Gimnazjaliści gościli w I LO w Kozienicach

10 kwietnia 2015 roku w I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach odbył się dzień otwarty dla gimnazjalistów, podczas którego wszyscy zainteresowani mogli odwiedzić naszą szkołę i zapoznać się z ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny. W tym dniu dyrekcja, nauczyciele i uczniowie liceum Stefana Czarnieckiego gościli młodzież z gimnazjów kozienickich oraz bardzo licznie zgromadzonych uczniów z okolicznych szkół gimnazjalnych. Przybyłych przywitała dyrektor szkoły, pani Ewa Malec oraz zastępca dyrektora, pani Anna Liwocha, które przedstawiły ofertę edukacyjną oraz ogólne zasady rekrutacji, przybliżając uczniom charakterystykę poszczególnych profili: politechnicznego, medyczno - przyrodniczego, językowo - medialnego i społeczno - prawnego. Zgromadzeni w sali gimnastycznej gimnazjaliści obejrzeli prezentację multimedialną na temat możliwości edukacyjnych liceum, a następnie film o szkole zrealizowany przez grupę filmową „Młode Oskary” przy współpracy z samorządem uczniowskim. Ponadto gimnazjaliści mogli obejrzeć prezentacje przygotowane przez uczniów poszczególnych profili i bezpośrednio od nich dowiedzieć się, jak funkcjonuje szkoła, jakie zajęcia pozalekcyjne oferuje oraz w jakiej atmosferze uczniowie spędzają dni nauki. Licealiści zaproponowali także młodszym kolegom chwilę zabawy i rozrywki, zapraszając do wspólnych konkursów i quizów.

Każdy zainteresowany nauką w naszym liceum mógł przekonać się, jak wiele szkoła ma do zaoferowania - mowa tu o nowoczesnych salach lekcyjnych, bogatym zapleczu naukowym i sportowym. Uczniowie mogą korzystać z nowoczesnych tablic interaktywnych, projektorów czy profesjonalnej pracowni językowej, a zainteresowania sportowe rozwijać nie tylko podczas lekcji w-f, ale także na boisku sportowym czy w siłowni.

Oferta edukacyjna szkoły nieustannie dostosowywana jest do potrzeb i oczekiwań młodych ludzi. Współpraca z Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu oraz Szkołą Filmowa w Warszawie daje młodym ludziom możliwości wszechstronnego rozwoju naukowego i artystycznego.

W czasie dnia otwartego gimnazjaliści uczestniczyli w pokazach sportowych – młodzież licealna przygotowała ćwiczenia z piłkami, stepy oraz pokazy taneczne. Młodzi zapaleńcy nauk ścisłych przygotowali doświadczenia pod groźnie brzmiącą nazwą „wybuchowa chemia”, w pracowni fizycznej przeprowadzono ciekawe pokazy z zakresu elektrostatyki, fal mechanicznych i elektromagnetycznych, a także proste doświadczenia ilustrujące bogactwo zjawisk fizycznych w otaczającym nas świecie. Zainteresowani matematyką obejrzeli film o SUDOKU i innych innowacyjnych metodach nauki matematyki, a sami mogli wziąć udział w konkursach i rebusach matematycznych. Ponadto przedstawiciele profilu politechnicznego zapoznali młodszych kolegów z możliwościami wykorzystania w codziennej nauce matematyki tablic multimedialnych.

Licealiści wykazują zainteresowania w wielu dziedzinach, które mogą bez przeszkód rozwijać. Odzwierciedleniem tych działań był pokaz grupy ratowniczej, prężnie działającej przy naszym liceum.

Warto mówić głośno o dokonaniach i możliwościach licealistów. W tym dniu szkoła mogła pokazać i pochwalić się swoim dorobkiem kulturowym i społecznym. Liceum od wielu lat współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej, a współpraca z Warszawską Szkołą Filmową zaowocowała realizacją filmu „Odbicie”. W szkole działa koło teatralne „LOtea” oraz redakcja szkolnej gazety „gLOn”, więc młodzież uzdolniona artystycznie i humanistycznie realizuje swoje pasje w wybranych kołach zainteresowań. Ponadto uczniowie mogą rozwijać swój warsztat dziennikarski, współpracując z Kroniką Kozienicką, z lokalną prasą, a także uczestniczyć w szeregu akcji charytatywnych w ramach wolontariatu.

Gimnazjaliści przez cały dzień mieli możliwość nie tylko poznania szkoły, ale także w rozmowach ze starszymi kolegami, dowiedzieli się, jak funkcjonuje nowy system nauczania w szkole średniej oraz co proponuje szkoła, aby wszechstronnie wspierać edukację młodzieży.

Rzetelna praca społeczności szkolnej, rozwój młodzieży wspierany przez nauczycieli daje szanse na lepszą przyszłość dla uczniów, a przygotowanie dnia otwartego możliwość pokazania tego, co ma do zaoferowania I LO, czyli dobra szkoła z tradycjami.