Europejski Uniwersytet Latający w liceum

W czwartek 17 maja 2018r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach gościł  „Europejski Uniwersytet Latający”. Celem spotkania było zainteresowanie uczniów i uczennic tematyką unijną oraz zwiększenie wiedzy młodzieży na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Podczas zajęć prowadzonych przez eksperta Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce  pana dr Spasimira Domarodzkiego i animatora Centrum Edukacji Obywatelskiej pana Mateusza Koniecznego,  rozmawiano o przyszłości Unii Europejskiej, jej problemach, tożsamości i dziedzictwie europejskim. Doskonały kontakt prowadzących z licealistami sprawił, że uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, m.in. omawiając  przygotowaną prezentację multimedialną, jak w naszej gminie zostały  wykorzystane  środki unijne na przełomie kilku ostatnich lat, czy prezentując wizję Unii Europejskiej w 2025 roku. Europejska lekcja zakończyła się podsumowaniem, że Unia Europejska dotyczy  bezpośrednio wielu obszarów naszego codziennego życia.