Klub Młodego Odkrywcy 13 stycznia

W sobotę 13 stycznia  2018r., po raz drugi, uczniowie liceum  spotkali się z uczestnikami warsztatów Klubu Młodego Odkrywcy w pracowni fizycznej, by tym razem przekonać się czy otaczające nas powietrze może być ciekawym tematem doświadczeń i dyskusji.  Na wstępie dzieci samodzielnie poszukiwały dowodów i doświadczały tego, że powietrze wypełnia każde otwarte naczynie a przekazana mu energia rozgrzanych rąk stanowi o mocy z jaką jest w stanie to zasygnalizować.
Temperaturę „uczuć” mali eksperci próbowali  mierzyć specjalnym termometrem, który zamieniał dostarczoną mu energie na efektowny pokaz fontanny. Następnie wspomagani radą i opieką starszych kolegów, z odkrywczą pasją mierzyli się z odpowiedzią na pytanie, czy powietrze coś waży i dokonali pomiaru jego ciężaru.  Z entuzjazmem obserwowali zmiany rozmiarów bezy i słodkich pianek pod kloszem pompy próżniowej ,po czym sami z użyciem naczyń próżniowych mieli okazję przekonać się o własnościach rozrzedzonego powietrza. Z ciekawością doświadczali ruchów konwekcyjnych podgrzanych gazów bawiąc się przygotowanymi  dla nich przez młodzież kolorowymi wężami. W drugiej części spotkania dzieci doświadczały jak w strumieniu szybkiego powietrza poruszają się różne przedmioty a szczególne wrażenie wywarł kołowy ruch układu balonów. Na koniec wszyscy wzięli udział w konkurencji parzenia „balonowej” herbaty, która wymagała nie tylko znajomości prawa Bernoulliego ale również sprawnego sterowania balonikiem. Mamy nadzieję ,że dzieci wrócą do nas wkrótce równie ciekawe i chętne do poznawania innych zjawisk fizycznych.