Łódzkie inspiracje, czyli medialni śladami historii

W dniach od 5 do 7.10.2017r. miała miejsce wycieczka do Łodzi, w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły zainteresowani sztuką filmową i twórczą aktywnością. W czwartek już od godziny 6:30  uczniowie klas 1-3 pod opieką p. Beaty Smykiewicz-Różyckiej byli w drodze busem do Warszawy, skąd przesiedli się do pociągu Intercity.

Po przyjeździe do Łodzi Fabrycznej, filmową podróż rozpoczęli od bardzo ciekawego wykładu w Muzeum Kinematografii prowadzonego przez Agnieszkę Wranicz, absolwentkę Łódzkiej Szkoły Filmowej, montażystkę. Zwieńczeniem wykładu było zwiedzanie muzeum. Następnie udali się oni do  "Green Hostelu" położonego niemalże w centrum miasta, gdzie byli zakwaterowani. Sąsiadował on z główną ulicą Łodzi, ulicą Piotrkowską.

Tego dnia odbyło się także spotkanie z Bartkiem Sakiem, absolwentem naszej szkoły, który ukończył PWSTiF w Łodzi, potocznie nazywaną "Filmówką" i z niemałymi sukcesami realizuje się w zawodzie. Brał udział w kilku produkcjach, z których jedna zdobył  nagrodę na festiwalu filmowym w Cannes w 2017r. ("Ela"); grał także u boku takich aktorów jak Maciej Stuhr, Agata Kulesza czy Marian Dziędziel. Zobaczymy go również w zbliżającym się 2 sezonie serialu "Belfer".

Drugiego dnia uczniowie odkrywali piękne zakątki Łodzi, jej architekturę, zabytki, pomniki etc. A wszystko za sprawą gry miejskiej. Pogrupowani "miejscy odkrywcy" wylosowali zadania, które wcale nie były takie łatwe:

"Niezwykła to galeria bo kontrowersyjna. Ewa Rubenstein przez 6 lat z jej powodu w Łodzi się nie pojawiła. Znajdź ją jednak i przy każdym z pomników opowiedz coś o postaciach, młody przewodniku. Możesz się dosiąść, coś szepnąć, przytulić, o autorach galerii coś wspomnieć. Pamiętaj by się nie rozczulić, a wszystko uwiecznić na filmie."

Po udanej zabawie, tropiciele łódzkich tajemnic udali się na obiad do jednej z lokalnych restauracji. Wieczorem, razem z Bartkiem Sakiem oraz opiekunką, uczestnicy filmowej gry miejskiej prezentowali nakręcony i zmontowany przez siebie materiał filmowy, dokumentując tym samym realizację powierzonych zadań, po czym udali się do "Spółdzielni"- jedngo z bardziej znanych lokali w Łodzi. Do wspólnej kolacji dołączył współtwórca kanału na Youtubie- "jeleniejaja"-Michał Floriańczyk, kolega Bartka, również absolwent PWSTiF.

Ostatniego dnia pobytu, tuż przed wyjazdem, miał miejsce pożegnalny obiad i wspólny spacer ulicą Piotrkowską.

To była niezapomniana wycieczka!