Uczniowie LO na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej

W dniu 19.03.15 czterdziestodwuosobowa grupa uczniów z I L O pod opieką p. Edyty Tarczyńskiej, p. Marzanny Chołuj i p. Tomasza Urbana gościła na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, w ramach współpracy patronackiej uczelni z naszym liceum. W pierwszej części spotkania młodzież wysłuchała interesującego wykładu dr inż. Jerzego Jakubowskiego na temat procesu wydobycia polskiej miedzi oraz obejrzała film  ilustrujący  procesy technologiczne produkcji stali w warszawskiej hucie ArcelorMittal.
W dalszej części, dr inż. Jacek Kozłowski przedstawił historię WIP, oferowane kierunki studiów oraz możliwości, jakie stwarza uczelnia w zakresie zdobycia rzetelnej wiedzy, kwalifikacji i kompetencji. Następnie, podzieleni na czternastoosobowe grupy, rozpoczęliśmy zwiedzanie uczelni, gdzie zostaliśmy zapoznani z technologiami wykorzystywanymi w procesach wytwórczych tj. obróbką plastyczną, odlewnictwem, przetwórstwem tworzyw sztucznych, spawalnictwem, obróbką skrawaniem, także, sterowaną numerycznie. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły techniki drukowania 3D-FDM oraz maszyny służące temu celowi. Młodzież mogła obejrzeć przykłady modeli FDM stworzonych przez studentów specjalizacji biomechanika inżynierska, którzy z pasją przedstawiali możliwości, jakie stwarzają techniki drukowania 3D w zakresie projektowania, wytwarzania prototypów implantów, instrumentarium na potrzeby chirurgii i sprzętu wspomagającego rehabilitację. Mogąc skorzystać z możliwości jakie daje baza naukowa uczelni, młodzież miała  okazję  podzielić się swoimi wrażeniami w rozmowach z odpowiedzialnymi za przyjęcie nas w poszczególnych laboratoriach pracownikami Politechniki i w ciekawej  formie zapoznać się ze specyfiką studiów politechnicznych, wymogami i perspektywami jakie daje ich ukończenie. Uściślone zostały również formy naszej dalszej współpracy z uczelnią, wśród których znalazła się perspektywa goszczenia w kwietniu przedstawicieli Politechniki w naszym liceum.