z inicjatywy uczniów i nauczycielki p.Edyty Tarczyńskiej, opiekuna grupy... Działa od czerwca 2013 roku, będąc wspierana przez Kozienicki Oddział PCK. Grupa Medyczna ma na swoim koncie m.in. co roczne zdobycie I miejsca w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy, a ponad to raz II i dwa razy III miejsca i nagrodę za najlepiej przeprowadzoną resuscytację w Wojewódzkich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy.
Do zakresu działań grupy należą: zabezpieczanie i wsparcie przedmedyczne imprez lokalnych oraz prelekcje i pokazy z zakresu pierwszej pomocy dla szkół i przedszkoli z powiatu kozienickiego, instytucji społecznych w celu propagowania zasad ratowania życie i zdrowia oraz rozwijania świadomości i odpowiedzialności wśród obywateli.
Szkolna Grupa Medyczna dba o bezpieczeństwo podczas lokalnych imprez kulturalnych i sportowych takich jak: co roczny Festyn Zdrowia,Festyny Rodzinne,Dożynki,Dni Wody.Grupa pojawiła się również na Wigiliach Miejskich, Festiwalu Bolesława Klimczuka, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, konkursach piłki halowej oraz wielu innych.
Udzielamy pokazów z zakresu pierwszej pomocy zarówno dla młodszych jak i starszych mieszkańców Kozienic i okolic.
Podczas prelekcji w przedszkolach uczymy dzieci podstawowych, a tym samym najważniejszych czynności udzielania pierwszej pomocy. Pokazujemy jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, pozycję boczną bezpieczną, omdlenia oraz proste urazy typu skaleczenia, złamania.
Grupa Medyczna odwiedziła ostatnio Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kozienicach, gdzie przeprowadziła profesjonalne szkolenie dla pracowników. Omówione zostały najważniejsze i najpotrzebniejsze zagadnienia z zakresu pierwszej pomocy.
Młodzi ratownicy przeprowadzili także szkolenie dla wolontariuszy Senior z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dla wolontariuszy Wolontariatu ,,Szansa". Uczniowie chętnie przekazują wiedzę innym z zakresu udzielania pierwszej pomocy i zachęcają do udziału i zachęcają do udziału w pokazach. Zwracają uwagę na to, że każdy może znaleźć się w sytuacji, której potrzebne będzie zachowanie zimnej krwi pomoc osobie poszkodowanej. Dlatego warto posiadać najpotrzebniejszą wiedzę po to, aby w przyszłości potrafić pomóc drugiemu człowiekowi w potrzebie.