Debata - Prawa człowieka i mowa nienawiści

Prawa człowieka i mowa nienawiści są ze sobą ściśle związane, dlatego w przededniu Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbyła się 5 grudnia 2017 r. debata pod hasłem „Stop mowie nienawiści”, w której uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach.

Celem debaty było: zrozumienie różnych form mowy nienawiści, omówienie powodów dla których ograniczenie wolności wyrażania swojego zdania może być konieczne aby ochronić prawa człowieka, zwłaszcza w przypadku mowy nienawiści i przedstawienie w jaki sposób ofiary mowy nienawiści często są pozbawiane wielu praw człowieka. Szczególnymi gośćmi tworzącymi zespół ekspertów byli: dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Radomiu pan Krzysztof Szewczyk, prorektor do spraw studenckich dr Andrzej Gołębiowski i dr Paweł Nowak.

W czasie debaty mówiono, że najgorsze formy nienawiści są przejawem dyskryminacji i uprzedzeń, a najczęściej z mową nienawiści stykamy się w sieci, gdzie jest wzmocniona przez dwa mity o anonimowości i bezkarności. Kiedy nikt nie sprzeciwia się mowie nienawiści, prowadzi ona do dalszych naruszeń praw człowieka.  Podsumowując debatę zespół ekspertów zwrócił uwagę, że edukacja młodzieży w zakresie praw człowieka dostarcza narzędzia do walki z mową nienawiści w świecie realnym i w sieci, ponieważ uwrażliwia młodych na ten problem, pomagając  rozwijać empatię oraz szacunek dla innych.

Debata z pewnością pomogła zebranym uświadomić sobie wartości różnorodności i demokratycznej dyskusji w przygotowaniu nas do reagowania na konkretne przejawy nietolerancji i mowy nienawiści.