Czym jest cyberprzemoc?

Na to pytanie uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego mogli otrzymać odpowiedź w czasie spotkania w dniu 13 kwietnia 2016r. z dr Marcinem Bednarczykiem, wykładowcą w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu i biegłym sądowym z listy Sądu Okręgowego w Radomiu. Na co dzień zajmującego się profilaktyką społeczną związaną z przemocą, w tym przemocą seksualną w internecie.

Zjawisko cyberprzemocy definiuje się jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, głównie internetu oraz telefonów komórkowych. W cyberprzemocy sprawca czuje się anonimowy i ma wiele możliwości i form krzywdzenia swojej ofiary, jak: nękanie (np. bombardowanie niechcianymi mailami), straszenie (np. przesyłanie SMS-ów lub maili z pogróżkami), rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących zdjęć, filmów (często bardzo intymnych), czy wysyłanie obraźliwych informacji na forum. Należy pamiętać, że cyberprzemoc to nie tylko ofiary, ale również sprawcy, którymi bardzo często są właśnie młodzi internauci. Charakterystyczną cechą tego zjawiska – jak mówi dr Bednarczyk - jest jego ciągłość trwania. Nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera, przenosi się na szkolne życie, co pogłębia i tak już bardzo trudną sytuację młodego człowieka. Ważne jest więc informowanie uczniów o zagrożeniach, jakie mogą na nich czyhać ze strony nowoczesnych technologii informacyjnych, by nie stali się sprawcami lub ofiarami cyberprzemocy. Zajęcia w ramach godziny wychowawczej zostały zorganizowane przez nauczycielki: panią Małgorzatę Kuśmierczyk - Balcerek i Joannę Kuźmińską.