Osiągnięcia szkoły

Amnesty International - Napisz List, Zmień Życie !

Już po raz czwarty wraz z międzynarodową organizacją Amnesty International w dniach od 29 listopada do 7 grudnia 2018r. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego przystąpiło do akcji Maraton Pisania Listów. Idea narodziła się w Polsce, w warszawskiej grupie lokalnej. Pierwszy Maraton został zorganizowany w 2001r. i wpisał się na stałe w kalendarz działań prowadzonych przez Amnesty International. Dzięki Maratonowi dochodzi do rozpowszechnienia wiedzy na temat wolności i praw człowieka.
Warto tu dodać, że w bieżącym roku, 10 grudnia  obchodziliśmy 70. rocznicę uchwalenia Katalogu Praw Człowieka. Najważniejszym celem Maratonu jest realne wpływanie na losy osób, których prawa są łamane. Listy pisane w Polsce i na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób, biorących udział w Maratonie, otrzymuje odpowiedzi na swoje listy, a Ci którzy dzięki tym listom zostali uwolnieni przyznają, że dodały im otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach.

Rozpoczynając tegoroczną akcję, uczniowie zaprezentowali bohaterów Maratonu Pisania Listów w roku 2018. Wśród nich znalazło się 9 kobiet z różnych części świata: Nawal Benaissa – prześladowana za domaganie się lepszego życia w Maroku, Geraldine Chacón – prześladowana za wspieranie młodych, krytykę władz i walkę o prawa człowieka podczas obecnego kryzysu wenezuelskiego, czy Gulzar Duszenowa – walcząca o prawa osób z niepełnosprawnością w Kirgistanie. Również i w tym roku listy pisała cała społeczność szkolna z panią dyrektor Ewą Malec na czele i gościem, dyrektorem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, panem Robertem Boryczką. W sumie zostało napisanych 466 listów.

Opiekunowie akcji, panie: Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek, Joanna Kuźmińska i Mariola Worobiec uczą właściwego spojrzenia na krzywdę i biedę drugiego człowieka. Mówią, żeby nigdy nie patrzeć na nikogo z góry, chyba że mamy zamiar pomóc mu wstać. Maraton Pisania Listów uświadamia wszystkim, że wspaniałą sprawą jest pomagać drugiemu człowiekowi.