Konkurs neurobiologiczny

W dniu  11 kwietnia odbył się w Krakowie ogólnopolski etap konkursu neurobiologicznego „Brain Bee”. Naszą szkołę reprezentowała Małgorzata Witek, uczennica klasy III b (przygotowywana przez p. dr Annę Przerwę – Bieniek), która wcześniej wygrała eliminacje szkolne. Konkurs został zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika oraz Koło Naukowe Neuronus przy Instytucie Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematyka konkursu dotyczyła neurobiologii, czyli nauki o układach nerwowych organizmów. Jest to jeden z kierunków oferowanych przez Uniwersytet Jagielloński oraz  prężnie rozwijająca się dziedzina nauki i jednocześnie bardzo trudna.

Uczestnictwo w konkursie wymagało wykazania się bardzo szeroką wiedzą neurobiologiczną. Małgosia w konkursie zajęła wysoką pozycję. W czasie trwania konkursu organizatorzy zaprezentowali badania, które prowadzą na uczelni  wykorzystując zwierzęce modele chorób układu nerwowego, takich jak: depresja, epilepsja (padaczka) i choroba Alzhaimera oraz aktualny stan wiedzy na temat chronobiologii, czyli nauki o rytmach biologicznych. Są to bardzo interesujące badania, warto zostać neuronaukowcem.  Chętnych do zgłębiania tej dziedziny wiedzy zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.