Maraton Pisania Listów 2016 zakończony

Już po raz drugi wraz z międzynarodową organizacją Amnesty International w dniu 9 grudnia 2016r. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego przystąpiło do akcji Maraton Pisania Listów. Idea narodziła się w Polsce, w warszawskiej grupie lokalnej. Pierwszy Maraton został zorganizowany w 2001r. i wpisał się na stałe w kalendarz działań prowadzonych przez Amnesty. Dzięki Maratonowi dochodzi do rozpowszechnienia wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Warto tu dodać, że 10 grudnia będziemy obchodzić 68 rocznice uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Najważniejszym celem Maratonu jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Listy pisane w Polsce i na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób, biorących udział w Maratonie, otrzymuje odpowiedzi na swoje listy, a Ci którzy dzięki tym listom zostali uwolnieni przyznają, że dodały im otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach.

Rozpoczynając finisz tegorocznego Maratonu głos zabrała pani dyrektor Ewa Malec, która powitała wszystkich obecnych, między innymi Prezes Stowarzyszenia „Renka” p. Renatę Wołos oraz Przewodniczącą Związku Nauczycielstwa Polskiego panią Dorotę Kurzawę. Następnie uczniowie zaprezentowali bohaterów Maratonu Pisania Listów w roku 2016. Wśród nich znalazła się: Annie Alfred, która urodziła się z albinizmem. W Malawi żyje około 7 000 – 10 000 osób podobnych do niej. Wszystkim grozi niebezpieczeństwo, a nawet śmierć, z rąk osób, które myślą, że dzięki częściom ich ciała staną się bogaci, Ilham Tohti aktywista z Chin, skazany na dożywocie za pokojowe kwestionowanie polityki chińskiego rządu w stosunku do mniejszości etnicznych, czy Johan Teterissa nauczyciel torturowany i uwięziony za pokazanie tęczowej flagi, symbolu niepodległości prowincji Mluki we wschodniej Indonezji.

Po zakończeniu uroczystego apelu goście, nauczyciele i uczniowie zostali zaproszeni do pisania listów. Opiekunowie akcji panie: Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek, Joanna Kuźmińska i Mariola Worobiec uczą właściwego spojrzenia na krzywdę i biedę drugiego człowieka. Mówią, żeby nigdy nie patrzeć na nikogo z góry, chyba że mamy zamiar pomóc mu wstać. Efektem akcji było napisanie ponad 800 listów. Licealistom w Maratonie Pisania Listów, pomagała pani Magdalena Bożedajek oraz uczniowie z PG nr 1 w Kozienicach i PG w Świerżach Górnych.

Spotkanie uświadomiło wszystkim, że wspaniałą sprawą jest pomagać drugiemu człowiekowi.