Liceum Roku
2012
Liceum Roku
2013
Liceum Roku
2014
Liceum Roku
2015
Liceum Roku
2016
Patronat Politechniki
Warszawskiej
Porozumienie z WSH
w Radomiu
Certyfikat
"Mamy Prawa"
Działalność na rzecz
społeczności lokalnej
Certyfikat
"Szkoła Nadziei"
Wiarygodna Szkoła Szkoła Dialogu Góra Grosza Certyfikat
IT Szkoła 2013
Certyfikat
IT Szkoła 2014
Certyfikat
IT Szkoła 2015
Certyfikat
IT Szkoła 2016
Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu Projekt PEACE 2015 Miejsce Wolne od Nienawiści I Liceum Ogólnokształcące w gronie szkół olimpijskich
 

Klub Młodego Odkrywcy


Cykliczne zajęcia:

Zajęcia z matematyki Klubu Młodego Odkrywcy


Zajęcia z matematyki odbędą się 02.12.2017r. w godzinach:

1.   6 - latki    -   10:00 - 10:45
2.   7 - 8 - latki - 11:00 - 11:45
3.   9 - 10 latki - 12:00 - 12:45

Zajęcia z matematyki o tematyce:

  1. ,,Gry i zabawy logiczne"

 

Serdecznie zapraszamy !!
Kliknij tutaj, aby się zapisać:

Uwaga! Do każdej grupy może zapisać się maksymalnie 15 osób. Z chwilą osiągnięcia tego limitu, formularz dla danej grupy jest automatycznie wyłączany.
W grupie wiekowej 7 - 8 latków nie ma już wolnych miejsc.

14 czerwca 2017r. w naszej szkole odbyły się warsztaty pilotażowe dla uczniów szkół podstawowych naszej gminy z następujących dziedzin:
1. fizyka - badanie własności powierzchni wody, tworzenie kanciastych baniek mydlanych w 3D, pływanie smerfów wbrew prawom grawitacji,
2. chemia - przeprowadzenie doświadczeń: znikająca woda, kolorowa piana, magiczne jajko - zmieniające kolory, wybuchający wulkan, 
3. biologia - świat małych zwierząt gołym okiem i pod mikroskopem,
4. matematyka - trening logicznego myślenia:zrobienie bransoletek z wymyślonym przez dzieci logicznym wzorem, poznanie logicznej krzyżówki sudoku.

Dzieci z PSP Nr 3 przyniosły prezenty - własnoręcznie narysowane portrety dla prowadzących.23 września 2017r. w I LO odbyły się kolejne zajęcia pilotażowe „Klubu Młodego Odkrywcy” dla dzieci z powiatu kozienickiego w wieku 6 – 10 lat. Nauczycielki liceum: Marzanna Chołuj(fizyka), Joanna Piwońska(matematyka), Anna Przerwa-Bieniek(biologia), Edyta Tarczyńska(chemia) wraz z uczniami liceum, przeprowadziły warsztaty, na których starały się pokazać cele i tematykę zajęć cyklicznych.

Będą odbywały się one cyklicznie od 7 października (w soboty co dwa, trzy tygodnie) w zakresie poszczególnych dziedzin. Podczas zajęć matematycznych dzieci trenowały logiczne myślenie przy uzupełnianiu ciągów liczb, figur geometrycznych według zauważonych reguł. Dzieci przy pomocy pieczątek tworzyły „logiczne szlaczki”, poznały sudoku z nutkami i figurami geometrycznymi. Na zajęciach z fizyki badały własności powierzchni wody, tworząc między innymi bańki mydlane w 3D . Szukały odpowiedzi na pytania: dlaczego pieprz ucieka przed mydłem?, co umożliwia pływanie smerfom wbrew prawom grawitacji? Następnie, z niesłabnącym zapałem, odkrywały świat ryb. Na zakończenie pani Edyta Tarczyńska kolorową i wybuchową chemią zaciekawiła dzieci doświadczeniami wypływającej barwnej lawy i wybuchającego wulkanu. Pomysłodawczynie zajęć zapraszają dzieci do udziału w kolejnych zajęciach, na które można się zapisać na stronie szkoły www.lo-kozienice.edu.pl/ - zakładka Inne/Klub Młodego Odkrywcy.7 października 2017r. w I Liceum Ogólnokształcącym rozpoczęły się cykliczne zajęcia dla dzieci „Klubu Młodego Odkrywcy”. W sobotę rano spotkały się dzieci, aby twórczo bawić się matematyką. Najpierw sześciolatki na kocykach układały z kasztanów, orzechów i kinder jajek logiczne ciągi, by potem uzupełniać magiczne kwadraty wykorzystując pieczątki.

Maluchy zakończyły zajęcia obrazkowym sudoku i grą w kółko i krzyżyk na sztalugach. Po krótkiej przerwie prowadząca zajęcia pani Joanna Piwońska wraz ze swoimi uczniami z klasy Ia powitała grupę 7 i 8 latków. Starsze dzieci zaczęły zajęcia od odpowiedzi na pytanie: ,,co to jest matematyka?”. Okazało się, że dla nich matematyka to działania na liczbach. Prowadzący warsztaty przekonywali uczestników, że ta dyscyplina to też umiejętność stawiania hipotez, uzasadniania ich i ćwiczenie logicznego myślenia. Dzieci uzupełniały magiczne kwadraty obrazkowe, sudoku z figurami geometrycznymi oraz mini sudoku. Świetnie się bawiły grając w kółko i krzyżyk oraz odpowiadając na zadawane w międzyczasie pytania np. ,,Każdy z siedmiu braci ma siostrę. Ile dzieci jest w tej rodzinie?” Zajęcia zakończyły zagadki z zapałkami. Ostatnia grupa dzieci 9 i 10 letnich zaczęła zajęcia o godzinie 12. Dzieci najstarsze zmagały się z najtrudniejszymi zagadkami z zapałkami, sudoku oraz tangramami. Dzieci pracowały chętnie i z wielkim zaangażowaniem szukały rozwiązań. Był to twórczo spędzony czas dla uczestników spotkania ale też dla prowadzących, ciekawe doświadczenia w pracy z małymi dziećmi. Za dwa tygodnie zapraszamy na zajęcia z chemii kolorowej i wybuchowej.                                                          Klub Młodego Odkrywcy   

                                                          „Wybuchowo i kolorowo”

 

Za nami kolejne zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy. W sobotę 21 października 2017r. poznawaliśmy tajniki chemii.

