Sukcesy uczniów I LO w Kozienicach w dobie nauczania zdalnego
Rok szkolny 2020/2021 był kolejnym rokiem nauki zdalnej. Taki system nauczania i pracy nie sprzyja uczestniczeniu młodzieży w różnorodnych działaniach i aktywnościach – olimpiadach, konkursach, projektach pozwalających na wykazanie się wiedzą i zaangażowaniem społecznym. Jednak nauczyciele I LO w Kozienicach doskonale radzili sobie w tym trudnym czasie pandemii i skutecznie zachęcali uczniów do działań związanych nie tylko z uczestnictwem na zajęciach online.
Młodzież I LO z zaangażowaniem brała udział w konkursach, projektach, działaniach społecznych, sportowych oraz aktywnościach na rzecz innych ludzi. Były to osiągnięcia nie tylko szkolne i powiatowe, ale także wojewódzkie i na arenie ogólnopolskiej. Godne reprezentowanie szkoły i sukcesy uczniów na wielu płaszczyznach są powodem do dumy.
Sukcesy i osiągnięcia uczniów I LO w Kozienicach to zdobywanie wysokich not w następujących działaniach:
1. Weronika Zdyb z klasy 1a i Natalia Rutkowska z klasy 2pC – laureatki w dziedzinie literatura w XXX edycji konkursu przyrodniczego „Moje spotkania z Puszczą” pt. „Sekretne życie Puszczy Kozienickiej”;
2. Natalia Dąbrowska z klasy 2pA otrzymała wyróżnienie w konkursie „Fizyka, to lubię!” w kategorii Film, zorganizowanym przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - opiekun: Marzanna Chołuj;
3. Zuzanna Maj z klasy 2pA zakwalifikowała się do zawodów okręgowych XXXIII olimpiady Filozoficznej – opiekun: Małgorzata Potent-Ambroziewicz;
4. Weronika Krupa z klasy 2gB zajęła I miejsce w Szkolnym Konkursie Języka Niemieckiego „Die Rektion”; Amelia Worobiec z klasy 2gB zajęła II miejsce, a Natalia Skiba z klasy 2gB – III miejsce w tym konkursie; Zuzanna Dębiec z klasy 3a i Karolina Ptaszek z klasy 2gB – wyróżnienie;
5. Katarzyna Mazur, Zuzanna Paciorkiewicz i Aleksandra Garbacz zakwalifikowały się do Zawodów Okręgowych Olimpiady Statystycznej;
6. Kamila Wolska z klasy 3a przeszła do II etapu VII edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach oraz otrzymała certyfikat uczestnictwa w III Regionalnym Etapie Konkursu Wiedzy Neurobiologicznej BRAIN BEE 2021.
7. Julia Markwat i Aniela Szumilas z klasy 2ga - laureatki 4 miejsca XIV Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień” - opiekun: Małgorzata Potent-Ambroziewicz;
8. Julia Solecka z klasy 2pB - udział w inicjatywie Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego pt. „Lectura Dantis” i przygotowanie własnego materiału video z nagraniem fragmentu „Boskiej Komedii” Dantego w języku włoskim, który został umieszczony na stronie internetowej Instytutu - opiekun: Monika Marczewska;
9. Nadia Dąbrowska i Mikołaj Dąbrowski z klasy 2pA - uczestnicy projektu filmowego „Z chemią za pan brat” organizowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zajęli I miejsce w szkolnym konkursie języka niemieckiego „Comic ist cool -Deutsch ist cool!”. Julia Pachocka z klasy 2gc zajęła II miejsce, Weronika Tarczyńska z klasy 1a – III miejsce, a Amelia Wójcik z klasy 2pc otrzymała wyróżnienie ;
10. Olga Kurek z klasy 1a i Zuzanna Maj z klasy 2pA uzyskały wysokie wyniki w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „Alchemik” – opiekun: Edyta Tarczyńska;
