Razem mamy siłę: Stop dyskryminacji!

We wrześniu 2015r. uczniowie kl. II „c” I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach pod opieką pani Małgorzaty Kuśmierczyk-Balcerek przyłączyli się do programu Amnesty International pt. „Razem mamy siłę: Stop dyskryminacji!‘’. Pierwszym krokiem w realizacji programu było zaplanowanie i przygotowanie przez młodzież działań w swoim najbliższym otoczeniu. Uczniowie między innymi opracowali zajęcia warsztatowe dla młodszych kolegów z klas gimnazjalnych Powiatu Kozienickiego, które odbyły się 12 stycznia 2016r.

W Centrum Kulturalno – Artystycznym w Kozienicach. Grupa drugoklasistów przybliżyła zebranym prawa człowieka. Kluczowym pojęciem, od którego zaczyna się większość współczesnych katalogów praw człowieka jest równość. Rozumie się je dwojako: równość przed prawem i równość w zaspokajaniu potrzeb. W celu wytłumaczenia zjawiska przeprowadzono ćwiczenie, z którego wynika, że równość to nie identyczność.

W następnym module uczniowie mogli zapoznać się ze zjawiskiem dyskryminacji i jego definicją. Kolejne ćwiczenie pt. „Najlepszy” ilustrowało kiedy i w jakich sytuacjach może dojść do dyskryminacji i pozwoliło wyobrazić sobie, że „najlepszy wśród ludzi” nie istnieje. Na koniec spotkania licealiści przedstawili przykłady dyskryminacji wraz z komentarzem.

Projekt miał na celu kształtowanie świadomości i mobilizację do podejmowania działań zwalczających dyskryminację w społeczności lokalnej i internetowej. Oprócz zwrócenia uwagi na problem dyskryminacji ze względu na status społeczny, wygląd i wiek propagowano również postawy szacunku, empatii oraz tolerancji. Zajęcia przygotowane przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach umożliwiły gimnazjalistom uczestniczenie w wyjątkowej lekcji wiedzy o społeczeństwie.