Sprawozdanie z obrad XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

W dniu 31 maja 2015 uczennice klasy II a I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach Adrianna Glegoła i Izabela Potent wyjechały do Warszawy aby wziąć udział w obradach XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tegoroczny temat zadania brzmiał „ Miejsca młodych-jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”. Z województwa mazowieckiego wyjechała grupa około 60 młodzieżowych posłanek i posłów. Wyjazd do stolicy był nagrodą za wzorowe wykonanie zadań konkursowych i zajęcie wysokiego miejsca w rankingu. Z województwa mazowieckiego udało się to tylko 28 zespołom.

W sobotę dla wszystkich uczestników zostały zaplanowane zajęcia. Nasi uczniowie wybrali warsztaty pt. „Jak poznawać swoje otoczenie, jak używać kreatywnych metod diagnozowania”, oraz „Rozwijanie zdolności liderskich w działalności społecznej”. Podczas zajęć Ada zastanawiała się nad podziałem ról w grupach oraz funkcją lidera w grupie natomiast Iza uczyła się jak dobrze poznać swoje otoczenie oraz jak używać kreatywnych metod diagnozowania. Wieczorem młodzież udała się na zwiedzanie Warszawy.

W niedzielę, 1 czerwca specjalnie oznakowanymi autobusami posłanki i posłowie udali się do Sejmu na obrady. Wszystkich uczestników powitała Premier Sejmu Ewa Kopacz. Obecni byli również wicemarszałkowie, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz przedstawiciele Kancelarii Sejmu i CEO.

Obrady dotyczyły projektu dotyczącego szeroko  pojętej aktywności młodzieży w życiu społecznym. Po wystąpieniach  i zgłaszaniu licznych poprawek odbyło się głosowanie nad ustawą. Młodzież poparła projekt i ustawa została przyjęta większością głosów.

Ostatnim elementem pobytu w sejmie było wystąpienie minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, która odpowiadała na liczne pytania młodzieżowych posłanek i posłów.

Po tak pracowitym dniu młodzież udała się na obiad w tzw. „starym” Domu Poselskim a następnie do autokarów w drogę powrotną do domu.

Wyjazd był ciekawym wydarzeniem. Ada i Iza poznały rówieśników z innych miejscowości.

Prawdziwe obrady sejmu i możliwość aktywnego uczestnictwa na zawsze pozostaną w ich pamięci.

Opiekunką uczniów w trakcie rekrutacji i organizacji konkursu była p. Beata Smykiewicz-Różycka.