Uczeń klasy III D z I LO otrzymał zaszczytny tytuł finalisty

Uczeń klasy III D z I Liceum Ogólnokształcącego  im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach  - Mateusz Bienias otrzymał zaszczytny tytuł finalisty olimpiady na szczeblu centralnym.

W dniach 14 i 15 marca 2015r. w Warszawie odbywał się III etap olimpiady przedmiotowej z wiedzy o społeczeństwie pn. „Olimpiada wiedzy o Polsce i świecie współczesnym”. Ostatni - centralny etap uczniowskich zmagań składał się z część ustnej i pisemnej. Ogółem w całej Polsce do olimpiady  przystąpiło ponad 10 tysięcy uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, a do szczebla centralnego uprawnienia wywalczyło 112 uczestników. Mateusz po  długich i wymagających przygotowaniach konkursowych uplasował się na 42 pozycji w Polsce. Warto jeszcze nadmienić, iż tytuł finalisty zwalnia  ucznia naszego liceum z egzaminu maturalnego i tym samym daje mu 100% wynik matury z wiedzy o społeczeństwie. Mateuszowi  gratulujemy, a innych zachęcamy do pójścia w ślady naszego finalisty.

Droga do sukcesu ucznia I LO im. Stefana Czarnieckiego

w Kozienicach

Mateusz  Bienias jest uczniem klasy III „d” I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach. Od momentu rozpoczęcia nauki w liceum wykazywał bardzo duże zainteresowanie przedmiotami humanistycznymi, szczególnie przedmiotem  wiedza o społeczeństwie.
W klasie pierwszej Mateusz brał udział w konkursach przedmiotowych o tematyce społecznej i politycznej, które pozwoliły mu zapoznać się z zakresem wymagań na tym poziomie. Początkowo zmagania konkursowe  nie przyniosły jeszcze sukcesów Mateuszowi. To jednak nie zniechęciło ucznia do dalszej pracy, do poszukiwania odpowiedzi na intrygujące go pytania i codziennego  zgłębiania materiału programowego, obowiązującego w szkole ponadgimnazjalnej z przedmiotu wiedza o społeczeństwie. Upór i wytrwała praca zaowocowały już w klasie drugiej, kiedy pojawiły się pierwsze znaczące sukcesy tego zdolnego, ale przede wszystkim bardzo ambitnego ucznia.  Warto wymienić te najważniejsze: w konkursie „Wiedzy o Sejmie” zorganizowanym pod patronatem Kancelarii Sejmu i posła Czesława Czechyry zajął I miejsce, natomiast w ogólnopolskim  konkursie „25 lat działalności  senatu RP w wolnej Polsce” zdobył tytuł finalisty i uczestniczył w uroczystych obradach senatu.
Mateusz chętnie angażował się w działania samorządowe – brał udział w XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, a w międzywojewódzkim konkursie „Czuję się obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej” zorganizowanym przez Trybunał Konstytucyjny pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, indywidualnie zajął II miejsce. W drugiej klasie Mateusz podjął kolejne wyzwanie - spróbował swoich sił w bardzo trudnej „ Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym” , koordynowanej przez Uniwersytet Warszawski, która składa się z bloku stałego i tematycznego, zmieniającego się corocznie. Uczeń przeszedł do etapu okręgowego i to wystarczyło, by zapałał chęcią do dalszej pracy. Już w czerwcu 2014r. Mateusz wraz ze swoją nauczycielką, panią dr Małgorzatą Kuśmierczyk – Balcerek zadecydowali, że podejmują wyzwanie, by udział w olimpiadzie zakończył się sukcesem. Dlatego też wakacje 2014r. upłynęły  Mateuszowi bardzo pracowicie, gdyż uczył się sumiennie, konsultując z nauczycielką przerobiony materiał programowy do olimpiady. W listopadzie 2014r. odbył się I etap szkolny LVI „Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym” pod hasłem „Rola ONZ w kształtowaniu ładu międzynarodowego”, który bez problemu wygrał i zakwalifikował się do II etapu okręgowego. W czasie ferii zimowych, kiedy większość uczniów odpoczywała, Mateusz zmierzył się w Warszawie z innymi uczniami, walczącymi o udział w etapie centralnym olimpiady. I tu odniósł wielki sukces - na 164 uczniów ze 101 szkół województwa mazowieckiego, zajął zaszczytne 3 miejsce i  jako laureat, zakwalifikował się do III etapu. Jak mówi nauczycielka prowadząca Mateusza - pani dr Małgorzata Kuśmierczyk - Balcerek: „… to była ciężka praca ucznia, czytał bardzo dużo książek tematycznych, które sprowadziłam mu z Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, osobiście podziwiam go za wytrwałość i upór.” W dniach 14 i 15 marca 2015r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyły się zawody centralne „Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym”, w których Mateusz Bienias znalazł się w grupie najlepszych (warto przypomnieć , że do I etapu przystąpiło ponad 10 tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski) i otrzymał tytuł finalisty, co skutkuje zwolnieniem z matury z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym i otrzymaniem wyniku 100%. Przewodniczący tej olimpiady, profesor Konstanty Adam Wojtaszczyk, który od 1991 roku stoi na czele Komitetu Głównego Olimpiady, tak wypowiada się o konkursie i jego uczestnikach : „… tu przyjeżdżają najlepsi, olimpiada daje prestiż, jest znana wśród przedstawicieli życia publicznego, którzy często sami byli jej uczestnikami - finalistami, laureatami”.
Tytuł finalisty otwiera uczniowi drogę do przyjęcia w pierwszej kolejności na studia na wydziałach nauk społecznych lub politologii wszystkich uczelni w kraju. Sam Mateusz tak wypowiada się o swoich sukcesach: „…bardzo się cieszę z moich osiągnięć, do tej pory trudno mi w nie uwierzyć, ale najważniejsze, i to było moim celem, że na maturze z wiedzy o społeczeństwie otrzymam najwyższą notę”.
 Należy także podkreślić, że Mateusz jest olimpijczykiem z języka rosyjskiego. Gratulujemy i cieszymy się z wielkiego sukcesu!