11. Weronika Krupa z klasy 2gB - I miejsce i Kacper Traczyk z klasy 2gB – II miejsce w szkolnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu „#leselust Freude am Lesen entdecken” organizowanego przez Instytut Goethego w Krakowie; opiekunki: Karina Szczyrek, Izabela Barcikowska-Poździk;
12. W tym roku największą pulę nagród zgarnęli nasi uczniowie w etapie wojewódzkim i centralnym XXVIII Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” w różnych kategoriach:
W etapie wojewódzkim:
- Zuzanna Chrapek z klasy 2gA - I miejsce za pracę „Zabytki i atrakcje Ziemi Kozienickiej” (pracę przekazano do etapu ogólnopolskiego), a Karolina Ptaszek i Maria Więsyk z klasy 2gB - III miejsce za pracę „Krokami historii” – Zabytki Kozienic,
- Jakub Gumiński z klasy 2gB - I miejsce za pracę „Od zawsze patriota – od dziś mój bohater” (pracę przekazano do etapu ogólnopolskiego), a Kacper Traczyk z klasy 2gB - II miejsce za pracę „Korzenie” czyli historia Antoniego i Tatiany;
- Emilia Czerwińska i Weronika Krupa z klasy 2gB - I miejsce za pracę „Kazimiera Gruszczyńska – Założycielka zakonu Sióstr Franciszkanek od Cierpiących” w kategorii – praca zespołowa, (pracę przekazano do etapu ogólnopolskiego); opiekun: Joanna Kuźmińska;
W etapie centralnym:
- I miejsce zdobył Jakub Gumiński z klasy 2gB
- II miejsce zajęła Zuzanna Chrapek z klasy 2Ga
opiekun: Joanna Kuźmińska;
13. W Ogólnopolskim Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojcowiznę”, w eliminacjach centralnych, za wyżej wymienione prace, I miejsce zdobył Jakub Gumiński z klasy 2gB, II miejsce - Zuzanna Chrapek z klasy 2Ga – opiekun: Joanna Kuźmińska;
14. Mikołaj Dąbrowski z klasy 2pA zajął - 17 miejsce (na 33 uczestników) VI edycji konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego”;
15. Jakub Gumiński zajął II miejsce, a Karolina Ptaszek z klasy 2gB – III miejsce w teście z rozpoznania obiektów krajoznawczych z terenu województwa mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Internetowego Konkursu Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej. W innych kategoriach tego konkursu Jakub Gumiński zajął VI miejsce, Amelia Worobiec zajęła X miejsce; opiekun: Alicja Wieczorek;
16. Anna Tyśkiewicz z klasy 1a - I miejsce w XIII Otwartych Mistrzostwach Sudoku organizowanych przez J. Piwońską i K. Król w naszej szkole dla uczniów wszystkich szkół gminy Kozienice.
17. Michał Molenda, Mikołaj Marchewka i Wiktoria Skrzek z klasy 2pB otrzymali podziękowania za pracę pt. „Żołnierze Hubala w Puszczy Kozienickiej” w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Na Projekt Historyczny „Póki nie jest za późno”.
18. Maria Świerczyńska, Maja Słowińska, Zuzanna Chrapek i Weronika Seroka z klasy 2ga - 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Goethe-Institut Kraków w ramach projektu „DENK” za film „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Praca uczennic została opublikowana na stronie Goethe-Institut, opiekun: Karina Szczyrek;
19. Hanna Bernaciak i Zuzanna Koral z klasy 2pa - wyróżnienie w 66. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, opiekun: Małgorzata Potent-Ambroziewicz;
20. Amelia Worobiec z klasy 2gb i Wiktoria Kosiec z klasy 2ga - I miejsca w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego. Jakub Gumiński - II miejsce, a Kacper Traczyk z klasy 2gb – III miejsce w tym konkursie.
