Święto liczby π

W dniu 20 marca 2015r. uczniowie I LO im. S. Czarnieckiego w Kozienicach, wraz z nauczycielem Tomaszem Urbanem, wzięli udział w obchodach „Święta liczby π”, organizowanych przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
  Liczba π(PI) jest liczbą niewymierną, określającą stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Już starożytni rachmistrzowie zauważyli, że wszystkie koła mają wspólną własność – ich średnica i obwód pozostają wobec siebie w takim samym stosunku, równym około 3. Używany dzisiaj symbol π wprowadzony został w 1706 roku przez angielskiego matematyka Wiliama Jonesa, a spopularyzował go Leonhard Euler w 1736r. Liczba π jest używana jako narzędzie do testowania algorytmów i komputerów. π posiada ściśle określoną sekwencję cyfr w rozwinięciu dziesiętnym. Jeśli więc komputer nie jest bez skazy, niektóre z cyfr przezeń generowanych będą błędne.
  Podczas obchodów „Święta liczby π” uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wykładu prof. Edwarda Tutaja z Uniwersytetu Jagiellońskiego – „Czasami okrężnie, ale w koło Macieju o liczbie π” oraz referatu członków Studenckiego Koła Naukowego „Rozmaitości” – „Bajka o liczbach, nieskończonościach i dzieleniu przez zero”. Następnie zgromadzona młodzież, wraz z nauczycielami wzięła udział w przygotowanym konkursie – rozwiązywanie rebusów związanych z liczbą π.
  Ostatnim punktem w programie było rozstrzygnięcie trzech konkursów ogłoszonych w okresie 15.02.2015r – 15.03.2015r. Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem nauczyciela matematyki Tomasza Urbana. Okazało się, że otrzymali czołowe miejsca we wszystkich kategoriach:

Kategoria „Liczba π w architekturze”

I miejsce – Aleksandra Pudzianowska 3B

III miejsce – Izabela Radziejewska 3B

Kategoria „Poemat o π – wiersz”

I miejsce – Aleksandra Krupa 2C

II miejsce – Justyna Pachocka 3B

Kategoria „Poemat o π – utwór muzyczny”

I miejsce – Kamil Kurek 3C, Damian Bączek 1B, Kacper Majewski 1B, Karol Rostkowski 3D

II miejsce – Anika Kęska 3C, Łukasz Konder 3C

Przedstawiciele I LO im. S. Czarnieckiego w Kozienicach wraz z nauczycielem odebrali dyplomy oraz cenne nagrody. Po zakończeniu uroczystości nasi uczniowie mieli okazję, dzięki uprzejmości dyrektora Instytutu Chemii UJK w Kielcach, zwiedzać laboratoria chemiczne, doskonale wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do badań naukowych. Dyrektor Instytutu – dr Jerzy Oszczudłowski osobiście prezentował działanie urządzeń badawczych i ich przydatność w pracach naukowych oraz życiu codziennym. Uczennice I LO z ciekawością brały udział w pokazach, a ponieważ były to przedstawicielki klasy o profilu chemicznym, wykazały się też dużą wiedzą. Kolejne „Święto liczby π” już za rok.

Tomasz Urban