UMCS z Lublina w I LO w Kozienicach

We wtorek 11 lutego 2014 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach odbyło się niezwykłe spotkanie uczniów klas III z gośćmi, którzy przybyli z Lublina. Przedstawiciel grona studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, przyszły prawnik zaprezentował możliwości, jakie daje potencjalnym absolwentom uczelnia, przedstawił popularne kierunki, zachęcił do poszerzenia wiadomości na temat Kozienaliów oraz innych imprez organizowanych przez studentów uniwersytetu.

Licealiści, zainteresowani ofertą edukacyjną lubelskiej uczelni, mogli tego dnia poczuć się jak prawdziwi studenci, a to dzięki wykładowi przeprowadzonemu przez panią doktor Dorotę Filar, która rozbudziła - nie tylko wśród humanistów - chęć do nowego sposobu odczytywania utworów poetyckich. Temat zajęć dotyczył semantycznej analizy tekstów poetyckich, która stanowi przecież podstawę egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Wykład poświęcony był twórczości Stanisława Barańczaka – przedstawiciela Nowej Fali, wybitnego uczonego, znanego także z przekładów Szekspira. Wielu licealistów zaintrygowanych nowym sposobem patrzenia na utwór poetycki głośno deklarowało chęć „wczytywania się” w metaforykę tekstów, które w równej mierze mogą zaciekawić zarówno humanistę, jak i matematyka.