W poszukiwaniu własnej drogi, czyli Zielone na uniwersytecie

Nasze liceum, zwane pieszczotliwie Zielonym, nie tylko kształci na najwyższym poziomie, ale i wspiera swych uczniów w poszukiwaniu ścieżki zawodowej.
W tym celu organizuje spotkania z ciekawymi ludźmi, reprezentującymi interesujące zawody, organizuje wideokonferencje, podczas których uczniowie poznają specyfikę pracy nie tylko w Polsce, ale także za granicą - ostatnio w Brukseli. Poza zajęciami stacjonarnymi, uczniowie wyjeżdżają na spotkania z wykładowcami akademickimi wiodących uniwersytetów w kraju.
25 listopada, w ostatni piątek, miał miejsce taki właśnie wyjazd. Uczniowie klas: IIA, IIc, IIIb, IIIa oraz IVpb pod opieką pań: Izabeli Barcikowskiej-Poździk, Moniki Marczewskiej oraz Beaty Smykiewicz-Różyckiej gościli na Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Uczestnicząc w wykładzie pracownika Uniwersytetu Warszawskiego, redaktora Dariusza Łukawskiego, wieloletniego byłego dziennikarza TVP, szefa "Panoramy" i publicystyki w TVP2, współprowadzącego program ekonomiczny "Plus Minus", poznali nie tylko podstawy warsztatu dziennikarskiego, ale i specyfikę pracy w telewizji. Malwina Żuchniewicz, specjalista ds.promocji, która zorganizowała wizytę na uniwersytecie, podzieliła się z licealistami swoimi doświadczeniami z pracy w telewizji, udzieliła wielu praktycznych wskazówek dotyczących wystąpień publicznych. Niezwykle ciekawym było spotkanie z inż.Witoldem Baszyńskim, wykładowcą Katedry i Genologii Dziennikarskiej, który opowiadał o pracy w telewizji z pozycji realizatora produkcji.
Po wykładzie i warsztatach telewizyjnych przyszedł czas na wizytę w Radio Kampus, gdzie Kasia Rodek, szef Redakcji Kultury, odsłoniła kulisy pracy dziennikarza radiowego.
Q&A to ta część spotkania, podczas której uczniowie dopytywali prowadzących o interesujące ich zagadnienia i uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi.
Dopełnieniem wizyty w Warszawie było zwiedzanie ekspozycji poświęconej Adamowi Mickiewiczowi w Muzeum Literatury jego imienia, po której oprowadzał nas nikt inny, jak tylko wielokrotnie nagradzany poeta, pisarz i tłumacz z języka włoskiego - ostatnio" Boskiej Komedii" Dantego, Jarosław Mikołajewski. Jesteśmy szczęściarzami :)
Spacerem po Starówce zakończyliśmy wizytę w stolicy.