Maraton Pisania Listów

W dniach 12-13 grudnia 2015 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach odbyła się 1. edycja Maratonu Pisania Listów. Jest to akcja zapoczątkowana w Polsce przez grupę Amnesty International i odbywa się od 2001 r. w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka , który przypada na 10 grudnia. Zaproszonymi gośćmi byli m.in. Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego- Pani Dorota Kurzawa;  Dyrektor Wydziału Edukacji w Kozienicach- Pan Robert Boryczka;  Prezes Stowarzyszenia „Renka”- Pani Renata Wołos; przedstawicielka szkoły w Policznie - Barbara Mordzińska; przedstawiciele Publicznego Gimnazjum nr 1  w Kozienicach - Pani Iwona Bitner, Pani Irena Adamczyk, Pani Bożena Jagiełło.

Na początku spotkania zabrała głos  Pani Dyrektor Ewa Malec, powitała wszystkich obecnych i przybliżyła zebranym wiedzę na temat Amnesty International. Następnie Pani Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek przedstawiła  problem osób  niesłusznie skazanych i więzionych w różnych krajach. Głos zabrali również uczniowie. Zaprezentowali  wcześniej przygotowany, wraz z Panią Małgorzatą Kuśmierczyk- Balcerek, Panią Joanną Kuźmińską oraz Panią Mariolą Worobiec  występ, w którym przybliżyli  ideę Maratonu oraz pokrótce przedstawili  losy tegorocznych bohaterów, dyskryminowanych ze względu na kolor skóry, płeć, pochodzenie społeczne, wyznanie.
Byli to: Rania Alabassi z szóstką dzieci z Syrii, Saman Naseem z Iranu, Dziewczęta z Burina Faso, „Zunar” z Malezji, Waleed Abu al-Khair z Arabii Saudyjskiej, Yecenia Armenta Graciani z Meksyku, Costas z Grecji, Albert Woodfox z USA, Teodora del Carmen Vasquez z San Salwadoru oraz Muhammad Bekzhanow z Uzbekistanu.

W akcji pisania listów wziął również udział absolwent naszej szkoły- Mateusz Bienias, który jest członkiem grupy Amnesty International.
Dzięki jego pomocy otrzymaliśmy oryginalny papier z logo AI, na którym pisaliśmy nasze listy. Dzięki wysiłkowi Pani Dyrektor i nauczycieli naszej szkoły  uczniowie poczuli  się wyróżnieni, że mogli  uczestniczyć w takim przedsięwzięciu. Nasi opiekunowie uczą właściwego spojrzenia na krzywdę i biedę drugiego człowieka. Powtarzają nam, żeby nigdy nie patrzeć na nikogo z góry, chyba że mamy zamiar pomóc mu wstać.

Efektem  akcji było napisanie 567 listów. Pokazuje to, że mieszkańcy Kozienic i okolic potrafią zjednoczyć się w cichej walce o dobro i wolność drugiego człowieka.

Spotkanie uświadomiło wszystkim, że wspaniałą  rzeczą jest móc pomagać drugiemu człowiekowi.