Otwarte wykłady na Politechnice Warszawskiej dla uczniów Zielonego

W dniu 18.03.14 pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów z I L O pod opieką p. Joanny Piwońskiej, Marzanny Chołuj i Joanny Molendy gościła na Politechnice Warszawskiej, w ramach współpracy patronackiej uczelni z naszym liceum. W pierwszej części spotkania młodzież wzięła udział w interaktywnej wystawie zatytułowanej "Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu", zorganizowanej na Wydziale Fizyki PW. Na ponad 20 interaktywnych stanowiskach przygotowanych przez studentów PW przeprowadzane były eksperymenty, które pozwoliły zdobyć informacje o dokonaniach prof. Jana Czochralskiego, jego sposobie otrzymywania kryształów oraz ich właściwościach. Jednym z elementów wystawy był wyeksponowany monokryształ krzemu o robiących wrażenie wymiarach. Wystawa przybliżyła nam również światowe osiągnięcia polskich naukowców w dziedzinie technologii materiałowej, począwszy od półprzewodników, wykorzystywanych w detektorach podczerwieni urządzeń wędrujących po Marsie, poprzez monokryształ GaN- podstawę "niebieskiej optoelektroniki", a na grafenie skończywszy. Mieliśmy przy tym okazję podzielić się swoimi wrażeniami w rozmowie z dziekanem Wydziału Fizyki prof. dr hab. inż. Mirosławem Karpierzem, a także uściślić formy dalszej współpracy, by jak najpełniej skorzystać z możliwości jaką daje baza naukowa Politechniki. Stąd wśród propozycji znalazły się możliwości uczestnictwa w wykładach oraz ćwiczeniach laboratoryjnych z zakresu fizyki, matematyki, informatyki i chemii w formule typowej dla dydaktyki szkoły wyższej.
Ważnym punktem spotkania była rozmowa z prodziekanem Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW dr inż. Krzysztofem Brysiem, który w ciekawej formie zapoznał uczniów ze specyfiką studiów na tym wydziale, wymogami i perspektywami jakie daje ich ukończenie. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wykładzie dotyczącym logiki i teorii mnogości oraz stereometrii. Ponadto zostali zachęceni do udziału w konkursach organizowanych przez wydział oraz zajęciach MiNI Akademii Matematyki.