Liceum Roku
2012-2013
Liceum Roku
2014-2015
Liceum Roku
2016
Patronat Politechniki
Warszawskiej
Porozumienie z WSH
w Radomiu
Porozumienie z WSR
w Warszawie
Certyfikat
"Mamy Prawa"
  Działalność na rzecz
społeczności lokalnej
  Certyfikat
"Szkoła Nadziei"
  Wiarygodna Szkoła   Szkoła Dialogu   Góra Grosza
   
Certyfikat
IT Szkoła 2013-2014
Certyfikat
IT Szkoła 2015-2016
Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu   Projekt PEACE 2015   Miejsce Wolne od Nienawiści I Liceum Ogólnokształcące w gronie szkół olimpijskich Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie Certyfikat Wyższej Szkoły Handlowej Odznaka Honorowa PCK Zasłużony dla Mazowsza Certyfikat WSH w Radomiu Medal 100-lecia PCK
                           
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach - Kozienice I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach - Kozienice              
100 lat
szkoły
    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy   Wsparcie Kozienickiego Hospicjum Razem
dla Kultury
Olimpiada
Zwolnieni
z Teorii
       
 

Osiągnięcia szkoły

Informacje bieżące

Rocznica wybuchu powstania w getcie - Żółte Żonkile

 Żółte żonkile - dlaczego 19 kwietnia nosimy żonkile?

W poniedziałek 19 kwietnia 2021r. obchodziliśmy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Była to pierwsza akcja zbrojna o dużej skali, podjęta przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego w ramach planu zagłady europejskich Żydów.

Z tej okazji, jak co roku nasza społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach, włączyła się do akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, organizowanej pod patronatem Muzeum Polin w Warszawie. Tego dnia uczniowie i nauczyciele mieli przypięte papierowe żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

W tym roku społeczność naszego liceum wraz z Muzeum Polin zachęcała do przypięcia wirtualnego żonkila i do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z roku 1943 oraz podkreślających rolę, jaką odegrały w nich kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, opatrywały rany, były łączniczkami i walczyły z broną w ręku. Tego dnia licealiści w czasie zdalnych lekcji historii mogli obejrzeć film, specjalnie przygotowany przez Muzeum Polin na tegoroczne obchody „Muranów-Dzielnica Północna”, a także porozmawiać z nauczycielkami o tych smutnych czasach. Miłą niespodzianką była obecność tego dnia w naszym liceum ambasadora Muzeum Polin z Warszawy, pana Krzysztofa Niwińskiego, bo przecież ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ!