Wolontariusze projektu PEACE w I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach

10 marca 2014r. w murach I LO im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach zawitali mili goście – wolontariusze  międzynarodowego projektu PEACE, którzy przez tydzień prowadzili warsztaty w języku angielskim dla uczniów naszej szkoły.
Wolontariusze to studenci z Argentyny – Juan Pablo Dominiguez, Włoch – Virgilio Ferraresso oraz z Chin – Jingyi Cchen, którzy, w ramach międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC, działającej przy SGH, prowadzą działania na rzecz międzykulturowego zrozumienia, zwalczania stereotypów i nietolerancji.

Cały projekt wspierany jest przez UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju), Amnesty  International oraz Rotary  International. Patronat nad projektem w Polsce sprawuje Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Studenci przybyli do Kozienic mieszkają w domach naszych uczniów, co  daje im możliwość bliższego poznania polskich obyczajów, zderzenia z codziennym życiem polskiej rodziny, a także nawiązania nowych znajomości.
Tygodniowy pobyt studentów w naszym liceum rozpoczął apel, na którym zostały przedstawione główne założenia projektu. Społeczność szkolna poznała realizatorów, którzy krótko opowiedzieli o sobie, a następnie, już w formie warsztatów, odbyły się bezpośrednie spotkania z uczniami.  Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, co daje możliwość sprawdzenia własnych umiejętności językowych, jest doskonałą okazją do konwersacji. Spotkania służą zrozumieniu różnorodności kulturowej, uczą tolerancji, otwartości, przełamywania stereotypów i ciekawości świata.
Nasi uczniowie, pod opieką nauczycieli języka angielskiego, przygotowali szereg atrakcji – zaplanowano wizytę w kozienickim muzeum oraz udział w warsztatach plastycznych, grupa uczniów z klasy IIa opracowała plan wycieczki po Kozienicach, by  pokazać gościom najciekawsze i najpiękniejsze zakątki naszego miasta. Na spotkaniach w szkole, prowadzono tematyczne dyskusje, dotyczące barier kulturowych, szans i trudności młodych ludzi w różnych krajach – te działania mają sprzyjać rozwijaniu  umiejętności kształtowania prawidłowych relacji międzyludzkich, poszerzać horyzonty myślowe, uczyć akceptacji odmienności kulturowej, a także pokazać polską tradycję i historię.
Całe przedsięwzięcie jest niezmiernie pożyteczne dla całej społeczności liceum także ze względów językowych; uczniowie doskonalą wszystkie sprawności językowe: mówienie, rozumienie, czytanie i pisanie, uczą się argumentowania i wyrażania intencji w j. angielskim.
Kolejne dni pobytu gości w naszej szkole to również wspólne zabawy, ognisko integracyjne oraz dzień z polską rodziną. Na zakończenie pobytu studentów w liceum i naszym  mieście odbył się apel podsumowujący tygodniowe działania. Mamy nadzieję, że będą one inspiracją do nowych poszukiwań, pozwolą na indywidualną, bardziej wnikliwą  wymianę poglądów i „świeże”, nie podlegające stereotypowym uogólnieniom,  spojrzenie  na kwestie wielokulturowości.

Justyna Kwaśnik