Klub Młodego Odkrywcy „Wybuchowo i kolorowo”

Klub Młodego Odkrywcy

„Wybuchowo i kolorowo”

Za nami kolejne zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy. W sobotę 21 października 2017r. poznawaliśmy tajniki chemii.

Najmłodsi uczestnicy warsztatów( 6 – latki ) zmierzyli się z ciekawymi doświadczeniami m.in. kolorowa tęcza, skacząca kukurydza, malowanie obrazków na mleku, ale najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa sztucznym kolorowym śniegiem, który sami wykonali.

Grupa 7 i 8 - latków mogła poznać jak zmienia się gęstość wody pod wpływem różnych substancji, jak w różnym środowisku odbarwia się roztwór wodny KMnO4, ile pasty potrzebuje słoń do umycia zębów i jak powstają węże Faraona.

Jako ostatnia z doświadczeniami chemicznymi zmierzyła się grupa 9 i 10-latków. Wspólnie z licealistami „wywoływali” duchy z butelce, badali magiczny atrament, tworzyli ogród chemiczny i obserwowali jak z roztworu wodnego wodorotlenku sodu i wodorowęglanu sodu wydzielają się gazy - wodór i dwutlenek węgla.

Dzieci z bardzo dużym zaangażowaniem wykonywały wszystkie doświadczenia, uczyły się, a przy tym też fajnie bawiły.

Na koniec zajęć w każdej grupie wiekowej została rozwiązana krzyżówka, a pytania do niej ułożone zostały pod kątem przeprowadzonych doświadczeń. Hasło „Lubię chemię” zakończyło ten miły i pełen wrażeń dzień.

Warsztaty chemiczne umożliwiły dzieciom poznanie podstawowego sprzętu laboratoryjnego, odczynników, rozbudziły ciekawość zjawiskami przyrodniczymi poprzez przeprowadzanie doświadczeń chemicznych i wzbogaciły słownik dziecięcy o nowe pojęcia.

Już za 2 tygodnie 4 listopada odbędzie się spotkanie z ciekawą i zaskakującą fizyką.

Zapraszamy serdecznie.