Wizyta Mateusza Bieniasa w Senacie

W dniach: 7 i 8 kwietnia 2014 roku w Senacie RP gościli laureaci ogólnopolskiego konkursu pt. „25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce”. Wśród wyróżnionych znalazł się uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach — Mateusz Bienias z klasy II „d”.
   W pierwszym dniu wizyty, Mateusz brał udział, w przygotowanej dla laureatów, symulacji prac w Komisji Ustawodawczej, jak i w pracach senackiego klubu Konserwatystów. Podczas obrad uczestnicy mogli zapoznać się z projektem ustawy o ustanowieniu Święta Wolności, Demokracji i Solidarności, który przypadałby 4 czerwca, czyli w dniu, w którym 25 lat temu odbyły się pierwsze wolne wybory do Senatu. Dla przypomnienia, miało to miejsce 4 czerwca 1989 roku. Również 7 kwietnia uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wykładu na temat procesu legislacyjnego oraz praw i obowiązków senatorów.
  W drugim dniu wizyty odbyły się obrady plenarne Senatu, które prowadził wicemarszałek Stanisław Karczewski. W trakcie symulacji obrad w sprawie ustanowienia Święta Wolności, Demokracji i Solidarności, Mateusz pełnił rolę Sekretarza Senatu, a jego zadaniem było prowadzenie listy mówców. Po powrocie do Kozienic powiedział, że: było to dla mnie ważne i niezapomniane przeżycie.