Ratujemy i uczymy ratować

W pierwszym kwartale tego roku nasza Szkolna Drużyna Medyczna przeprowadziła cykl prelekcji i pokazów z pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów z :
1.Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Kozienicach
2.Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisko
3. Publicznego Gimnazjum im. Armii Krajowej w Sieciechowie
4. Publicznej Szkoły Podstawowej w Sieciechowie
5. Publicznej Szkoły Podstawowej w Augustowie

Wykłady i szkolenia praktyczne obejmowały :
zabezpieczenie miejsca wypadku,
prawidłowe wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
postępowanie podczas krwotoku wewnętrznego, zwichnięcia, złamania, omdlenia, padaczki,
udaru, zawału, zadławienia, poparzenia termicznego i chemicznego, ukąszenia, porażenia prądem,
stosowanie pozycji bocznej ustalonej ( bezpiecznej ) i przeciwwstrząsowej.

Szkolną Grupę Medyczną tworzą uczniowie naszej szkoły, którzy chętnie dzielą się nabytą wiedzą podczas wspólnych treningów i uczestnictwie w szkoleniach z pierwszej pomocy przedmedycznej organizowanych przez Zarząd PCK, Ratownictwo Medyczne i Państwową Straż Pożarną( Certyfikaty Ukończenia Kursu Pierwszej Pomocy ).
Mimo, iż grozi nam odpowiedzialność karna za nie udzielnie pomocy (art. 162 kk i 93 kw), to ratowanie czyjegoś życia nie przychodzi nam zbyt łatwo. Często pojawia się niepewność, że nie potrafimy, że zrobimy krzywdę poszkodowanemu, że zagrozimy sobie. W takich chwilach ważne jest zrobienie czegokolwiek, drobne czynności mogą uratować życie. Pamiętaj o tym i przełam barierę strachu. Pomagaj, naprawdę warto.
Cieszymy się, że dzięki nam większa grupa osób nabyła niezbędną wiedzę do udzielania pierwszej pomocy.
Skład Grupy Medycznej:
Karolina Kurek
Kamil Wojdyr
Aleksandra Kania
Karolina Musiał
Zuzanna Wolszczak
Olga Łukasiewicz
Dominika Pyrka
Marcin Tasak
Patrycja Zapora
Julia Urbaniak
Michelle Ingalis
Paulina Kowalczyk
Zuzanna Radziejewska
Wiola Płaza
Dawid Dudek
Adam Różański
Opiekunem Grupy Medycznej jest p. Edyta Stajniak
Dyrekcji i nauczycielom z wyżej wymienionych szkół serdecznie dziękujemy na miłe przyjęcie i życzliwość, a uczniom za zaangażowanie i fajną współpracę podczas szkolenia.