Wycieczka do Brukseli

Już po raz drugi uczniowie z I LO w Kozienicach uczestniczyli w wycieczce do stolicy Belgii połączonej z wizytą w Parlamencie Europejskim. 12 licealistów wraz z opiekunami, Ewą Malec, Małgorzatą Kuśmierczyk-Balcerek i Joanną Kuźmińską wyruszyło w podróż w poniedziałek, 29 września. Grupa dotarła do Brukseli po prawie dwugodzinnym locie samolotem, co samo w sobie stanowiło już atrakcję dla wielu uczniów. Hotel, w którym uczniowie zostali zakwaterowani znajdował się w samym centrum miasta, niedaleko rynku i Pałacu Królewskiego, w pobliżu urokliwego parku.

Licealiści zwiedzali Parlament Europejski w towarzystwie pracowników biura poselskiego Jarosława Kalinowskiego, którzy pokazali uczniom najważniejsze miejsca, m.in. salę obrad plenarnych  i przybliżyli sposób funkcjonowania tej instytucji. Wszyscy mogli też zobaczyć gabinet posła Kalinowskiego i zrobić sobie zdjęcie za jego biurkiem. Licealistom udało się nawet spotkać  prof. Jerzego Buzka, który poświęcił im chwilę na zrobienie wspólnego zdjęcia pamiątkowego. Ponadto uczniowie odwiedzili Parlamentarium- interaktywne muzeum Unii Europejskiej.

Licealiści poznali również najciekawsze miejsca w Brukseli: rynek otoczony imponującymi kamienicami, słynną figurkę-fontannę Manneken pis, czy katedrę Sint-Michiel z przepięknymi witrażami w środku. Oczywiście nie można było nie spróbować słynnych belgijskich frytek i przepysznych czekoladek o najróżniejszych smakach i fantazyjnych kształtach. Ostatniego dnia licealiści zwiedzili słynne Atomium - gigantyczny model kryształu żelaza, skąd podziwiali panoramę Brukseli oraz Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej z imponującą wystawą. Całości dopełnił jeszcze nocny spacer po centrum stolicy i podziwianie iluminacji budynków.

Pogoda dopisała, udało się zrealizować wszystkie plany, więc w czwartek, 2 października licealiści odlecieli z powrotem do Polski zadowoleni i pełni wrażeń.

Joanna Kuźmińska