III Zespołowy Konkurs Matematyczny - finał

Dnia 24.05.2014 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach odbyła się III edycja dwuetapowego Zespołowego Konkursu Matematycznego dla gimnazjalistów.

W pierwszym etapie wzięło udział 25 zespołów trzyosobowych reprezentujących gimnazja z powiatu kozienickiego. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 9 drużyn. W rundzie finałowej zawodnicy mieli do rozwiązania 10 zadań o różnym stopniu trudności, mających na celu rozwijanie kompetencji kluczowych: logicznego myślenia, stawiania hipotez i udowadniania ich.

Komisja Konkursu Matematycznego po sprawdzeniu prac uczestników wyłoniła zwycięską drużynę, w składzie: Karol Sitkowski, Natalia Szczygieł i Emilia Babula z PG 2. Kolejne 3 drużyny uzyskały taką samą liczbę punktów. W wyniku dogrywki II miejsce zajęli: Daniel Szczypiór, Paweł Spyra i Michał Wójtowicz z PG 1, a III miejsce: Piotr Baranowski, Mateusz Paciorkiewicz i Damian Szczyrek z PG 2. Poza podium znalazła się drużyna z PG 2: Filip Kowalczyk, Dawid Kowalczyk i Borys Trojanowski, która mimo dużej liczby zdobytych punktów miała nieco mniej szczęścia.

Zespołowy Konkurs Matematyczny to przedsięwzięcie o trzyletniej tradycji. Co roku wzrasta jego ranga o czym świadczy stale rosnąca liczba uczniów biorących w nim udział. O popularności konkursu bez wątpienia przesądza fakt, iż bada on umiejętności matematyczne uczniów za pomocą niestandardowych zadań matematycznych, których rozwiązanie wymaga nie tylko wiedzy encyklopedycznej, ale przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia, kreatywności, a także pracy w grupie.

Organizatorzy serdecznie dziękują nauczycielom gimnazjów zaangażowanym w przygotowanie uczniów do konkursu, a także w sam jego przebieg oraz sponsorowi nagród – Kozienickiej Gospodarce Komunalnej.