Najmłodsi uczestnicy warsztatów( 6 – latki ) zmierzyli się z ciekawymi doświadczeniami m.in. kolorowa tęcza, skacząca kukurydza, malowanie obrazków na mleku, ale najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa sztucznym kolorowym śniegiem, który sami wykonali.

Grupa 7 i 8 - latków mogła poznać jak zmienia się gęstość wody pod wpływem różnych substancji, jak w różnym środowisku odbarwia się roztwór wodny KMnO4, ile pasty potrzebuje słoń do umycia zębów i jak powstają węże Faraona.

Jako ostatnia z doświadczeniami chemicznymi zmierzyła się grupa 9 i 10-latków. Wspólnie z licealistami „wywoływali” duchy z butelce, badali magiczny atrament, tworzyli ogród chemiczny i obserwowali jak z roztworu wodnego wodorotlenku sodu i wodorowęglanu sodu wydzielają się gazy - wodór i dwutlenek węgla.

Dzieci z bardzo dużym zaangażowaniem wykonywały wszystkie doświadczenia, uczyły się, a przy tym też fajnie bawiły.

Na koniec zajęć w każdej grupie wiekowej została rozwiązana krzyżówka, a pytania do niej ułożone zostały pod kątem przeprowadzonych doświadczeń. Hasło „Lubię chemię” zakończyło ten miły i pełen wrażeń dzień.

Warsztaty chemiczne umożliwiły dzieciom poznanie podstawowego sprzętu laboratoryjnego, odczynników, rozbudziły ciekawość zjawiskami przyrodniczymi poprzez przeprowadzanie doświadczeń chemicznych i wzbogaciły słownik dziecięcy o nowe pojęcia.

Już za 2 tygodnie 4 listopada odbędzie się spotkanie z ciekawą i zaskakującą fizyką.

Zapraszamy serdecznie.4 listopada 2017r. spotkaliśmy się na kolejnych zajęciach warsztatowych w ramach Klubu Młodego Odkrywcy, tym razem w pracowni fizycznej naszego liceum. Każda z trzech grup wiekowych poznawała tajniki równowagi różnych ciał, w tym własnego. Zajęcia miały określony cel, którym było znajdowanie środka ciężkości przedmiotów z naszego otoczenia, tj. ołówków, długopisów, tekturowych kartoników, sztućców, a także szczotki. Te działania „młodych odkrywców” ujawniły ich ogromne pokłady cierpliwości. Na pytanie, czy coś wspólnego łączy naukowca i dziecko większość odpowiadała, że to ciekawość i pasja.

Poznanie pojęcia środka masy pozwoliło uczestnikom na prawidłowe przewidywanie paradoksalnych zachowań, takich przedmiotów jak: balansujące na dziobach ptaki ,dinozaury, huśtające się zapalone świeczki, powracające puszki, samoczynnie toczące się w górę podwójne stożki. Podczas zajęć dzieci zaskakiwały, zarówno prowadzącą jak i licealistów, oryginalnością swoich spostrzeżeń i przewidywań zjawisk fizycznych . Podejmowanie samodzielnych prób potwierdzenia naukowej intuicji stanowiło, mamy nadzieję, dobrą zabawę dla badawczego umysłu dzieci. Na koniec każde dziecko otrzymało od licealistów w dowód dobrej wspólnej naukowej przygody, „ruchomą fasolkę”, której zachowanie sprawiało im autentyczną radość.W sobotę 18 listopada 2017r. do naszej szkoły, po raz kolejny, przybyły dzieci, by wspólnie z licealistami (poprzez zabawę)  zgłębiać wiedzę o poważnych zagadnieniach biologicznych. Dzieci regularnie uczestniczące w spotkaniach Klubu, odwiedzają naszą szkołę z chęcią i zapałem do poznawania świata przyrody i zdobywania nowych umiejętności. Tematem spotkania była komórkowa budowa organizmów, a jej celem było zaprzyjaźnienie się z mikroskopem biologicznym - podstawowym narzędziem pracy badacza. Mali odkrywcy dokonywali bardzo szczegółowych obserwacji zwierząt bezkręgowych i kręgowych okiem, lupą, pod binokularem, by w końcu poznać pospolity organizm jednokomórkowy żyjący w wodzie, czyli pantofelka. Obserwacje mikroskopowe tego orzęska sprawiły dużo radości i zadziwienia nad jego biologią. Młodzi odkrywcy ćwiczyli samodzielne obserwacje mikroskopowe, wykonywali świeże preparaty i przyglądali się komórkom biologicznym widocznym okiem mikroskopu. Dzieci dokumentowały swoje obserwacje, wykonując rysunki na kartach pracy. Powstawały bardzo szczegółowe obrazy oglądanych preparatów mikroskopowych. Dziękujemy Małym Odkrywcom za wspólną naukę i zabawę. Zapraszamy na kolejne spotkania z tego cyklu.