21. Łukasz Wójtowicz z klasy 2Pb oraz Natalia Rutkowska z klasy – udział w międzynarodowym konkursie „Holocaust and Art Writing Contest” orgaznizowanym przez Universytet Champmana w Orange (USA). Prezentacja I LO została pokazana na uroczystej gali na UCH w USA, opiekun: Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek;
22. Udział uczniów I LO w międzynarodowym projekcie „Integracja młodzieży w Unii Europejskiej”, którego zakończenie przewidywane jest na czerwiec 2022 roku, opiekun: Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek;
23. Grupa nieformalna, czyli uczniowie klas 1a, 2pB, 2Gb I LO w Kozienicach oraz nauczycielki Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek i Joanna Piwońska – I miejsce w konkursie na inicjatywy lokalne ogłoszonym przez Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, który był benificjentem programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020” ogłoszonym przez Narodowe Centrum Kultury; konsekwencją była realizacja projektu „Kobieto ! puchu marny ! – czy aby na pewno?” oraz wydanie książki pod tym samym tytułem.
Uczniowie uzdolnieni sportowo, którzy osiągają sukcesy na arenie ogólnopolskiej oraz międzynarodowej to:
• Weronika Tarczyńska – kl.1 a
Trenuje Kickboxing od 7 lat. Jej osiągnięcia w ostatnim czasie to:
- Mistrzostwa Polski w Krynicy Zdrój w formule Pointfighting - 3 miejsce
- Mistrzostwa Polski w Mysiadle w formule Kick-Light - 3 miejsce
- Grand Prix Polski w styczniu 2021r, tutaj startowała w 2 formułach: zdobyła 3 i 2 miejsce oraz Mistrzostwa Polski 05- 06.06.2021r. - 3 miejsce
• Nadia Dąbrowska i Mikołaj Dąbrowski kl. 2 pA - trenują Taekwon-do ( jest to koreańska sztuka walki i samoobrony bez użycia broni, wykorzystująca do walki jedynie nogi oraz ręce.)
Brali udział w wielu zawodach na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym (Czechy, UK), na których zdobywali złote, srebrne i brązowe medale zarówno w układach formalnych, technikach specjalnych jak i walkach. W 2017 roku reprezentowali Polskę w Mistrzostwach Europy w Liverpoolu, gdzie Nadia zdobyła brązowy medal w walkach.
W 2018 roku Nadia i Mikołaj zdali na pierwszy stopień mistrzowski i otrzymali czarne pasy, a od 2020 są posiadaczami drugiego stopnia mistrzowskiego - 2 DANA.
• Roksana Konofał - kl.1 b trenuje od 5 lat taniec nowoczesny. Przez 3 lata tańczyła w Egurrola Dance Studio, a od 2 lat w Mandaryna Dance. W 2018r. z federacją MDS zdobyła I miejsce na Mistrzostwach Świata w Czechach oraz I miejsce z formacją SWAGG na Mistrzostwach Polski w Inowrocławiu.
• Marta Skiba i Natalka Domaszczyńska – kl. 1 a trenują z sukcesami Piłkę nożną
• Drewnik Kacper kl. II gB - siatkówka
• Zuzanna Maj kl. II pA - strzelectwo i jazda konna
• Zawadzka Kinga kl.II pC, Anna Tyśkiewicz kl.I A, Katarzyna Baryłka kl. 2 pB trenują taniec sportowy chearleaderki.
24. W tegorocznej edycji ogólnopolskiej olimpiady projektów społecznych „Zwolnieni z Teorii” nasi uczniowie uplasowali się na 8 miejscu w województwie. Klaudia Grudzińska, Paulina Kobiela, Hanna Bernaciak, Maja Wachnicka, Julia Marszałek, Igor Szewczyk, Natalia Jakubowska, Ewa Mojsiuszko, Weronika Wachnik, Kinga Zawadzka, Oliwia Spytek, Dawid Kalbarczyk, Agata Augustyniak, Jakub Kaczkowski i Klaudia Amerek wystartowali w dwóch projektach: "Nie musisz być sam - Zielone pomoże" oraz "Z Zieloną Drużyną w Akcji - Dla Zdrowia i Satysfakcji". Celem projektów było wsparcie osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych oraz promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia, także przez Szkolną Grupę Medyczną. Koordynowały te działania panie: E. Tarczyńska i R. Kowalska.
W ramach projektu „Zwolnieni z teorii” uczniowie podjęli szereg działań:
- przygotowanie filmu instruktażowego na temat pierwszej pomocy w sytuacji wypadku rowerowego dla potrzeb Fundacji Energia Działanie i akcji Ida czerwcowa- stop rakowi piersi;
- przeprowadzenie licytacji charytatywnej dla Kozienickiego Hospicjum wraz z pozyskiwaniem darczyńców,
- przekazanie paczki oraz stroików świątecznych dla podopiecznych Kozienickiego Hospicjum;
- włączenie się w akcję Hospicjum Kozienickiego „słodka niedziela” w formie przygotowania i przekazania wypieków na zbiórkę dla potrzebujących pomocy;
- zorganizowanie akcji wpłacania datków na rzecz ratowania zdrowia i życia małego Kazika – mieszkańca Kozienic;
- zorganizowanie zbiórki artykułów spożywczo – przemysłowych dla pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Kozienicach (włączenie w akcję uczniów i rodziców oraz nauczycieli naszej szkoły);
- zorganizowanie akcji mikołajkowej dla mieszkańców Placówki Socjalizacyjnej Panda (pozyskanie listów z życzeniami, przeprowadzenie zbiórki, przekazanie ich dzieciom, wsparcie formacji tanecznej „Ogniki” z Ogródka Jordanowskiego);
- stworzenie dla Fundacji Polsat filmiku zachęcającego do obejrzenia specjalnego bloku mikołajkowego, filmik został wyemitowany na portalach fundacji, z informacją na antenie „Wydarzeń” w telewizji Polsat;
- wykonanie przez uczniów filmów pt. „Poradnik pandemiczny” dający wskazówki jak radzić sobie w trudnym czasie izolacji;
- przeprowadzenie szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy w szkole;
- nagranie piosenki o przesłaniu wspierającym dla chorego chłopca Igora z Pionek;
- przeprowadzenie prelekcji na temat znaczenia sportu i zdrowia dla przedszkolaków z PSP nr 4 w Kozienicach;
- pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez naszą Grupę Medyczną podczas akcji „Bezpieczne wakacje” zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Kozienicach;
25. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego, jako placówka, otrzymało:
- wyróżnienie i prawo używania logo „Szkoła Aktywna Turystycznie w Gminie Kozienice”;
- Brązową Tarczę „Najlepsze licea 2021” i prawo do używania logo w ogólnopolskim rankingu liceów ogólnokształcących „Perspektyw”;
- podziękowanie za coroczny udział w edycjach konkursu przyrodniczego „Moje spotkania z Puszczą”;
- I LO otrzymało podziękowania na ręce koordynatorki M. Kuśmierczyk-Balcerek, od Muzeum Historii Żydów Polskich za udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej 78. Rocznicę powstania w getcie warszawskim.
- Biblioteka szkolna otrzymała podziękowanie za udział w akcji „Klimat na czytanie” - NOC BIBLIOTEK.
- Liceum otrzymało podziękowanie za wystąpienie uczniów w roli prelegentów w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, organizowanej przez WSH w Radomiu pt.: „Dobro, które niesie nadzieję, czyli o wolontariacie w czasie pandemii”. Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Szansa”, powadzonego przez: R. Kowalską, A. Brzuskiewicz i ks. T. Pastuszkę, wygłosili referat pt. „Wolontariat - satysfakcja i działanie kluczem do sukcesu”, w którym opisali swoje działania.
26. Inne działania wolontariatu w roku szkolnym 2020/2021:
- kwestowanie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
- zorganizowanie w szkole „aktywnej przerwy” promującej ruch i zabawę poprzez taniec na przerwie, do której przyłączyli się również nauczyciele ;
- zorganizowanie zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt oraz zakup potrzebnych akcesoriów i przekazanie ich Przytulisku Eko Pionki;