Warsztaty Holografii

W dniach 03.12.12 oraz 10.12.2012, podobnie jak rok temu, sześcioosobowa grupa uczniów
 naszej szkoły pod opieką p. Marzanny Chołuj brała udział w Warsztatach Holografii  na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.  Te elitarne zajęcia prowadzone były przez doktorantów Laboratorium Informatyki Optycznej pod patronatem dr hab. Macieja Sypka.

Pierwszego dnia uczniowie wykonywali hologram tzw. cienki Fresnela, który można odtwarzać tylko w świetle koherentnym. W trakcie pracy w laboratorium byli podzieleni na dwuosobowe zespoły. Z każdym zespołem współpracował jeden doktorant, który nadzorował pracę i w razie potrzeby udzielał wskazówek.

W kolejnym dniu uczestnicy poznali i zastosowali metodę zapisu hologramu objętościowego nazywanego również grubym. Najciekawszym i najefektywniejszym sposobem wykonania tego typu hologramu było zapisanie go z wykorzystaniem hologramu Fresnela, szczególną zaś jego cechą  jest fakt, że można go odtworzyć w świetle białym. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat Szkoły Holografii.

W trakcie zajęć uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda profesjonalna ciemnia laboratorium optycznego oraz poszerzyć swoją wiedzę z optyki i holografii. Samodzielnie wykonane  hologramy stanowią pamiątkę przygody z holografią oraz posłużą jako pomoc naukowa w szkolnej pracowni. Warsztaty były niezwykłą okazją do spotkania z ciekawymi ludźmi, pasjonatami fizyki oraz zebrania informacji o specyfice studiów technicznych.