Sukces licealistów w XXIII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

Działająca w naszej szkole Grupa Medyczna po raz kolejny miała okazję, by zaprezentować nabyte podczas licznych treningów zdolności. Uczniowie wzięli udział w  XXIII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy, które odbyły się 28 kwietnia 2015 r. na kozienickim stadionie. Nasza szkoła wystawiła trzy 5-osobowe drużyny, które musiały zmierzyć się z przygotowanymi wcześniej zadaniami. W skład pierwszej drużyny wchodzili: Wioleta Domaszczyńska, Agata Janeczek, Przemysław Luśtyk, Marcin Śmietanka oraz Artur Bębeńca, który przewodził grupie. Do kolejnej drużyny, na czele z Karoliną Kurek, należeli: Aleksandra Kania, Kinga Krawczyk, Monika Sochaj i Kamil Wojdyr. Trzecią grupę stanowiły: Aleksandra Bernaś, Paulina Kęska, Emilia Świerczyńska, Magda Augustyniak oraz Iza Ordyńska pełniąca funkcje kapitana. Opiekunem grup była pani Edyta Tarczyńska, która wraz z pierwszą drużyną zajęła się przygotowaniem młodszych uczniów.

Tegoroczne zawody polegały na odbyciu czterech stacji, na których działania drużyn były punktowane przez sędziów. Pierwsza stacja obejmowała test z zakresu wiedzy o pierwszej pomocy i Czerwonym Krzyżu, na kolejnej uczestnicy musieli przystąpić do RKO, podczas gdy obok osoby nieprzytomnej znajdował się poszkodowany z raną głowy i otarciami, nad którym również należało roztoczyć opiekę. Następna stacja ukazywała działania drużyn w razie upadku poszkodowanego z wysokości z przewidzianym złamaniem kręgosłupa oraz silnym krwotokiem ręki. Na ostatniej stacji drużyny zetknęły się z oparzeniem chemicznym oraz złamaniem otwartym ręki. Wymienione przypadki wymagały od uczestników wykazania się dużą wiedzą, sprawnością manualną oraz przede wszystkim – opanowaniem i równowagą, ponieważ na poszczególnym stacjach oprócz osób rannych znaleźli się również dodatkowi poszkodowani, których zadaniem było pozorowanie ataków paniki i złości, co miało utrudnić pracę zespołom.

W kategorii ponadgimnazjalnej bezkonkurencyjna okazała się drużyna nr 1 z naszego liceum, która uplasowała się  na pierwszym miejscu i to właśnie ona będzie reprezentowała gminę Kozienice w mistrzostwach okręgowych, które odbędą się 9 maja w Warszawie. Następne miejsca na podium zajęły kolejno 2. i 3. drużyna z liceum, które również osiągnęły wysokie wyniki. Poziom zawodów był bardzo wysoki, więc takie osiągnięcia licealistów stanowią prawdziwy powód do dumy. Teraz pozostaje jedynie oczekiwać na następny etap zawodów i życzyć naszym mistrzom, aby sięgnęli po złoto i puchar prezydenta Polski!