Liceum Roku
2012-2013
Liceum Roku
2014-2015
Liceum Roku
2016
Patronat Politechniki
Warszawskiej
Porozumienie z WSH
w Radomiu
Porozumienie z WSR
w Warszawie
Certyfikat
"Mamy Prawa"
  Działalność na rzecz
społeczności lokalnej
  Certyfikat
"Szkoła Nadziei"
  Wiarygodna Szkoła   Szkoła Dialogu   Góra Grosza




   
Certyfikat
IT Szkoła 2013-2014
Certyfikat
IT Szkoła 2015-2016
Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu   Projekt PEACE 2015   Miejsce Wolne od Nienawiści I Liceum Ogólnokształcące w gronie szkół olimpijskich Mazowiecka Szkoła Aktywna Turystycznie Certyfikat Wyższej Szkoły Handlowej Odznaka Honorowa PCK Zasłużony dla Mazowsza Certyfikat WSH w Radomiu Medal 100-lecia PCK
                           
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach - Kozienice I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach - Kozienice            
100 lat
szkoły
 Plebiscyt Orły Edukacji   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy   Wsparcie Kozienickiego Hospicjum Razem
dla Kultury
Olimpiada
Zwolnieni
z Teorii
 Edukreator na Mazowszu      
 

.

Stop dyskryminacji!

Dyskryminacja  jest naruszeniem  praw człowieka.  Prowadzi  do  przemocy, wykluczenia i ubóstwa. Dlatego też  I  Liceum  Ogólnokształcące  im.  Stefana  Czarnieckiego  w  Kozienicach przystąpiło do projektu Amnesty International „ Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI!”.

   W ramach projektu uczniowie liceum z klasy I „b” i II „c” przeprowadzili pod opieką pani Małgorzaty Kuśmierczyk- Balcerek apel – warsztaty, które poruszały kwestię łamania praw człowieka we współczesnym świecie. Kluczowym pojęciem, od którego zaczyna się większość współczesnych katalogów praw człowieka jest równość. Równość to nie identyczność, a równość w zaspokajaniu potrzeb – równy ma być efekt. Na potwierdzenie tej tezy uczniowie zaprezentowali ćwiczenie pt.

   „ Jaś i Krzyś” , którego celem było udowodnienie, na czym polega równość w zaspokajaniu potrzeb. Następnie uczniowie omówili sytuacje, w których może dojść do dyskryminacji. Najczęściej możemy być dyskryminowani z powodu: płci, wieku, pochodzenia etnicznego, języka, wykształcenia, pochodzenia społecznego, religii, poglądów politycznych, sprawności czy orientacji seksualnej.

  Na zakończenie spotkania młodzież podjęła się charakterystyki i opisu „najlepszego wśród ludzi”. Oczywiście wniosek  mógł być tylko jeden - „najlepszy wśród ludzi” nie istnieje.

   Zatem warto często i głośno mówić o dyskryminacji. Może czasami powinniśmy pozwolić sobie na refleksję i powiedzieć: nie wiem, nie znam się, nie moja sprawa. Dać szansę innym  cieszyć się ze swojego życia.

   Uczniowie zaprosili także całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w Maratonie Pisania Listów.